Öküz yutmak! [01 Şubat 2008 Cuma]

Eğer ömrün yeterse (ki ben bunu çok dilerim) yaşlanacaksın… Sen de bir gün yaşlanacağını umarak, bu yazıyı dikkatle oku…

İhtiyarlığın çeşitli belirtileri vardır, ki bunlardan biri şudur: Başladığın konuyu bitiremiyorsan, yaşlanmaya başlamışsın demektir!..
İnsanlar bazı işlerini hatırlayıp aniden senin yanından uzaklaştıklarında, sen henüz sözlerini bitirmemiş oluyorsan, durum vahim!..

Birikmiş hatıra ve tecrübelerin çok, bunu biliyorsun… Bazen zamanının da herkesten daha az kaldığını vehmediyorsun… Diyorsun ki: Hazır elime birini geçirmişken; bildiğim her şeyi anlatayım ve edilecek bütün nasihatleri edeyim!
Yanlış mı bu yaptığın? Hayır, çok doğru… Çünkü bu tecrübe ve bilgilerinin gençlere aktarılması lazım!
Doğru mu bu yaptığın? Hayır, çok yanlış… Çünkü bu yaştaki bir insanın, senin anlattıklarını dinleme süresi saatlerle değil, dakikalarla sınırlı, yani sonrasını boşuna konuşuyorsun!

Yetmiş yaşında bir kadın ise karşındaki, onunla yedi saat aynı konuyu konuşabilirsin; hem de ara sıra ihtiyaç molaları vere vere, çok ta mutlu ola ola…
Bir genç insansa karşındaki ve hele sana sorular sormuyorsa; yedinci dakikada ip kopmuştur, devre kesilmiştir. Saygısı yüzünden karşında duruyordur belki, ama senin varlığını bile unutmuştur!
Yedi yaşında bir çocukla konuşuyorsan, yedi saniyede bitirmen gerekir sözünü. Yedi saniye! Tekrar gelirse; kapıları tekrar açılmıştır sana, fakat yedi saniyeliğine… Hani ağzını açmışken yemek doldurur gibi, zihnini açmışken şifreleri yüklemen gerekir!.. Ağzına aldığı yemeği yuttuğu gibi, zihnine koyduğun sözü de yutar… Henüz yutmadan veya yutacağından fazla verirsen, kusar!

Bunlar neden bu kadar önemlidir?
Cevabı şu sorunun içinde: İnsan, bir öküzü yiyebilir mi?..
Evet… Ve hayır… Hem evet, hem hayır…
Evet, bir insan, bir koca öküzün etini yiyebilir ve o öküzün eti onun için şifa olur, enerji olur, güç olur, kuvvet olur…
Hayır, bir insan, bir koca öküzü yiyemez…
İkisinin de sırrı;
Öküzün yenme hızı!
Öküzü bir kerede yiyen herkes ölür!
Ve sen de, koca koca öküzleri, karşındakine bir defada yutturmaya çalışırsan, hepsini kaçırtırsın!
Üstelik, kaçanlar der ki; öküz eti kusturuyor!..

Bazı lafları ancak simgelerle anlatmak mümkün ve hikâye ederek ve zihinlere resimler çizerek. Fakat ne anlatırsam anlatayım, bitirmeyi bilmek lazım!
Çünkü biraz daha uzarsa misaller, insanlar mazeretler uydurarak kaçmaya başlar;
Öküzü bütün yutmamak için!..

Stop
Muammer Erkul
01 Şubat 2008 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir