Veda Hutbesindeki vasiyet! [20 Aralık 2009 Pazar]

Çoğumuzun okumuş olduğu “Veda Hutbesi” kimlere vasiyetti? Elbette önce Müslümanlara…
Öyleyse ondan ilk dersi de Müslümanlar almalıydı, öyle değil mi?

Sıkıntılardan geçen ülkemizin doğusunda yaşayanların da çoğu Müslüman değil mi?.. Doğuda, batıda, kuzeyde ve güneyde yaşayan bütün Müslümanların da peygamberi aynı değil mi?..

Peki, ne söylüyor, vasiyeti nedir Muhammed aleyhisselamın; ümmetiyle vedalaştığı hutbesinde?

Şöyle buyuruyor insanlığın Efendisi:

“Eshabım! Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hâl ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski dalâletlere dönüp de birbirinizin boynunu vurmayın! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki, bildirilen kimse, burada bulunup işitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmiş olur…”

“Eshabım! Cahiliyet devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır…”

“Ey müminler! Sözümü iyi dinleyin ve iyi muhafaza edin! Müslüman, Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait herhangi bir hakka tecavüz, başkasına helal değildir…”

“Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Allah katında en kıymetliniz, takvası çok olan Müslümandır. Arabın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir…”

“Sakat siyah bir köle başınıza âmir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyin ve itaat edin…”

“Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz…”

Bir olmak bütünlük, bölünmek ise yutulabileceğimiz lokmalara küçülmektir!
Osmanlı ağacının çekirdeği Türk’tü ama gövdesi ümmetti. Onun için dalları bu kadar uzun ve meyveleri bu kadar tatlı olmuştu…

Stop
Muammer Erkul
20 Aralık 2009 Pazar