Türbeyi vuran bomba(!) [26 Mart 2003 Çarşamba]

Cumartesi sabahı bir mesaj aldım. Diyordu ki: "Bağdat’ta Abdülkadir Geylani hazretlerinin türbesi vuruldu. Saat 4’te toplu dua edilecek, bu mesajı on kişiye gönder."
Sarsıldım, ve "olamaz" dedim… Desteği zaten bu kadar az olan ordu, bir de bunu yapamaz! 

Yarım saat kadar sonra bir mesaj daha geldi:
"Şeyh Abdülkadir Geylani’nin Bağdat’taki kabri bombalandı. Bu mesajı Allah rızası için aktar!.." Bu defa televizyonu açıp kanal kanal dolaşırken, sonra ana haber saatlerini izlerken yeni bir mesaj daha geldi:
"Şeyh Geylani türbesi bombalandı. Akan kanın durması için öğleden sonra 4’de toplu dua edilecek. Bu mesajı 8 kişiye gönder!"
Acaba sansüre uğramış gizli bir durum mu vardı?.. Televizyondaki arkadaşlar, kendi telefonlarına da böyle mesajlar geldiğini, ama ne bizim muhabirlerden ne de diğer haber ajanslarından benzer bir haber gelmediğini, söylediler.. O sıra bir mesaj daha geldi:
"Ben nasıl ağlamam?.. Abdülkadir Geylani hazretlerinin kabrini vurmuşlar. Saat 4’te toplu dua edilecekmiş!.." 

Mesajlar "saat 4.30" diye, ardından "5’te dua edelim" diye… Akşamdan itibaren "gece 3’te kalkıp dua edelim" diye geldi. Sabah olunca da dün gelenler tekrardan gelmeğe başladı, ama bu defa yeni kişilerden…
Bizim kadar duygusal ve çabuk galeyana gelen kaç millet vardır, bilemiyorum. Ben de sarıldım telefonlara bazılarını aradım, bazılarına mesaj yazdım "sakin olmalarını, böyle bir durum olmadığını" söylemek için… Dua edecek olanlar zaten ederdi, sessiz sedasız…
Öyle değil mi; 25 milyondan fazla cep telefonu abonesi olan bir ülkede herkesin birbirine mesaj göndermesi, ve de bu mesajı on kişiye daha aktarma talimatı vermesinin kime ve ne faydası olabilirdi ki?.. 

Kim atmıştı bu taşları kuyuya, ki günlerce çıkmıyordu?.. "Abone başına bir mesaj gönderilse" gibi hesaplar yapmaya başladığım an, buldum!.. Başkan Bush idi suçlu!!!.. İlk mesajı muhakkak o göndermişti, ve herkesi galeyana getirerek, dolaylı yoldan fayda sağlamayı ummuştu!.. Sonra, itiraz ettim kendime. Çünkü aynı işi Saddam da yapmış olabilirdi!..
E peki dostlar, bunlar değilse, böyle bir yalandan kimin ve ne menfaati olabilir ki?..
Ardından yeni mesajlar gelmeye başladı bana:
"Kusura bakma, dün gönderdiğim mesaj doğru değilmiş" diye!.. 

Ramazan ayı boyunca da sayısız mail almıştım. Diyordu ki: "Ekteki fotoğrafı görmek dünyadaki çok az sayıda Müslümana kısmet olmuştur. Çünkü bu resim Hazret-i Muhammed (sallallahü aleyhi vesellem)in kabri şerifinin resmidir…
İnanamadım!.. Çünkü ben daha iki ay olmamıştı Konya’dan geleli ve gönderilen resim Mevlana hazretlerinin sandukasıydı!.. Acaba yanılıyor muyum diye araştırdım, evet sorduğum kişiler de aynısını söylüyordu…

Stop
Muammer Erkul
26 Mart 2003 Çarşamba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir