Saksıda kurban kesilir mi? [26 Kasım 2009 Perşembe]


Kesilir, fakat o kadar büyük saksı, ya da şu kadar küçük bir kurbanlık bulabilirsen! Saksıda kurban kesmek caizdir ama yine de saksıda kurban ke-sil-mez…
 
Saksıda kesemezsen banyoda kesebilirsin aslında; ama ayakları kayarsa, boynuzları batarsa bana surat asmak yok! Hele ki elinden kurtulup salona kaçarsa, ve hele ki “aynadaki koç” ile toslaşmaya kalkarsa, ve ah hele “vitrinin içinden geçerek” dışarıya kaçmaya çalışırsa!..

Parmak çocuk masalından kaçmış bir parmak koç bulursan; saç lastiğiyle bacaklarını bağla ve saksıdaki çiçeğin dibine açtığın çukurun kenarına sol yanına yatır. İkiniz de kıbleye dönükken “Bismillahi Allahüekber” deyip çekiver bıçağı…

Yok, boşuna tarif etmeyeyim. Kendimizi kandırmaya çalışmayalım: O kadar kolay olsaydı, bu akılları verenin ilk önce kendisi kesmesi gerekirdi kurbanını, saksıda!..

Şimdi, bunun ardından şu soru gelir bana: Peki sen! Saksıda kurban kesmiyorsun da ne yapıyorsun?..
Ben de her sene yeniden anlatırım ve (artık slogana dönmüş olan) o meşhur yazımızın çeşitli versiyonlarını koyarım köşemize: “Saksıda kurban kesilmez!..

Özetlemek gerekirse, ben aslında her sene şunu yapıyorum:
Kurban konusunu gayet iyi bilen… Bildiğini de şartlarına uygun olarak yerine getiren… Gayet iyi tanıdığım büyüklerimin, ağabeylerimin, güvendiğim ellerine “Kurban işimi” emanet ediyorum.
Onlar da benden (ve sizlerden) aldıkları vekâletlerle, bizim adımıza kurbanlarımızı kesiyor ve etlerini de İhlâs Vakfı Öğrenci Yurtları’nda 0212. 513 99 00 www.ihlasvakfi.com barınan (yurt içi ve dışından ilim tahsili için gelmiş) öğrencilerin yıl boyu beslenmesinde kullanıyorlar…
Tavsiye ederim, çünkü en kolay ve en kârlı tercih budur!

 

Stop
Muammer Erkul
26 Kasım 2009 Perşembe

 

2 yorum

  1. Allah herkesin hayrını ve kurbanını kabul etsin. Her sene kesebilmeyi nasip etsin. AMİN

  2. Abi hayırlı bayramlar. Kurban bağışlamak güzel elbette. Ama eğer bu işte kesme, yüzme, kanı görme, bizzat parçalayıp dağıtma gibi muameleler sırasındaki hikmet sadece et yedirmek midir? Elbette iki veya daha çok kurbanı olan bağışlasın. Ama onun zahmeti de mutlaka ayrı sevap ve hikmet içerir. Hadis-i şerif: Ecriküm bi kaderi tabiküm, yani ecriniz çektiğiniz zahmet kadardır. İnsanlar kolay diye bağışa yöneliyorlar evet, ama işin sevabı da ona göre kolaya düşüyor. Lütfen evleri çocukları kurban neşesinden mahrum etmeyelim. En az bir kurban evimizde, ekstralar da bağışlara gitsin. Sevgiler.

    ASLIHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir