Osman Suroğlu ile karikatür üzerine

 

 

Osman Suroğlu çizgi dünyasını anlatacak

Türkiye’nin tanınmış karikatüristlerinden Osman Suroğlu, çizgi dünyasını Bâbıâli Sohbetleri’nde anlatacak.

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

            Türkiye’nin tanınmış karikatür sanatçılarından Osman Suroğlu, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”ne konuşmacı olarak katılacak. Suroğlu, sohbet toplantısında karikatürle tanışmasının hikâyesini anlatacak ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları anlatacak. Timaş Kitapkahve’de 12 Eylül Perşembe akşamı saat 18.00’de başlayacak olan toplantıyı, ressam ve yazar Muammer Erkul yönetecek. Osman Suroğlu, karikatür ve resim ustalarından tanıdıklarını anlattıktan sonra yaptığı çalışmalar üzerinde duracak ve hâtıralarını anlatacak. Muammer Erkul’un sorularına da cevap verecek olan Suroğlu, daha sonra dinleyicilerin yönelteceği suallere karşılık verecek.

            Toplantıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almlak isteyenlerin 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları veyawww.sanatalemi.net sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

           

                                   ÇİZGİYE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

            Yaptığı birbirinden değerli karikatürlerle sanat dergilerinin ve gazetelerin aranan ismi olan Osman Suroğlu, 1955 Elazığ doğumludur. 1977 yılında İnşaat mühendisliğinden mezun oldu. Mesleğimi iki yıl kadar yaptı. 1986 yılında Zafer Bilim ve Araştırma dergisi kadrosuna dâhil oldu. İdari ve mali sorumlu olarak 15 yıl çalıştı. Bu meyanda lise yıllarında başladığı amatör karikatür çalışmalarımı müsait zamanlarında sürdürmeye çalıştı. Genellikle grafik karikatür anlayışıyla Zaman gazetesinde üç, Yeni Şafak gazetesinde altı yıl çizdi. “Kuşbakışı” ve “Mehmet” çizgi bantlarını yayınladı. Birçok dergide ve TRT’de çalışmaları değerlendirildi. 30 civarında kişisel karikatür ve desen sergisi açtı. Okullarda karikatür gösterileri ve söyleşiler yaptı. Bazı şehirlerin kültür programlarında yer aldı. Çocuk kitapları resimledi, logo çalışmaları yaptı. İkisi ortak 12 kitabı yayınlandı. Kitaplarımdan biri yaşanmış hikâyelerinden oluşmaktadır.  Katıldığım ulusal ve uluslar arası 55 yarışmada çeşitli dereceler kazandı. Romanya’da düzenlenen dünyanın en kapsamlı portre karikatür yarışmasında 20 çizer arasında yer aldı. Yarışmalarda dereceye girdiği ülkeler: Amerika, Almanya, Belçika, Romanya, Japonya, Slovenya, Tanzanya, Endonezya, Portekiz, Kore, İran, Makedonya ve Bosna Hersek’tir. Belçika’da jüri üyeliği yaptı. Arkadaşı Yasin Elmacı ile birlikte karikatürün yakın arkadaşı olan üç boyutlu animasyonlar gerçekleştirdi. Büyük kısmı Sakarya Belediyesi ve Sakarya Valiliği’nin eğitim faaliyetlerinde değerlendirildi ve değerlendirilmeye devam ediyor. TRT çocuk için ürettiği “Boyalı Karga” animasyonu TRT tarafından uygun bulundu. Halen Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin  bünyesinde yer alan SAMEK kursları dâhilinde, her yaştan insanlarla 6 yıldır karikatür kursunda bir araya geliyorum. 42. sayısına ulaşan Taş mizah dergisini yayınlıyorum. Ayrıca Zafer dergisine çizgi katkılarım da sürüyor. 


.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir