Ramazan kuzularına… -12- [26 Temmuz 2013 Cuma]


Çok sevilen kalbe konur, kalpte taşınır; kalbe sığar. Sevilenle ilgili şeyler de sevilir. Çünkü onun, simgeleri de sevgilidir. Örnek olarak; bayrağını sallamak, temsil ettiği ülkeyi yüceltmektir.

“Suret asıl gibidir” derler sevgili kuzum. Yani senin fotoğrafın “sanki sen” hükmündedir. Bir bayrağı yakmak ülkesine, fotoğrafını karalamak sahibine hakaret olur.Sevilenin kendisi gibi, sureti yani görüntüsü de yere konulmaz, üstüne basılmaz. Hele ki mukaddes olan şeyler… Mesela yeryüzünün kalbi hükmündeki Kâbe-i şerîf… Kâinatın Efendisi olan Sevgili Peygamberimizin bulunduğu Mescid-i Nebevî… Ve diğer kutsal değerlere çok kıymet verir Müslümanlar.

Peki ya birileri bunların resimlerini yere atsa, ayaklarıyla bassa, üzerlerine otursa, rahatsız olmaz mıyız? Elbette içimiz sızlar, kalbimiz incinir.

Bizler sevdiğimizin resimlerine, simgelerine de “sanki kendisi” gibi davranırız. Sevilenin yeri ayakaltında olamaz! Saygı göstermek ise belden yukarıda tutmakla başlar.

Büyüklerimiz, namazda kalpleri dağılmasın istermiş. Bu yüzden tek renk ve desensiz namazlık kullanırlarmış.
Şimdi diyebilirsin ki: İyi ama her evde Kâbe’li seccadeler var. Çoğu mescitte bunlar yere serili ve insanlar üzerlerinde geziniyorlar?

Ah benim dikkatli kuzum; işte bu, çok can acıtan bir sorudur!

Eskiden duvar halıları ve yere serilenler ayrıydı. Fabrikalar çoğalınca her boy ve çeşitte halı çok ucuza satılmaya başlandı. İncelik öğrenmemiş bazı hacılar ise, bunları seccade gibi kullanarak, saf dindarlar arasında moda etti. Futbol takımlarının flamasını bile çiğnenirken görmeye razı olmayan Müslümanlar, kendi kıblelerinin resimlerini çiğnemeye ve çiğnetmeye başladı!

Duvar halılarında namaz kılınması, bu işi “Kâbe’li seccade” ticaretine çevirdi. Ve insanlar buna alıştı. Kâbe resimleri üzerinde yürünmeye başlandı!

Şimdi artık, çoğu kimseye bunu anlatamazsın…

Kâbe-i şerif, Hazreti Peygamber Mescidi ve hiçbir mukaddesatın; aslı gibi sureti de yere konmaz, üzerinde gezilmez!
Sevgilinin fotoğrafı hiç yerlerde durur mu?
Yerdekine saygı gösterilmiş olur mu?

Stop
Muammer Erkul 
muammer.erkul@tg.com.tr
26 Temmuz 2013 Cuma

.

2 yorum

  1. Evet maalesef her evde var böyle seccade ve benzer şeylerden, şahsım adına ben buna dikkat edenlerdenim ve mùmkùn olduğunca uyarıda bulunuyorum ama malesef ki çoğu kişiye anlatmak zor. Ben en kötüsü havluda besmele gördüm soruyorum o havluyu banyoma nasıl asabilirim? Tabi ben kendimce çözüm ürettim besmele yazan kısmı havludan ayırdım ama ya buna dikkat etmeyenler,sırf para kazanmak uğruna o kadar insanın vebaline girmek? İnşallah bundan sonra dikkat edilir.
    Semra Öztop

  2. Duvarda asılı Mushafa hürmeten sabaha kadar yatıp uyumayanlarla bir büyük millet nasıl yükselmeye başlamışsa,
    Mukaddesâtını yerlere sermeye başlamakla da yerlerde çiğnenmeye başladı aynı millet! Bu, yüzde yüz, yüzde bin, birbiriyle doğru orantılı…
    Sevgiliyi veya sevgiliye dair şeyleri ayakaltı eden seveni ayaklar altına müstehak ederler/ediyorlar! Bu bir ülke olsa da, topluluk olsa da, fert olsa da böyle; yükselten yükseliyor, alçaltan alçalıyor…

    Hicran Seçkin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir