Basından 22 Nisan 2013 (İlk Uçurtma Müzesi Açıldı) EHA

 .

İlk Uçurtma Müzesi Açıldı
 
Birkaç yıl önce faaliyetlerine başlamış olan "Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi", önemli isimlerin katılımıyla resmî olarak da açıldı.
 
 
 

İlk Uçurtma Müzesi Açıldı
Ömür boyu yaptığı çalışmalarla Türk uçurtmacılığını dünyada ilk beşe sokan Mehmet Naci Aköz’ün çabaları sonuç verdi. Birkaç yıl önce faaliyetlerine başlamış olan "Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi", önemli isimlerin katılımıyla resmî olarak da açıldı.

20 Nisan 2013 Cumartesi sabahı Üsküdar Belediyesi önünde bando takımının konseriyle başlayan etkinlikte, renkli kıyafetler giymiş palyaçolar ve büyük uçurtmalar, balonlar taşıyan çocuklar meydana doldu. Üsküdar meydanındaki hareketlilik, her yaştaki insanların büyük ilgisini çekti.

Bando takımının eşliğinde bazı bürokratlar, basın mensupları ve vatandaşların katılımıyla Uçurtma Müzesi’ne doğru başlanan müzeye kadar devam etti. Açılış, müze önünde Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın konuşmasıyla başladı. Üsküdar Belediye Başkanı Kara, açılış konuşmasında, "Kentsel dönüşümün farkında olduklarından ve seçim yatırımı yapmak yerine, çocukların ve insanların geleceğine yönelik yatırım yapmanın önemini" belirtti.

Mehmet Naci Aköz ise, "Çocuklar için, rahatça uçurtma uçurabilecekleri daha çok alanlar açılmasından… Üsküdar Uçurtma Müzesi’nin ülkemizde bir başka örneği olmadığından… Ve uzun yıllardır yaptığı çalışmalar neticesinde, Türk uçurtmacılığının artık dünyada ilk beşte gösterildiğinden" bahsetti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da gecikmeli olarak katıldığı müze açılışına; Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve çok sayıda bakan, belediye başkanı ve bürokrat tebrik telgrafları gönderdi.

Müzenin resmi açılışı için kurdeleyi, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul Bilican,  yazar ve ressam Muammer Erkul, müze kurucusu ve başkanı M. Naci Aköz ile İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkan yardımcısı Gülen Okumuş, birlikte kesti.

Yazar Muammer Erkul ise, yaptığı açıklamada şöyle dedi:
"Bu güzel ve uzun yolculuğun başından beri Mehmet Naci bey ile birlikteyiz. Her işin bir sevdalısı olması, tabir caizse ‘delisi’ olması lazım… Sene 1984’tü. Ben Türkiye Çocuk Dergisi’nde çalışmaya başlamıştım. Bir gün ona dergiyle ortak bir yarışma düzenlemekten, kendi müdürüm Şaban Çibir’e de uçurtmacı arkadaşımdan bahsettim… Sonunda işi başardık ve 24 Nisan günü Üsküdar Salacak sahilinde ‘şimdiki nikâh salonu önündeki boşlukta’ ilk Uçurtma Yarışmasını ‘ki mini festival gibi bir şeydi’ başardık. Bu yolculuğun ilk önemli adımı işte o gündü ve sonunda bu noktaya gelindi. Onun sevincini anlıyor ve ben de aynen katılıyorum"

İçerisinde renk renk, boy boy, çeşit çeşit uçurtmaların bulunduğu müzenin tanıtımını yapan Aköz, dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanmış örnek uçurtmaları, çeşitli festival ve etkinlikleri ayrıca sadece uçurtma değil, uçurtma ile ilgili yayınların da tanıtımını yaptı. Daha sonra alt kattaki yönetim odasından uçurtma deposuna, minik çocuklar için özel hazırlanmış lavabo ve ihtiyaç alanlarından uçurtma atölyesine kadar her yer ziyaret edildi.

Uçurtma yapma dersleri verilen ve her katılan çocuğun bir uçurtma yaptığı ve bunun karşılığında kendisine bir sertifika verildiği atölyede bu defa "büyümüş" bir öğrenci… Yani bu müzenin kurulması ve finansında en büyük destekçi olan Üsküdar’ın Belediye Başkanı Mustafa Kara vardı.

Kağıdın üzerine çıtaları koyarak uçurtma yapan Başkan Kara, çevresini doldurmuş cıvıldaşan yüzlerce minik gibi kendi çocukluğunu hatırladı. Tecrübeli müze ekibi, bu özel, önemli ve kalabalık günde de yüzlerce çocuğa aynı anda uçurtma dersi, sertifika ve hediyeler verip ikramlarda bulundu.

Sayısı artık onlarla ifade edilen Müze Hatıra Defterleri’nden sonuncusuna önce başkan Kara, sonra da diğer ziyaretçiler ilk gün anısına hislerini yazdılar. İstanbul’un en önemli ilçelerinden Üsküdar’da ülkemiz ve ülkemizin bütün çocukları için gayet önemli olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi resmi olarak da açılmış oldu.

Elif Sabah Erkul – Üsküdar EHA

 

EHA Haber Ajansındın kupürü 

 

 

EHA haber ajansının linki 

http://www.ebmhaber.com.tr/guncel/ilk-ucurtma-muzesi-acildi/1/1/47439.aspx

 


.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir