20.01.2011 – İhlas Koleji’nde Sanat Şöleni / www.ihlaskoleji.k12.tr/kurumsal


Öğrencimiz İlk Kişisel Karakalem Sergisini Açtı

Sanat faaliyetlerine verdiği destekle bilinen İhlas Koleji iki farklı organizasyona daha ev sahipliği yaptı.

               
 

Özel Bahçelievler İhlas Koleji Konferans Salonu’nda düzenlenen organizasyonda, İhlas Koleji 11. Sınıf öğrencilerinden Vecide Pınar Altınışık "Yüzümüze Düşenler" isimli ilk karakalem resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Açılışını Türkiye Gazetesi yazarlarından Muammer Erkul, ressam-yazar Gürbüz Azak ve ünlü karikatürist Yurdagün Göker’in yaptığı sergide Altınışık’ın 40 karakalem çalışması ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışının ardından konferans salonuna geçen davetliler, İhlas Koleji öğrencileri ve öğretmenleriyle"Sanat Söyleşisi" organizasyonunda buluştular. Söyleşinin sunumunu Muammer Erkul yaparken, sahneye davet edilen serginin sahibi Vecide Pınar Altınışık hazırlamış olduğu konuşmasını yaptı.

Resim yapmaya ilkokul 5. sınıfta başladığını söyleyen Altınışık, yapmış olduğu yüzlerce resimden hocalarıyla birlikte beğendiği 40 tanesini sergiye getirdiğini söyledi. Böyle bir yeteneği olduğu için mutlu olduğunu belirten Altınışık verdikleri destekten dolayı İhlas Koleji öğretmenlerine teşekkür etti.

Programın ikinci bölümünde usta isimler Gürbüz Azak ve Yurdagün Göker kendi hayatlarından anlattıkları kesitlerle öğrencilerle keyifli dakikalar yaşadılar.

Güzel sanatlarla edebiyatın birbiriyle akraba olduğuna değinen Gürbüz Azak, bu dallardan biriyle meşgul olan insanın diğerleriyle mutlaka ilgilendiğini dile getirdi. Ressamlığı mı yazarlığı mı tercih ederdiniz sorusu üzerine ise, "Uzun süre ressamlık yaptım ama yazarlığın daha geniş kitlelere hitap ettiğini görünce yazarlıkta karar kıldım."diyen Azak, resmin daha elit kesimler tarafından takip edildiğini bu yüzden daha ikinci planda kaldığını söyledi.

Renkli kişiliği ile bilinen ve bunu her zaman sergileyen karikatürist Yurdagün Göker, nasıl karikatür çizmeye başladığını anlattı. İlk sergisini 9 yaşındayken evlerinin avlusunda açtığını söyleyen Göker, Kabataş Lisesi’nde öğretmeni olan Behçet Necatigil’in teşvikiyle Cağaloğlu’nda mesleğin ilk adımlarını attığını dile getirdi. Karikatürist olmanın bir reçetesi olmadığını vurgulayan Göker, "Katıldığım toplantılarda, panellerde ya da söyleşilerde sürekli bu soruyu soruyorlar. Bunun bir reçetesi yok. Diyemem ki şundan iki doz bundan iki doz. Sadece karikatüristliğin formülleri vardır. Diğer insanlardan farklı düşünebilmek, farklı analiz etmek ve bunu çizebilmektir."dedi. Bu özelliklere sahip olabilmek için çok okumak gerektiğinin altını çizen Göker, karikatüristin her şeyi bilen ukala insan olmadığını da vurguladı.

Söyleşinin sonunda, Azak, Göker ve Erkul’a katılımlarından dolayı birer plaket verdi.

http://www.ihlaskoleji.k12.tr/kurumsal/haber/1747/ogrencimiz-ilk-kisisel-karakalem-sergisini-acti.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir