Nasıl “tekerrür” bu?.. [15 Ekim 2001 Pazartesi]

Tarih tekerrürden ibarettir” deyip dururuz ya; tekerrür ise “tekrarlar” demektir. İşte zaten, tarih böyle “tekrarlanıp” durduğu için bakmaktayız ya takvimlere ve tarih kitaplarına…
……….
Takvimler; “Bugün Aziz Mahmud Hüdâyi Hazretlerini anma günü” olduğunu söylüyor. Üsküdar’daki türbesine hiç bilmeden, tesadüfen gittiğim… O dakikaya kadar; “elif, be, te…” diye kekeleyip duran birisiyken, kabrinin başına oturup ilk defa bir solukta Yasin-i şerîfi okuyuverdiğim o mübarek için ne yazsam az…
Takvimin geçen hafta bugünkü sayfasında da (1912) Balkan Harbi’ne kayıt düşülmüştü. Peki o savaş için neler yazılmalı?..
Yine çok şeyler yazılabilecek olan Dünya Posta Günü geldi arkasından… Dünya Ruh Sağlığı Günü ile Kerbelâ’da Hazret-i Hüseyin’in şehadeti ondan sonraki… Ardından gelense; Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü’ydü…
Sonra mübarek Mîrâc Kandili geldi… Aynı güne Ankara’mızın başkent olması da kayıtlıydı…
…..
Ve 14 Ekim’de, Selçuklu veziri, o büyük vezir Nizâm-ül Mülk 1092’de (veya 90) şehit edilmişti.
Kim tarafından?
Sanki “hık” dediğinde burnundan Usame bin Ladin düşen… Şii olup, İsmailiyye yolunu tutan ve Alamut ismindeki (kartal yuvası diye de anılan) ulaşılmaz kalesinde oturup, haşhaş içtikleri için “haşhaşiler” denen gizli örgütü kurup, ortalığı kan gölüne çeviren Hasan Sabbah’ın bir adamı tarafından…
(Belki bir gün bahsederiz ondan da…)

Kore’nin tekerrürü
Afganistan
“Tarih, işte böyle habire tekrarlanıp durduğu için sık sık bakmamız lazım takvimlere” derken ne oluyor biliyor musunuz?..
17 Ekim günü yaklaşıyor… 17 Ekim; yani (bir zamanların “Kızıl tehdit”ine karşı NATO ile güç birliği yapabilmek uğruna) Kuzeylilerle çarpışmak üzere ilk Türk tugayının Kore’ye çıktığı gün…
…..
Bu kararı, rahmetli Menderes’in asılma sebeplerinden biri olarak kullanan, o zamandan beri ABD aleyhine sloganlar atıp, tam elli yıl boyunca hep bu konuyu konuşan, konuşan, konuşanlar… Hayat boyu en büyük düşman ilan ettikleri Amerika’dan aldıkları (bir anlamda) emirle…
Hem de Kore’ye çıkışımızın tam da 51’inci yıldönümü olan 17 Ekim’de…
Hem de bu defa Müslüman bir ülkeye karşı Hıristiyanlarla omuz omuza savaşmak üzere, Türk birliklerini Afganistan topraklarına yollayacaklar… (Bugün 11 Ekim, Perşembe sabahı ve tüm kalbimle diyorum ki: İnşallah ben yanılırım.)
…..
Şimdi, sizin ve bütün dünyanın tüylerini dimdik etmekte (ve etmeli) olan bu satırları;
“Kore mi? O, ittifaka katılan hangi ülkenin generaliydi yahu?..” Veya;
“ABD, bizim getirttiğimiz Kemal beyin bakanlığına bağlı olarak çalışan bir kuruluş değil miydi, öyleyse ordan çıkan ivedi kararları niye irdeleyip yorulayım ki?..” diyebilecek olan adamın önüne bu satırları koysan, ne değişir ki?..
Hiç… Sadece sen düşünürsün, kara kara;
“Tarih, bu kadar çabuk da tekerrür edermiş demek ki?” Diyerek.

Kendime notlar:
1
Bugünlerde ısrarla şu soruyu düşünmekteyim ki, siz de düşünün ve cevabını bulabilirseniz, lütfen bana da söyleyin:
“Bir beyin, acaba kendi bunadığını anlayabilecek özelliğe sahip midir?..”
2
Dünya, yaşanmış zamanların en büyük güç gösterisine sahne olurken… Bu ülkeninse en derin acziyetlere, en kesif kararsızlıklara sahne olmasıdır hakkımızda hayırlı olan belki de, kim bilir?..
3
Tarih madem tekerrürden ibaret; öyleyse dünyanın başına gelen bu çapta bir pisliğin arkasında, yani gizli derinliğinde İngiliz’den (ve parantez içinde; bir de Yahudiden) başkasını arayanın aklına şaşmalı!..
Muhammed Ali’den

Müthiş cevap
(Çocukluğumun kahramanı olan… Saat kurup sabahın erken saatlerindeki müsabakalarına uyandırıldığımız… Ve 100 metre mesafeden sadece görebilmek için Sultanahmet meydanında yarım gün beklediğim Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonuyla ilgili kısacık ama süper bir haber okudum. Siz de okuyun.)
Eski Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali, Salı günü Dünya Ticaret Merkezi’nin yıkıntılarını ziyaret etti. Gazeteciler, şüphelilerin kendisiyle aynı İslam inancını paylaşmalarından dolayı ne hissettiğini sorduklarında, Ali nazikçe cevap verdi:
“-Siz Hitler’le aynı dini paylaşmaktan dolayı ne hissediyorsunuz?..”
…..
Former heavyweight boxing champ Muhammad Ali visited the ruins of the World Trade Center on Thursday. When reporters asked how he felt about the suspects sharing his Islamic faith, Ali responded pleasantly:
“-How do you feel about Hitler sharing yours?..”

Stop
Muammer Erkul
15 Ekim 2001 Pazartesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir