Salgın geçti artık, lütfen korkmayın! [12 Kasım 2009 Perşembe]

Çoğunuzunki gibi bizim eve de uğradı grip.
İlk gelişi değildi bu, son gelişi de olmayacak. Her zamanki kadar “sıcak” kanlıydı. Hatırı için bol meyve çıkardık, bitki çayları hazırladık, yastığı yorganı ise bir süre kaldırmadık…
Gelişini pek fark edemedik ama, o iki gün oturdu salonun başköşesinde. Sonra “misafirlik üç gün, ben yarın gidiyorum” dedi.
Zaten ya sizden gelmişti veya size gitti, her seneki gibi.
Salgın geçti arkadaşlar, lütfen korkmayın artık!

Küresel soygun bir yana, bu arada iç pazarımız da patladı: Kelebek gibi havadan avlansa, her ölünün üstüne virüs yığacak olanlar var!
Soru ise şu: Bağışıklık sistemi sağlam ve kronik/ağır hasta olmayan kaç vatandaş domuz gribinden öldü?
L
ütfen fark edin: Asıl ilgilendiğim virüs değil, virüslüler değil.
Yatıştırılması gereken; korku tüccarlarından satın alınan panik!

Günahtır, insanlar eziyet çekiyor.

Geçen gece, nöbetteki doktor arkadaşıma gittim. İnanılır gibi değildi: Acilin önü ana baba günü! Görevliler maskeli, hasta ve yakınlarının ağızlarında mendiller, burunlar yakaların içinde… Kimse kimseye dokunmuyor, bakmıyor… Suratlar yerde, gözler korku dolu… Çamaşır suyuna benzeyen ağır bir dezenfektan kokusu…

Öğrendim ki: Bu gün aşı olan birinin 15 gündür virüs almamış olması ve gelecek 2 hafta virüsle karşılaşmaması lazımmış. Çünkü aşı 15 günde tesir ediyormuş!
15 gün önce böyle panikte değildik. 2 hafta sonra da bu halde kalmayacağız.

Yani, hastalığı atlatanlarımız için de, hastalanacak olanlarımız için de iş işten geçti!
Ve yani, sakin olun; salgın geçti!
Bundan sonra; “hayatta kalanları biz kurtardık” masalını anlatacaklar, gülüp geçin!

“Ölüm” koca sözlüğün içinde tek kelimedir sadece. Bu birkaç harf, büyüteç altında gayet iri gözükür. Hele teleskopla bakılırsa; dünyayla ölüm aynı cesamettedir!

Stop
Muammer Erkul
08 Kasım 2009 Pazar

4 yorum

 1. Biz çok panik bir milletiz ve sanırım ölümden de çok korkuyoruz. Ya ölüm varsa Cennet de var, biz Müslüman değil miyiz?.. Biz ne salgınlar ne musibetler atlatmışızdır… Bu da geçer!..

 2. “Yatıştırılması gereken; korku tüccarlarından satın alınan panik!
  Günahtır, insanlar eziyet çekiyor. “

  Vallahi de billahi de doğrusunuz Muammer Bey, eziyet çekiyoruz. Gözümüz sulansa eskaza veya düşünürken şöyle burnumuzu yandan kaşısak “ne o grip misin?” sorularına muhatap oluyoruz. Ve biraz istihzalı, çokça ikazlı bir üslupla “bitki çayları içmez, meyva yemezsen böyle olurrr” cümlelerine karşı savunma moduna giriyoruz.
  Yoruldum, artık. Ne ıhlamur çaylarında demlenmek ne de narenciye bostanına dönmek istiyorum. Amaaan, gelsin grip başım gözüm üstüne. Bakalım, öncekilerden farkı ne?

  (Not: Zaten gribal bir dalga yavaştan yavaştan beni yoklamakta. Bir sonraki yazınıza yorum yapabilmişsem bilinsin ki öldürmeyen cinsine yakalanmışım. Aksi takdirde bir Fatiha, boynunuzun borcudur:))

  Selam ile…

 3. Rabbim hakkımızda her şeyin hayırlsını versin… Hastalıklarınsa bir sınav olduğunu unutmamak lazım.
  Sağlıklı ve hayırlı ömürlere…
  Dua ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir