Sultanahmet’e Kültür Sarayı [11 Ocak 2013 Cuma]


Bizim için, turistin karnını doldurmak mı önemli, yoksa beynini doyurmak mı? 

Çeşit çeşit ve bol yıldızlı oteller yapmaktayız zaten çevrede… İyi de, sırtında uyku tulumu, pub kapısında bira parası denkleştirmeye çalışanlar; "illâ da eski Hipodroma bakan odalarda uyansın" diye, çabalamanın lüzumu ne? 

Venedik’e gittiğinizde San Marco’lu tarihî adada yatmanızdan neden daha basit ve ucuz olsun; her gelenin, bizim Sultanahmet’li tarihî yarımadamızda kalması!..
 

Turist "öğrenmek" için geziyor. Üç imparatorluğun başkenti ve sarayı ve gösteri alanı olan şu meydana otel yapmaya çalışmak mıdır bizim esas işimiz? 
Bırakın bazen sorular can acıtsın: Turistin beynini, aklını, zihnini doyurmak elbette önemlidir karnını doldurmaktan! Dünya insanlarına "bize gelin" demenin de asıl ve asil maksadı, zaten bu değil midir?

İmparatorlukları sallayıp büyütmüş fakat kendisi de bir beşik kadarcık olan şu üç bin yaşındaki bölge; acaba bundan sonra pub, otel ve pansiyonlar diyarı olarak mı hatırlanacak yoksa kültürümüze bir merkez üssü olarak mı?.. 

Sultanahmet’e bir Kültür Sarayı şarttır! 
Turistler ilk önce buraya getirilmeli; slaytlar, belgeseller, sergiler eşliğinde; hangi toprağa ayak bastıklarını öğrenmeli ve hatta nereleri göreceklerine bile yine burada karar verebilmeli… 


 

Turist bizden ne götürüyor kendi vatanına, biliyor musunuz?
Cevap: Ona verdiğimiz şeyi!..
Bugüne kadar şiş kebap yedirdik, rakı içirdik, göbek dansı izlettik ve ne alakaysa bir de "Bereket Tanrısı" Priapos kartpostalı koyduk valizlerine!

Yani muhteşem bir maziyi unutup, kendi kültürümüzü; sığ topraktaki deliklerinde sürünen solucanlar seviyesinde gösterdik! 
Sonuç? Ektiğimizi biçiyoruz uzun yıllardır… 
Artık; biçmek istediğimizi ekme zamanıdır! 

Hem turistler, hem de biz ve geleceğimiz için şiddetle lazım olan; Sultanahmet’e büyük bir Kültür Sarayı binasıdır!

Stop
Muammer Erkul 
muammer.erkul@tg.com.tr
11 Ocak 2013 Cuma

Gazetemiz MAKALELERİ YAZARININ SESİNDEN DİNLEME uygulaması başlattı…
Alttaki oynatıcıya tıklayarak yazımızı dinleyebilirsiniz:
{mp3remote}http://video.tg.com.tr/Resources/Audio/561134.mp3{/mp3remote}


4 yorum

 1. Author

  Bu adreste ise yazımızın sanatalemi.net sitesindeki halini göreceksiniz.
  http://www.sanatalemi.net/makale.asp?ID=4182
  Sanatalemi, ülkemizin en çok bakılan kültür sanat sitesidir. ESKADER’in bir basın duyurusu ile başlattığı bu konuya, sitede özel bir bölüm açıldı ve ilgili haber ve köşe yazıları toplanmaya başlandı…
  Desteklemek hepimiz için önemlidir.
  M:)

 2. Biz çok misafirperverizdir ya abicigim milletçe, bazen de abartırız bunu. Hatta kimileri gelecek misafire ikram adına ne yapacağını şaşırır da hani, onun neler yiyip-içtiğini, ne şekilde ve nasıl yerlerde yaşadığını ince ince düşünüp ona göre tanzim eder herşeyini. Bu arada kendine ait kimlik, kültür, hatta inanç diye birşey kalmamıştır ortada! Yakasından tutup demek istersin ki o ev sahibine; Yahu o misafir “seni” ziyarete geliyor “seni”! Sen onu ziyarete gitmiyorsun. Yaşadığı yerleri kucağına alıp gelmediğine göre bu adamlar, demek ki kendi iradeleriyle, merak ederek geldikleri o yerlerin kültür ve şartlarını öğrenmek, orada vakit geçirmek istiyorlar. Ülkemizin turist politikası şu haliyle, bu şahsiyetsiz ev sahiplerine benziyor!
  Hicran Seçkin

 3. Değerli kardeşim Muammer, ESKADER’in bir basın toplantısı ile duyurduğu ve millî meselelerde hassas bir çok gazeteci, yazar, yayıncı ve kültür adamı tarafından ilgi gören “Adalet Sarayı Kültür Sarayı Olsun” talebimiz ve kampanyamıza desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sultanahmet Camii’nin o nârin minarelerini kapatacak çok katlı kötü bir otel veya AVM yapılacağına o binada bizim öz sanatımız sergilense, Cağaloğlu’ndan âdeta kovulan yayıncılarımız kitap sergileri ve fuarları düzenlese ne güzel olur. İnşallah bu temennimiz hakikate dönüşür. Ben elbirliğiyle hareket ettiğimizde, edebiyatımızı, musikimizi, mimarimizi, ebrumuzu, minyatürümüzü, tezhibimizi ve diğer bütün sanatlarımızı seven, medeniyetimizin âşığı insanlarımızın sesini yükselteceklerine ve bu konuda ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum. Bizden gayret, muvaffakiyet Allahü Teâla’dan… Gün ola, harman ola. İnşallah Muammer Erkul’un o binada okuyucularına kitaplarını imzaladığı günleri görürüz. Mehmet Nuri Yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir