Müslümana iman ettirmek!.. [18 Ocak 2009 Pazar]

Bende takıntı başladı; "cuma vaazından geliyorum" diyen hanım görsem, neler dinlediğini soruyorum.
Dün de ablama sordum;
"Kur’andan anlattı biri, dedi.
Hatta seslerin kaybolmadığını… Gök tabakalarından birinde toplanan sesleri bilim adamlarının da bulduğunu… Hazret-i Ali efendimizin sesinin diğerlerinden ayrıldığını, anlattı" dedi…
Siz de rastlarsınız mutlaka. Aslında söz şu:
"Aranızda dinsiz mi vardı ki Allahü tealanın var olduğunu ve gayrimüslim mi vardı da Sevgili Peygamberimizin hak olduğunu ispata çalıştı size?
Sual melekleri kaç kişiye (seslerin göğün hangi tabakasında biriktiğini) sormuş?
Peki kaç kişi "helada nasıl temizlendiğinden" mes’ul değil?

Böyle bir konu açtım, çünkü; iyi niyetli, samimi Müslüman hanımların önüne biri çıkıyor, bir "Mealli Kur’an" açıp konuşuyor, coşup coşturuyor, ağlayıp ağlatıyor!..
Ee, ne kötülük var ki bunda?..
Şu var: Bu insanlar, en az bir hafta daha böyle bir yere uğramayacaklar.
Hazır ele geçirdiğinde onlara "hal bilgisi" o-k-u-s-a-n-a!
Menkıbe o-k-u-y-a-r-a-k evliyayı sevdirsene!
Fıkıh o-k-u-y-a-r-a-k her an lazım hayat ölçüleri versene ellerine!..
Buluta bak ki Allah’ın varlığına şahit olasın; böceğe bak ki Yaradan’ı tanı!..
Yahu Müslüman’ım ben!
Sen bana tekrar tekrar iman ettirmeye uğraşacağına; "hangi durumda, neyden, nasıl sakınacağımı ve hangi işi veya farzı, ne zaman ve nasıl yapmam gerektiğini o-k-u-s-a-n-a!

Bazı konuşma meraklılarının en hoşlarına giden huy; Kur’an-ı kerimi açıp öyle konuşmak!
Ki vah bu "keskin kılıcın" farkında olmayana!..
Çünkü bir cahil; sadece saygı ile baksa, kendisini Cennete uçuracak olan Kur’an-ı kerîm… Bir tek harfine yanlış mânâ veren diplomalı inatçıya Cehennemin dibini boylatır!
Bu ne gözü kara cürettir, anlamak mümkün değil!

Stop
Muammer Erkul
18 Ocak 2009 Pazar

13 yorum

 1. Hakikaten de çok çok önemli bir konuya parmak basmışsınız!.. Günümüzde pek çok insan (özellikle de hanımlar) öğrenmesi gereken fıkıh bilgileri dururken toplaşıp Kuran-ı Kerim’i (kendi akıllarınca) YORUMLAMAYA çalışıyorlar!.. Bu ne denli bir cahillik ve ahmaklıktır!..
  Sen, sana lazım olan kuralları, hükümleri öğreneceğine kalk da; zaten Sevgili Peygamberimizin açıklamış ve din büyükleri tarafından da derlenen (avamın/bizlerin anlayacağı hale getirilen) hükümleri tekrar yorumlamaya yelten!.. Olacak iş mi bu?!.
  Birçok insan var ayetler hakkında atıp tutan ama boy abdestini bile nasıl alacağını bilmeyen!.. Orucu bozan hallerden habersiz… Zekatını nasıl vereceğini hiç öğrenmemiş!.. Bu nasıl iştir, bir düşünmek lazım…

  CELALEDDİN H.

 2. Author

  Tebrik ederim.
  Çok mühim bir konuya parmak basmışsın.
  Arkadaş ben iman ettim.
  Elhamdülillah müslümanım.
  Tamam.
  Ondan sonra ne yapacağım?
  Onu söyle bana.

  ABDÜLLATİF UYAN

 3. Allah razı olsun.
  Çok çok teşekkür ederiz.
  Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim bu yazıyı…

  GÖLÇİÇEĞİ

 4. Sual: Hep Allah’ın varlığını ispat eden yazıları okumakla kolayca imanın zirvesine çıkabilir miyiz?
  CEVAP:
  O tip yazı okumakla imanın zirvesine çıkılmaz. Resulullah efendimiz, zirveye nasıl çıkılacağını bildirmiştir.

  Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Şunları yapmak imanı zirveye çıkarır:
  1- Allah’ın hükmüne karşı sabretmek
  2- Kaza ve kadere rıza göstermek
  3- Tam tevekkül sahibi olmak
  4- Allah’a tam teslim olmak.) [Ebu Nuaym]
  (www.dinimizislam.com)

  AYŞE

 5. Bu konu derin bir yara haline geldi hem Türkiye`de hem de yurt dışında yaşayan Müslümanlar arasinda… Ve yine siz öyle güzel anlatmışsıniz ki asıl önemli olan konuları Allah razı olsun.

  ASUDE

 6. Bu iş şöyle demeye benziyor:
  HASTALAR DOKTORA GİTMESİN!.. ONLAR DA SEN GİBİ İNSAN DEĞİL Mİ? OTUR KENDİ TEŞHİSİNİ KENDİN KOY, KENDİ İLACINI KENDİN YAP!
  E iyi ama, hiç hata yapmasam bile, doktorluğu öğrenip bir de ilaç karana kadar ben ölür giderim!

  Kendine doktorluk yaparken ölmekten korkarsın da; sayısız İslam alimini ve Sevgili Peygamberimizi atlayarak, Kur’an-ı kerim’den kendine göre hüküm çıkarırken hiçbir şeyden korkmaz mısın?

  Vesselam.

  KEBİKEC

 7. Müthiş. Müthiş. Müthiş…
  Muammer bey, başka kelime bulamadım, harikasınız. Bu yazı altın çerçeveye layık.

  B.D.

 8. Bazen tecdid-i iman da lazım..
  O, kafeste öyle bir uçar ki farkına bile varamazsınız!..

  ABDULLAH

 9. İşte bu! İşte bu! İşte bu!..
  Çok önemli bir konuya parmak basmışsın ağabeyciğim. İMANDA İLERLEMENİN TEK ÇÖZÜMÜ VAR TEK ÇIKIŞI VAR SEVMEK… ALLAH’I SEVMEK RASULÜNÜ SEVMEK… HER KAPININ ANAHTARI… Evet… Yıllarca elini masaya kürsüye vs vurarak karşısındakini ağlatan hocalarla insanlar ya dinden korktu ya da psikolojik bunalıma girdi velhasılı dinini yanlış tanıdı dindarlar hep ruhen çöküntüde oldu, ağzılarını açınca cehennem, günah vs den bahsetti… Oysa dinimiz öyle güzel ki… Dinimiz hayatın ta kendisi. Hijyen, sofra adabı, her şey dinimizde önerilen şekilde yapılsa… Fakat şimdilerde bir şeyler düzeliyor gibi. Örneğin Allah’ın isimlerinin anlamı ve o isimleri anmanın insan ruhuna yaptığı faydalar konuşuluyor bu çok iyi (denedim biliyorum gerçekten bir çok derde deva oluyor Rabbimizin isimlerini anmak).. İman tazelemek garipliğinden çıkıp, biz Müslümanız iman ettik ve o iman bizden kaçmaz yeter ki Allah’a gönül bağımız olsun her şey gönülde biter o bağışlayıcıdır o kendisine apaçık isyan edenlerin tövbesini dahi kabul etmiştir yeter ki samimi olalım, deme vakti. yoksa mazallah \”ben zaten yoldan çıktım hem 50 ye gelince uğraşırım şimdi gencim safsatasına gömülürüz.\” Din mutluluk verir, din sorularımızın yanıtıdır o mevla ki ölümümüzü bile gizlemiş psikolojimiz bozulmasın diye..sözlerimi çok sevdiğim bir ayet mealiyle bitiriyorum: Andolsun size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin üzülmeniz onu da mahzun eder. O size karşı çok şefkatli,müminlere jarşı çok merhametlidir (Tevbe suresi)
  —–
  [Not: “SEVMEK GÜZEL DE SEVMENİN GEREĞİNİ DE YERİNE GETİRMEK GEREKİR. KURU KURUYA SEVGİ OLMAZ.
  SEVGİ, İTAAT DEMEKTİR. ALLAHIN RESULÜ NEYİ YAPMAMIZI, NEYİ YAPMAMAMIZ LAZIM GEREKİR. BUNU BİLDİRMİŞ. BUNLAR YERİNE GETİRİLİNCE SEVGİ GERÇEK SEVGİYE DÖNÜŞÜR. BUNLAR DA ANCAK, İLMİHAL KİTAPLARINDAN ÖĞRENİLİR. MEALLERDEN ÖĞRENİLMEZ. MEALDEN ÖĞRENMEK DEMEK; BAKKAL DÜKKANI AÇACAK KİMSENİN AÇMA ŞARLARINI ÖĞRENMEK İÇİN ANAYASA KİTAPÇIĞINA BAKMAK GİBİ ÇOK YANLIŞ VE ZARARLI OLUR.” M.]
  —–

  NUR AKTOPRAK SUMAN

 10. Ne buyurdu Resul-i Kibriyâ;”Faydasız ilimden Allah’a (C.C.) sığınırım!”
  Kulun bilmekle mükellef tutulduğu konular cüz’i. Her şeyi bilmesi şart değil. Her işin (ilmin)söz sahibi, o konunun uzmanı olmalıdır. Keşke hepimiz Kelam, Fıkıh, Hadis, Usul, Tefsir vb. bilsek.. iyi olurdu.
  Heyhat, zor!
  Fakat bahsi geçen şubelerin (odaların) bulunduğu binanın cümle kapısı ilm-i hâl bilgisidir. Evvela oradan başlamalı.
  Üstadın dediği gibi:
  “Yandı kitap dağlarım, ne garip bir hâl oldu,
  Sonunda bana kalan, yalnız ilmihâl oldu. (N.F.K.)

  Hatırlattıklarınız için teşekkürler Muammer Abi

  ÖMER KARAYILAN

 11. Author

  Efendim hayırlı günler. Türkiye Gazetesinden sizi tanıyor ve severek yazılarınızı takip ediyoruz. 18 01 2009 tarihli yazınız çok güzeldi. Teşekkür ediyoruz Allahü teala razı olsun…

  ZEYNEP VE NUR KARDEŞLER

 12. Muammer abi ağzına sağlık Allah senden razı olsun. Çok onemli bir konu bu ve de benim de çok yakındığım bir mevzudur. Çevremde bu tarz sıkıntılar mevcut. Bazı arkadaşlar ilahi dinleyerek o meşhur bazı hocaların vaazlarını mp3 formatında cepten ya da i-pod çalarlardan dinliyor ve dinletiyorlar. Onlara bunları dinlemenin boş olduğunu ve bize bunlardan sorulmayacağını bize lazım olanın fıkıh ilmi olduğunu söylüyorum bana hak veriyorlar ama yine de bildiklerini okuyorlar. Bu konuda ben de çok muzdaribim. Neyse Allah hidayetimizi artırsın vesselam…

  AHMET FARUK YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir