Ustalar ve fırçalar! [21 Ekim 2012 Pazar]


Önceki gün bahsettiğim; “Medyanın Usta Fırçaları” sıfatıyla davet edildiğimiz kahvaltı ile başlayan kırk yazı çıkarabilirdim. Ama içlerinden bir konu seçmem lazımdı.
Meramımı, gündemdeki bir cümleyle anlatacağım:
“Toplum, içinden yeni yeni genç nüfuslar çıkaramazsa ülke yaşlanır, durağanlaşır ve nihayet yok olur!”
Çizgi dünyasında da; fırçaları minik eller tutmuyorsa, bir gün gelir bu sanat durağanlaşır ve nihayet… Nihayetini söylemeye dilim varmadı!

Fotoğrafa baktıkça içim uçuyor sevinçten:
“Ooo şahane, diyorum. Bir zamanlar büyük gazetelerin yıldızı olan karikatüristlerle, yarın ne çizeceği merakla beklenen çizgi romancılarla, hayran bırakan kapak ressamlarıyla bir aradaydım.”
Neden böyle seviniyordum?
Çünkü bu isimler; simitten/dondurmadan vazgeçip, satın aldığım kitaplarda da vardı! Adı efsaneleşmeye başlayan Etem Çalışkan, Suat Yalaz, Yurdagün Göker gibi isimlerin ve arkadan gelen Aslan Şükür, Öznur Kalender, Şahin Karakoç, Ragıp Derin, Talat Güreli, Ömer Muz ve diğer usta çizerlerin böyle bir sebeple buluştuğunu ilk defa gördü bizim kuşak.
Fakat, soru şu: Bizlerden de sonra gelenlerden, adı öne çıkan, kimler var?..

Özetle… Büyük fotoğrafa baktığım zaman; o elli kişi arasında (sanatı genel olarak kavraması, estetiği görebilmesi, şiiriyeti hissedip yazılı cümle kurabilmesi, kendi özgün çizgilerini yakalamış olması ve hatta ustalarının karşısında saygıda kusur etmemesi ile) birer yıldız gibi parlayan… Yaşı da henüz yirmilerde olan, en az yirmi profesyonel ismin orada bulunmasını çok arzu ederdim…
Ki en acil tarafından “işte bunun” yolunu bulmalıyız!

…..
HAFTAMIN MUTLULUĞU: Okuyucularımızla gerçekleştirdiğimiz “tiyatro buluşmamız” haberinin, Fransa’da yayınlanan Türkçe gazete Alternatif‘te çıkması… HAFTAMIN ÜZÜNTÜSÜ: Organizasyonunda görevli olduğu Uluslararası Antalya Moda ve Tekstil Bienali’ni açıp İstanbul’a gelen Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi arkadaşım Ebru Dikmen‘in Tekstil Sanatı Sergisi’ni kaçırışım… HAFTAMIN GURURU: Babamın günlerce geçmeyen bacak ağrısının tanıştırdığı (ve bizi sıradan bir hasta bilen, Çerkezköy Optimed hastanesi beyin ve sinir cerrahi uzmanı) Opr. Dr. Mehmet Büyükkiraz‘ın şahsında müşahede ettiğim, sağlık alanında geldiğimiz imrenilecek nokta… HAFTAMIN MÜJDESİ: “Çekirge Çetin/Dünyanın Tam Ortası“ romanımın baskıya girmesi… HAFTAMIN İTİRAFI: 208 sayfalık bu kitabımın içine çizdiğim 91 resimden bir tanesinin (belli bir sebepten dolayı) kopya olması ki, ilk bulan kişiye bir imzalı kitap vereceğim…
Ve hepinize sağlık, başarı ve mutluluk dolu bir hafta dilerim.

Stop
Muammer Erkul
muammer.erkul@tg.com.tr
21 Ekim 2012 Pazar


Gazetemiz MAKALELERİ YAZARININ SESİNDEN DİNLEME uygulaması başlattı…
Alttaki oynatıcıya tıklayarak yazımızı dinleyebilirsiniz:
{mp3remote}http://video.tg.com.tr/Resources/Audio/552693.mp3{/mp3remote}

 

 

 

5 yorum

 1. Bu güzel yürek, bu güzel kalem şimdi de bu güzel sesiyle mi bizimle? Ne kadar sevinip, heyecanlanıyorum dinlerken!!!
  En çok görme engelliler için seviniyorum, artık seni okuyamayanlar seni kendi sesinden dinleme şansına sahip.
  Ne diyelim; kalemine ve yüreğine sağlık, diyorduk. Artık sesine de sağlık, sevgili Muammer Erkul…
  İLİRYA SEVEN

 2. Bu ne güzel müjdedir 🙂
  Yeni kitap isteyenler, huhuuu :))
  Duydunuz mu müjdeyi :)))

  esk.ayşe

 3. Eskiden kağıtlar basitti ama çizgiler, espriler mükemmeldi. Şimdi kağıtlar kaliteli ama çizgi ve espriler yerlerde sürünüyor. Bu eksikliğin neticesi belki de gelinen bu durum. Mutluluk, üzüntü ve gururunu paylaşıyor, romanının hayırlı olmasını diliyoruz abiciğim.

  HİCRAN SEÇKİN

 4. Yeni sesli uygulama gerçekten çok çok guzel olmus. Buyuk bir mutluluk…

  Sesinize saglik Muammer abi:)

  ŞABAN BİLGİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir