Seyir Defteri – 06 Eylül 2008 (Arının en ayı’sı!)

Kime söyleyeceğim ki sizden başka?
Gece yarısı doktoru arasam "dellendin mi olum sen, yat zıbar" diyecek!..
Merhum Nasreddin hoca en güzelini söylemiş ya, ben de onun gibi yaptım; "aranızda damdan düşen var mı" anlamında, siteye yazdım.

Anasayfamızın  "şu anda" bölümüne;
"Davulcunun sesini dinletiyorum şişmiş ayağıma. Saat 24'te koskocaman bir sarıcaarı soktu. Üç saattir hala (yeniden sokuyor gibi) ağrıyor! 🙁 "
dedim…

12 saat kadar sonra siteyi açtım ki, bir ARI daha!
Ziyaretçi Defteri'ne şöyle yazmış…
Kim?..
Bülent Arı…
Bülent neey?..
Arı, Arı!..
…..
Demiş ki Bülent Arı:
"Sevgili Muammer abi; bizim buralarda bal arısı soktuğu zaman "şifa olsun" derler. Sarıca arı (hele hele büyüğü) soktuğu zaman "geçmiş olsun, iğnesi içerde kaldıysa hemen çıkar" derler.
Maalesef size şifa olsun diyemiyorum.
Ama Kocaman bir GEÇMİŞ OLSUN diyorum.
🙁

(Bülent Arı'nın satırlarının altına hemen cevap yazdım. Fakat uzun olunca, hepsini buraya topladım)
……….
Soyadını okuyunca bile içim CIZZZ etti!..
🙂

Gece boks maçı başlamıştı, bir kara sinek ısrarla rahatsız ediyordu. Terasa çıkıp sinek sapasını aradım, tam geri dönerk… sanki,, ayağıma,, bıçak saplandı; ahh, dedim yere attım kendimi, daha doğrusu bir ayağım iptal oldu! Bu nedir, diye baktım ayağıma ki, görünen bir şey yok. Ama yerde bir arı var, fakat bu nasıl bir arı?..

Arı dolu burası, civar, bahçe, hiç umursamaz kimse. Dolaşırken çarpışırız çoğuyla… Beni de çok arı soktu, bal arısı da sarıca arı da; yanar geçer, birazcık şişer. Umursamazsın daha çabuk geçer…
Ama bu hayvan;
..sanki iki arıyı uç uca koymuşsun kadar birşey. Dev gibi…

Sahura kadar ayağımı kıvıramadım, merdiven inemedim. Böbrek taşı ağrısı gibi sıcak, keskin ve dalga dalga geliyordu ağrı ki tutmasan kendini ağlarsın.
İçinde çivi vardı sanki ayağımın. Bir ayağım soğukken diğerinde elini ısıt!
Bugün öğle saatini geçtik yerini hala hissediyorum ve bastırınca acıyor…
Ama şükür ki şişi indi, ağrısı geçti…

..ne edebiyat yapıyormuşum ben de yahu!..
:)))

"Alt tarafı bir arı sokması, ölüm acısına nasıl dayanacaksın" diyecek şimdi birileri!
Belki diyen olmuştur bile.
İşte manzara: İnsan aciiizz, zayıııf, çaresiiiz…
Bir arı iğnesi neticede ve insanın canı orada!

Fakat, size tavsiyem; sakın ola sarıca arılarının hele ki ayı kadar olan büyüklerine çarpılmayın!!!
Sizin böyle sızlanacak siteniz de olmayabilir o anda!
…..
Şifalar ve güzellikler dilerim.
M:)

17 yorum

 1. Benim böyle bir şey çocukken başıma gelmişti. Hiç unutmam annem beni pata küte yıkamış, kafama hacı şakir sabunu ile hamam tasının ritmik geliş gidişleri olmuştu. Bir kaç kez leğenden kaçma girişiminde bulunmuş ama sonunda zorla da olsa yıkanmıştım. O sersemlikle balkona çıkmıştım ve elimi balkonun demirine koydum. Elimi koyduğum yerde EŞEK ARIsı varmış. (Sizin kibarca sarıcaarı dediğiniz arı cinsine bizim oralarda EŞEK arısı derler de) Elime bıçak saplandı sandım ve elim sahur davulu gibi şişmişti. Yani zamanın behrinde beni de EŞEK gibi bir arı talan etmişti.
  Geçmişler olsun efendim:-)))))

  AKIN

 2. Author

  Sarıca arıya teşekkür ederiz sevgi ailesi olarak. Eh biraz şişse de ağrı yapsa da iyiye alamet. Doğal antibiyotik almışsın. Bu ne demek bütün bir yıl hasta olmayacaksın. Sevgi ailesinin başında sağlıkla kalacaksın. Biz teşekkür etmeyelim mi yani arıya? Yine de geçmiş olsun acil şifalar diliyorum 🙂
  SEVGİLER KERE SEVGİLER

  FAHRİYE ERDOĞAN

 3. Author

  Bazı bölgelerde öyle dendiğini biliyorum, duyduğumda şaşırmıştım da… Fakat bilmenizi isterim ki; biz kibarlık olsun diye “sarıcaarı” demiyoruz onlara.
  Neredeyse bir kara erik kadar iri, kısmen kıllı ve kalın “bızzz” sesi olan bir siyah arı çeşidine “eşek arısı” dediğimiz için sarı ve ince ve hani et de yiyen sarı-siyah arılara “sarıcaarı” diyoruz.

  (Şimdi camın dışındaki arılar bakıp bakıp gülüşüyorlarmış halimize:-)))

  Ayrıca benim arı(!) sarıcaarı tipinde ama tam bir azmandı; arı beyi mi, kraliçe mi, kamikaze pilotu muydu bilmiyorum yani!

  Ayrıca, bazı arkadaşların da arı sokmasına allerjisi var, biliyorum.
  Onlar da alırsa sazı eline, bakın neler yazarlar…

  Ve Allah korusun, eğer böyle bir arı insanı olmayacak bir yerinden sokarsa neler olur bilmiyorum…

  MUAMMER

 4. Bu eşek arısının kıllısı da mı varmş?:-)))
  Bütün arılar “bızzz” diye ses çıkarır da, tarife göre bu eşek arısının bir hayli davudi “BIZZZ” sesi çıkarması gerekir.:-)))
  Sarıcaarı ismi çok kibar ve naif geldi bana. Sarıca kız der gibi:-))))
  Ama yaptığı işe bakılınca hiç te kibar olmadığı anlaşılıyor. Pusuya yatmış, ahan da Muammer geliyor demiş, sonra; “bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı” demiş, nişan almış; şu anam için, şu babam için, şu kardeşim için dercesine iğnesini acımasızca batırmış:-))))
  Arı değil de sanki Fatih’in fedaisi Kara Murat!.. Bakalım babaannemizin dediği gibi bu bir doğal iğne yerine geçip te, sizi hastalıktan koruyacak mı? Artık bir yıl boyunca hayırlı haberlerinizi bekliyeceğiz.:-)))
  Bakacağız ki bir yıl boyunca hasta olmadınız,(inşallah) bizler de birer sarıcaarı tedarik edip, olacak yerlerimizden iğnesini batırması için, arıya yalvar yakar ricada bulunacağız.
  Tabi sarıcaarı’yı tedarik edip bulduktan sonra, oturduğumuz yerlere de, koltuk, sandalye deyip geçmeyip bakarak, daha bir dikkatli oturacağız.:-)))))
  Geçmişlerrrr kere geçmişler olsun.

  AKIN
  ————-

  Cevap:
  Merhum Hocamızın “damdan düşmeyen bilmez” sözünü boşuna söylmedik daha işin başında.
  Son gülen de iyi gülermiş, derler!
  Başına gelince yani sen de damdan düşersen bize bildirmeyi unutma, olur mu? 🙂

  M:-)

 5. Aldım sazı elime, vurdum dertli teline…
  Muammer Bey’imizi arı sokmuş dediler, hem de kafam kadar bir sarı arı! Halbuki o kadar da dedik ona; “Sarılar geliyor kaç kaç kaç” diye 🙂 Bak yazık oldu hayvancağıza, öldü gitti senin vesilen ile. Arı yakınlarına başsağlığı, Muammer Bey’e de çok geçmiş olsun diyorum.

  GÜLSÜM
  ————

  Not:
  Arı konusunda yazacaklarının bu kadar’CIK olmayacağını sanmıştım…
  M:-)

 6. Zamanın behrinde beni eşek arısı sokmuştu zati.:-))) Ancak ben bu sarıcaarı olayına oturduğum yerden böle bir sinsi sinsi, içimden yüzüne karşı güldüm.:-))) Ahanda o nedenle acık korktum. Atalarımız demiş ya “gülme komşuna gelir başına” diye. E bizde sevgi sitesi’nde komşu oluyoruz değil mi?:-)))) Komşuya güldük sonuç itibariyle:-))) O nedenle “BIZZZ” diye bir ses duyarsam tabanları yağlayıp bilinmeyen bir istikamete doğru koşacağım. Olimpiyatlar bitmese Pekin’de soluğu alırdım.:-))) Yaa arkadaşlar benden sonra da bir gülen olsunda, son gülen ben olmiimm bari:-)))))

  AKIN

 7. Geçmiş olsun abi…(artık ben de abi diyebilirim sanırım:-) benim hiç abim olmamıştı zira:-))

  “Şu anda” kısmında okuyunca üzülmüş ve hemen geçmesi için dua etmiştim…
  Ama bu yazıyı okuyunca hüzün ve tebessüm bir arada oldu… Böyle yorum mu olur diyeceksiniz ama siz acıyı bile güzel tarif ediyorsunuz…
  Yediğinizi yemiş gibi oluyorduk ya hani acınızı da hissettik öylece…
  Damdan düşmedik ve devasa bir arıyla da karşılaşmadık belki ama yine de hissettik…
  Rabbim beterinden korusun…

  ZİŞAN

 8. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, Arı bal alacağı çiçeği bilirmiş öyle değil mi?
  En ballısından tekrar geçmiş olsun…
  :-))))

  AKIN

 9. (Bu sarıca arıların beslenme yapılarından yola çıkarak mücadele yapılabilir. Beslenmelerini sağlayacağınız bir et parçasını herhangi ağzı dar bir kola şişesine koyun. Bunu arılıkta uygun yerlere yerleştirin. Sonuçta görülecektir ki kokuyu alan sarıca arılar şişe içerisine girecektirler. Fakat buradan çıkmaları son derece zor olacaktır. Bu mücadele yöntemi ile bir çok sarıca arı tuzağı yapılabilir )
  *****
  İyi de bu arının gezdiği yerde sen ne arıyordun. Niyetin neydi bakalım. Bal mı alıyordun. Arıların bol olduğu yerde miydin…
  Off yoksa arıcılığa mı başladın?
  Kavanoz kavanoz bal mı dağıtacaktın bize?
  Aklım almadı, sarıca arı et ile beslenen bir cinsmiş üstelikte bal arılarının balını çalan hırsızmış.
  Şaka bi yana İhsan amcan bir kovan eşek arısının saldırısına uğramış. Bayılmıştı…
  Hastaneye zor yetiştirmişlerdi.
  Çok şükür bir taneymiş sarıca arı.
  İhsan amcaN zehirlenmişti.
  Yeniden geçmiş olsun…

  FAHRİYE ERDOĞAN

 10. Damdan düşen biri olarak halinizi gayet iyi anlıyorum Muammer abi. Ama sarıcaarı’yı ilk defa duydum. Google da baktım tıpkı bizim eşek arısı dediğimiz arıya benziyordu. Ben de eşek arıları tarafından defalarca sokuldum. Acınızı anlıyorum; ağrır, acır, yanar, kaşınır, şişer üfff… O arıların yuvaları mukavvaya çok benzer. Bir de arı soktuğu zaman yoğurt sürerim iyi gelir;-) Sevgiler.

  ASLI

 11. Author

  Sevgili Akın, iyi dinle;
  “çok neşeli bir çocuk, başkası kapmasın” diyerek sana talip olanlar var…
  Ne diyeyim onlara?
  Atı alan Üsküdar’a geçti, diyeyim mi?
  😉

  M:-)

 12. Çok geçmiş olsun 🙁
  Muammer Abi Sarıca Arı’cıkımız hakkında bu kadar yazmasaydın; bir tanesi canını bu kadar yaktıysa ciğeri yanmış bir anne, oğlu laf işitmiş bir baba, külhanbeyi amca, tozkondurmaz dayı, eli sopalı teyze, süslü hala bir olup peşine düşerlerse halin nice olur :-))
  Allah-u Teala’dan sıhhat ve afiyet dolu günler dileriz…

  KARAKALEM

 13. Author

  Arı vukuatını yeni öğrendim, geçmiş olsun. Günaydın diyeceksin ama bu sene öyle bir ramazan geçiriyorum ki her an istifra ve bayılma hissi… Yaşlandın, dersin şimdi de:-)

  NURSAL

 14. Author

  Geçmiş olsun üstadım.
  Can acısı kefarettir ya hani. Bunu düşününce, yara ağrı yapsa da kalbi yumuşuyor insanın. Sevgiliyi hissediyor ve onunla meşgul oluyor. Başka bir ferahlık doluyor içine…
  Hayırlı geceler.

  MEHTAP

 15. Author

  Ankara’dan bir arkadaş fazla ısrar etti: “Doktora gittin mi? Arı sokmaları şakaya gelmez” diye tutturdu. Tamam tamam dedim ve doktoru aradım. Doktorum hem uzmandır ve hem de arkadaşımdır…
  “Üç gün önce geç saatte böyle böyle oldu, gayet iri bir arı soktu. Şimdi de ısrar edildiği için seni aradım” dedim.
  Alerjim olmadığını biliyor ama sordu bir anormallik var mı diye. Yok, dedim. Sadece yerini hissediyorum, ve bazen kaşınıyor orası…

  Bak sana bir şey tarif edeceğim, onu yap, dedi…
  Unla suyu karıştır, içine biraz fazla tuz kat. Yani yenecek kıvamdan biraz daha tuzlu olsun. Sonra bunu tavada pişir; sıcak olarak ayağına bağla. Ayağın yanmasın ama ılık da olmasın hamur. Yatarken bağla uyanınca çıkarırsın.
  Çok küçük olmasın,avuç içi kadar bir çörek düşün, o kadar…

  Bunun sebebini de açıkladı.Ben de sizin de başınıza gelirse diye yazıyorum:
  Muhtemelen iğne ayağın içindedir. Ve muhtemelen zehir de oradadır. Bunlar şu anda bir şey yapmaz. Fakat zaman içinde orada …. (topak, tortu, kist gibi bir şey dedi) oluşur ve sana gelecekte problem çıkar…
  Hamuru sıcak sıcak özerine bağlarsan, hem iğneyi ve hem zehiri emip çıkartır; varsa ağrı ve kaşıntı da geçer, dedi…

  Bunları dinlerken iftar sofrasındaydık.
  Cengiz abi; bu söylediği kocakarı ilacıdır, dedi. Annem de hep böyle yapardı. Hatta ekmek çiğner koyardı…
  …..
  Ben yaptım.
  Neticede doktorumun tavsiyesiydi. 🙂
  Böyle bilgilerin meraklıları olduğunu bildiğim için de buraya yazdım…
  Çünkü bu anlattığım tadaviyi; sonradan öğrenmekten daha iyi elbette, önceden bilmek…

  En güzel not da Mehtap’dan gelmişti; acılar kefarettir, diye hatırlatmıştı.
  Sevgiler herkese, şifalar, mutluluklar diliyorum…

  MUAMMER

 16. Author

  Ne çok börtü böcek var senin evinin oralarda şekerim ya; çekirge, sarıcaarı, bugün de peygamberdevesinden bahsetmişsin…
  Sitedeki notlarını okumaya korkuyorum artık, içim bi’tuhaf oluyor yahu 🙂
  Detansız okumamak lazım senin sayfayı 🙂

  GÜLSÜM

 17. Vay be demek taliplerim var.:-))) Dest-i izdivacıma mı talipler?:-))) İnan ben olsam, ben de beni kaçırmazdım:-))) Kendimi meth etmek gibi olmasın ama, ben yani, BENNN:-)))) Taliplerimi en kısa zamanda görmek istiyorum efenim. Böyle hayrlı günlerde, hayırlı haberlerinizi bekliyorum:-)))) Şu ana kadar “atı alan Harem’de mahsur kaldı Üsküdar’ı geçemedi.:-))))
  Sevgilerrrr kere sevgiler.

  AKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir