22.11.2011 (TRT’nin konuğu Muammer Erkul’du) Birharf.net

 

  TRT CANLI YAYINLAR ODASININ KONUĞU MUAMMER ERKUL’DU / SİBEL UNUR ÖZDEMİR

CANLI YAYINLAR ODASINDA
SICACIK BİR DOST SOHBETİ İZLEDİK

18 KASIM 2011

Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet eden programlardan birisi olan Canlı Yayınlar Odasının kültür-sanat bölümünün program danışmanı ve İLESAM Genel Başkanı ve sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Nuri Parmaksız’ın bu haftaki konuğu Muammer Erkul idi.

Parmaksız, konuğunu Ay’ın hallerine benzeterek kimi zaman hilâl, bazı zamanlarda dolunay şekline büründüğünü, her daim farklı kulvarlarda değişik eserlerle karşımıza çıktığını ifade etti. Öte yandan sanatçıların duygularının akarsu debileri gibi inişli- çıkışlı olduğunun altını çizerek hislerinin kâh durağan, kâh şimşekler gibi gürültülü olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra espri yapabilen, kendi kendisiyle sohbet edebilen insanın üretmek konusunda bir adım önde olduğunu, tasavvufta “gönül” sözcüğünün Allah’ın evi anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Köşe yazıları, karikatürleri, şiirleri, resimleri ile sanat dünyasında yer alan Erkul’un aynı zamanda çocuk edebiyatı, fıkra ve duvar yazılarıyla ilgi çalışmaları olduğu da program akışı içinde yer aldı.

Programa telefon ile katılan konuklardan Süleyman Eldeniz “Gönül Adamı” olarak tanımlarken Muammer Erkul’u, Ayşe Hanım ise O’nun “Sultan olsam sarayımı insanların gönlüne kurardım.” sözlerini paylaştı seyircilerle.

Pek çok yazısının bulunmasına karşılık sadece altı, yedi kitabı olduğu belirten Muammer Erkul “Sen İstanbul Olsaydın” ve “Hurma Mesafesi” isimli eserlerini seslendirdi.

Zaman zaman Hakan Urgancı’nın da sohbete katılmasıyla keyifli dakikalar yaşandı.

Su misali akıp giden programın son dakikalarında Mehmet Nuri Parmaksız gönül temalı bir dörtlüğünü seslendirerek seyircilerine sözle olmasa da bu haftalık veda etti.

SİBEL UNUR ÖZDEMİR

   Facebook MySpace Twitter

Gönderen : birharf tarih : Tuesday 22 November 2011 – 11:13:43 | Yorum Oku/Gönder :0

http://www.birharf.net/news.php

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir