Seyir Defteri – 17 Eylül 2008 (Kemal Çapraz)

 

 

KemalCapraz

Kemal Çapraz…
Ölçülü, sakin, kendi işine bakan bir basın adamı.
Türkiye Gazetesi'ne hizmet ettik aynı dönemde. Sonra krizler, sıkıntılar oldu, yollar ayrıldı; onlar "Ufuk Ötesi"ni çıkarmaya başladılar…
…..
Şaşırıp kalıveriyorsun!
Duymamışsın, haberin olmamış: Bir sayfa çevirdiğin anda karşına çıkıveriyor…
Bakıyorsun ki bir dost surat bu…
Evet, öyleydi ama… Bu surat;
..işte bir "sûret" olarak kalıvermiş!

Sanatalemi'ni açtım; "Kemal Çapraz'ı uğurluyoruz" yazıyordu…
İhtimal vermedim önce, ama haberin devamı aynen şöyleydi:

KEMAL ÇAPRAZ'I KAYBETTİK  

Gazeteci- yazar ve Ufuk Ötesi gazetesinin sahibi Kemal Çapraz, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu sabaha karşı vefat eden Kemal Çapraz 44 yaşındaydı. Can dost, gazeteci yazar Kemal Çapraz, yarın (17 eylül çarşamba) öğle namazını müteakip Tuzla Yayla Mahallesi Merkez Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecektir.

Kemal Çapraz, dün gece Kartal E-5 yan yolda yolun karşısına geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu ağır yaralandı. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Çapraz, bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Gazeteci arkadaşları arasında çok sevilen, idealist insan, Kemal Çapraz'a Allah'tan rahmet, ailesine, dostlarına ve Türk basınına sabırlar ve başsağlığı diliyoruz.

BABIÂLİ’NİN SEVİLEN SİMÂSI

Gazeteci ve araştırmacı olan Kemal Çapraz 1964’te Kastamonu'nun Araç ilçesinde doğdu. Annesinin adı Meliha, babasının adı Cemal’dir. İlk ve orta tahsilini İstanbul’da yapan Kemal Çapraz, 1987’de İstanbul Üniversitesi, Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitenin, Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Kürsüsünde “Kırım Türk Basını ve İsmail Gaspıralı” üzerine yaptı. 1985’te fiili olarak gazeteciliğe başlayan Çapraz, özellikle Kırım başta olmak üzere, Türk Dünyasını oluşturan Türk devletleri ve halkları üzerine yaptığı sürekli çalışmalarıyla tanınıyordu. Türkiye, Orta Doğu, Kurultay, Türk Diplomatik gazeteleri yanında, Orkun, Tarih, Kardaşlık, Kırım dergilerinde araştırma ve makaleleriyle, Kırım adlı telif eserin sahibi olan yazarın,  evli olduğu Zühal Hanım’dan Çağrı isimli bir oğlu vardır. Kemal Çapraz son olarak çalıştığı Türkiye gazetesinden 2001’de ayrıldıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte aylık Ufuk Ötesi gazetesini yayımlamaya başlamıştı. Çapraz, aynı zamanda internethaber sitesinin de köşe yazarlarındandı.

Son söz hep aynı:
İnnâ lillah ve innâ ileyhi râciûn…
Sevgili Kemal Çapraz'a, Hazret-i Mevla'dan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz…

 

3 yorum

 1. İnna lillah ve inna ileyhi racıun.

  Başka sitelerde okumuştum bu haberi.
  Mübarek günlerde Rabbına kavuşmuş.
  Hep gideceğimiz yer orası.
  Rabbim gani gani rahmetler eylesin inşallah.
  Yakınlarına ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.
  Saygım ve dualarımla…

  SULTAN YÜRÜK

 2. İnnâ lillah ve innâ ileyhi râciûn…
  Sevenlerine sabır diliyorum. ALLAH(C.C.) mekânını cennet eylesin.

  ŞAHİKA ATEŞ

 3. 2008 Yılı. Ve hep acı kayıplar. Yaşları genç insanlar. Daha yapacak işleri var. Çoluk çocuğu bekleyenler, torunlarına doyamadan gidenler. Nedir bu? Trafiğe katliam için mi çıkıyorlar!.. Karşıdan karşıya geçerken araba çarpıyor. Ya da arabanla trafikte seyir halinde iken dönülmez yoldan dönüp gelip senin ta beyinciğine vuruyor. Halamın kızı gibi. Ya 36 yaşında toprağa verdiğimiz Hasan, onun suçu neydi?.. Tam dokuz yıl bir bebek özlemi ile yandı. Sonra Rabbim ona güzeller güzeli Ayşe Naz’ı bağışladı. Hasanım Ayşe Naz’ın doğum gününden bir gün önce süratle karşı şeritten üstüne çıkan jipin altında kaldı. Heyhaat!.. Hasan’ımız Ayşe Naz’ın doğum gününde kara toprağın bağrına yatırıldı.
  Nedir bu nedir?
  Yüreğim kan ağlıyor. Bunun çaresi yok mu?
  Cezalar caydırıcı değil mi?..
  Yok ya insan hayatı bu kadar değersiz olamaz. Ya alkollü oluyorlar, ya ehliyetsiz ya da sürat yapıyorlar. Birileri harekete geçmeli. Ayşe Naz’lar babasız kalmasın. Başka bebekler dedesini, ninesini trafikte kaybetmesin.

  FAHRİYE ERDOĞAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir