Seyir Defteri – 21 Kasım 2008 (Türk dilinin büyük savaşçısı)

 

y.b.bakiler1

Türk dilinin büyük savaşçısı


   Bu yazıyı okuduktan sonra, (Türkiye Gazetesi’ndeki Stop isimli köşemizde birkaç gün sonra yayınlanacak ve sitemizin STOP bölümüne de koyacağımız; “Bir adam deli olmalı” isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.
   Çünkü o yazıyı; aşağıda anlatacağım geceyi izledikten hemen sonra yazmıştım…

ybbakiler5

 

“Malatya’da, Elazığ’da Türkmen beyleri,
Ve Türkmen kadınları: ipek ibrişim.
Alın götürün beni, buralarda yok işim
Kızları anam-bacım, erkekleri kardeşim.
 * * *
Malatya’da, Elazığ’da bizim dilimiz.
Kaşgarlı Mahmud’un güzel Kâmus’u.
Bülbül şakıması, sümbül kokusu
Fırat’ta çağlayan bir köpüklü su.”

…diyen Yavuz Bülent Bakiler, şöyle devam ediyor:
   Honoroe de Balzac diyor ki: “Millet, edebiyatı olan topluluktur. Edebiyatsız millet olmaz.”
   Bu çok doğru bir tespit. Çünkü: Edebiyatın temel malzemesi dildir. Dil, milletlerin hayat iksiridir. Diyarbakır’ın büyük vatansever evladı Süleyman Nazif’in ifadesiyle “Türkçe, milletimizin iskeletidir! Varlık sebebidir.” Şairlerimiz ve yazarlarımız ise, dilimizi yaşatan, yayan, sevdiren öncülerimizdir…

ybbakiler2b

   20 Kasım Perşembe gününün akşamı Altunizade Kültür Merkezi’ndeydik. Kalabalıktı… Sanat ve edebiyat dünyamızın yaşayan büyük isimlerine saygı anlamında ayda bir düzenlenen gecedeydik.
   Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile Üsküdar Belediyesi’nin birlikte düzenlediği programın konusu ve konuğu Yavuz Bülent Bâkiler idi… Sunuculuğunu Bestami Yazgan ve Yusuf Dursun’un yaptığı gecede, sevilen şiirlerinden okuyan Bakiler, Türk dili ve onun korunması hakkında konuşmalar yaptı, hâtıralarını anlattı, sorulara cevap verdi.

ybbakiler3

   KİMDİR:
   1936 Sivas doğumlu olan Yavuz Bülent Bâkiler, Hisar dergisi şairleri arasında sayılıyor. Geleneksel şiirimizin öz ve şekil özelliklerini kendi şiir potasında eriten Bâkiler, eserlerinde Anadolu insanına eğilmiş ve toplumumuzun temel meselelerini anlatmıştır. Sade ve rahat bir dili, aydınlık bir üslûbu bulunan şair, millî ve manevi değerlere bağlılığı ile tanınmıştır.

ybbakiler4

   Yavuz Bülent Bâkiler’in yayımlanmış eserleri arasında; Yalnızlık, Duvak, Seninle, Harman, Üsküp’ten Kosova’ya, Âşık Veysel, Mehmed Âkif’te Çağdaş Türkiye İdeali, Sözün Doğrusu, Gidenlerin Ardından ve Ârif Nihat Asya ihtişamı da bulunuyor.
   Yavuz Bülent Bakiler, Türkiye Gazetesi yazarları arasındadır…

 

gullerle
Geceye, sitemiz ve köşemizin çok eski takipçi ve okuyucularından
Sultan Gül ve eşi Tevfik de gelmişti…

 

———————————————
"Bir adam deli olacak!" isimli yazımızın sitemizdeki adresi:

http://www.muammererkul.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1840&Itemid=7 

 

 

 

 

3 yorum

 1. Author

  Yavuz Bülent Bakiler gibi, Türk dili ve edebiyatı açısından gayet önemli bir insanı canlı olarak dinleyebilmenin ardından, Muammer Erkul ile karşılaşmak, tabiri caiz ise ekmek kadayıfının üzerine kaymak gibi oldu 🙂

  Sürç-i lisan ettikse affedin Muammer abi, gerçi siz bizi biliyorsunuz zaten…
  Sevgiler, saygılar, selamlar…

  SULTAN GÜL

 2. Author

  20.11.2008 Perşembe gününün gecesi, Türk edebiyatının ustası, sizin de dediğiniz gibi Türk dilinin yılmaz savaşcısı muhterem Yavuz Bülent Bakiler’in Altunizade Kültür Merkezi’ndeki söyleşiye iştirak ettim. Ben gerçek anlamda onunla bir ortamda olmaktan inanılmaz bir mutluluk duydum. Orada bulunan tüm iştirakçilerin de aynı mutluluk içerisinde olduğuna şahit oldum. Ayrıca sizinle de tanışmaktan sizinle görüşüp sohbet etmek çok keyifliydi. En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle.

  TEVFİK GÜL

 3. Kendisini “Spanaca Şiir Akşamları”nda görmek nasip olmuştu… Sert bir mizaca sahip olduğunu düşünürdüm, ayak üzeri ettiğimiz kısa sohbette, latifeleri ile bizi tebessüm ettirmişti. Kendisine saygı ve sevgilerimi sunuyorum ve Muammer Abi sana da :-))

  HATİCE EKİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir