Saksıda kurban ke-sil-meeez!.. [09 Şubat 2003 Pazar]

Ben daha önceki bayramlarda da yazmıştım, bunu. Sözümü tutmuş adam ve saksıda kurban kesmeye çalışmamış. Peki ne yapmış? Banyoda kesmeye çalışmış! Haydaaa!..
Kimse görmesin diye gecenin köründe getirmiş zavallı hayvanı apartmana. Saat 03 suları bir ses:
– Bbbeee eee ee!.. Şimdi bunun ağzını bağlasa, olmaz… Erkenden kesse, o hiç olmaz…
– Bbee eee ee!.. E tabi korkuyor hayvan… Hayvan korkuyor da, herif daha çok korkuyor, biri şikayet edecek de polis zoruyla alacaklar kurbanlığını elinden, diye… 

Birden hatırına gelen ahbabını arıyor. Bu işlerle pek ilgilenmese de yakında kaza geçirip, ardından da sakinleştirici ilaçlar kullanmış ya; hani hayvanı sakinleştirmek mümkün mü, gibilerinden!..
– Mümkün, diyor. Ben yaptığım kazayı bile hatırlamıyorum, biliyorsun o gece meyhaneden geliyordum, sen de hayvana,,, demeye kalmadan bi kavga, küt, vuruyor telefonu suratına! 

Sonra ne oluyorsa oluyor; susuyor mu hayvan, salona kaçıp da televizyonu akvaryuma, çiçek saksılarını koltuk takımlarına, fotoğraf albümlerini mutfak dolabındaki reçel kavanozlarına katıyor mu, bilmem… Apartman sakinlerinin, korkudan asansörün içine yapılmış küçük, siyah, top top ÆşeyØleri bulup, yöneticiye şikayet etmelerinden sonra, bayram sabahı apartman kapıcısı daire daire dolaşıp dedektiflik yapıyor mu, bilmem… Gecenin üçünden sonra Æbeee, beeeØ sesleriyle uyanıp yataklarından zıplayanlar oluyor mu, bilmem… Bu kadar tantanadan sonra bu hayvan, bu banyoda kurban ediliyor mu, ben bilmem, en azından bilmezden gelirim de, e size ne!.. 

Ben bunları bilmem de, ne bilirim biliyor musunuz?
Bu işin bir kolayının olduğunu bilirim…
İki üç kilo et uğruna bir zavallı kurbanlık hayvanı, kendimi ve bütün komşuları kalp krizi geçirtecek kadar korkutmamak gerektiğini bilirim.. 

Epey şey biliyormuşum, değil mi?..
Bir de; İhlas Vakfı’nın telefon numarasını biliyorum…
0212. 513 99 00
Her sene, her şeyle onlar uğraşıyor, biliyor musunuz; ben rahatım ve paşa paşa el öpmeye gidiyorum. O kadar vaktim kalıyor ki, çağırsanız size bile gelirim!.. 

Bu işin dini boyutuyla ilgili sorular beni aşar… Ben, ancak bildiklerimi ve yaptıklarımı anlatabilirim size. Fakat bir de çok önemli bir satır ilave edeyim; yurt içinden ve Türk dünyasından gelen yüzlerce öğrenci kurban eti (sizin ve bizim kurbanlarımızın) yiyerek ilim öğreniyor ve insanlığa faydalı kişiler olmak üzere hayata atılıyorlar….
Bu numarayı saklayın: 0212.513 99 00
Biliyorum ki, bu sene olmazsa başka bir sene mutlaka (size de) lazım olacak…

…..

(Şimdiden Bayramınızı tebrik ediyoruz efendim…
Sizler için sağlık, güzellik, mutluluklar… Ve de dualarınızda hatırlanmak diliyorum…)

Stop
Muammer Erkul
09 Şubat 2003 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir