Basından 28 Nisan 2013 (Ödül Törenimiz İçin Ne Dediler-M.N.Yardım) Sanatalemi


                                                                                                                     28.04.2013
 
ESKADER ödül törenimizin üzerinden bir hafta geçti. Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenin yorgunluğunu yeni yeni üstümüzden atmaya başladık. Şükürler olsun ki, merasim çok beğenildi ve takip edenler bize teşekkürlerini, iyi intibalarını bildirdiler, hâlâ bildirmeye devam ediyorlar. Tabii bu teşekkürler, bir şahıstan ziyade canla başla çalışan hamiyetli ekibeydi, ESKADER’in yönetim kurulu üyelerineydi, üyelerineydi, gençlerineydi. Ben de emeği geçen bütün arkadaşlarıma, teşvik eden herkese candan teşekkür ediyorum.
 
Sıralama yapmadan rastgele şükranlarımı sunacağım. Töreni büyük bir başarıyla sunan usta spiker Harun Yöndem’e, her probleme pratik çözümler bulan Şerif Aydemir ağabeyimize, salona güzel bir çiçek gönderen Fatih Belediye Başkan ı Mustafa Demir’e, Başkan Yardımcısı Hasan Suver’e, açılış konuşmasını yapan ESKADER Yönetim Kurulu üyesi Elif Sönmezışık’a, ikramda sponsor olan Çaykur ve Kristal Kola yöneticilerine, Prof. Dr. Sefa Saygılı’ya, yönetim kurulu üyelerimizden Fatma Yargıcı’ya, Hüseyin Sarıkoç’a, Recep Arslan’a, ödül kitapçığını ve güzel afişimizi hazırlayan Erol Mermer’e, töreni baştan sona görüntüleyen Mustafa Nadir Önay’a, fotoğrafları çeken Ayşe Sultan Çelik’e, gençleri organize eden Mustafa Demirci’ye, Şenol Tombaş’a, Şafak Ergun’a, Gül Şen’e, Zeynep Didem Gezgin’e, Fatih Kerem Yardım’a, Fatih Taylan’a, Fatih Dinç’e, Yasir Doğan’a, Yazı ve Editörlük kursumuzun değerli öğrencilerine, Ali Emiri Kültür Merkezi’nin kıymetli yöneticilerine, telgraf yollayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’a ve diğer dostlara çok teşekkür ediyorum. Salonda güzel bir sergi açan sanatkârımız Fuat Başar’a, merhum karikatüristimiz Vehip Sinan’ın eserlerinden oluşan sergiyi düzenleyen Akın Dindar’a, muhteşem bir konserle gönülleri şâd eden Yusuf Ömürlü hocamızın hayırlı ve sanatkâr evlatları Elif Ömürlü Uyar ve Emre Ömürlü’ye, saz sanatçılarına kısacası bu hizmette emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkür o gün salonumuzu şereflendiren üstatlarımıza – ki hepsinin isimleri haberlerimizde geçti, tanıyorsunuz- ve elbette bütün dinleyicilerimize şükran borçluyuz. Bizi yalnız bırakmadıkları için. Salonu hınca hınç doldurup ayakta programı takip ettikleri için… Kitap hediyelerinde bulunan Timaş Çocuk, Şule Yayınları, Türk Edebiyatı Vakfı yöneticileri ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği yöneticilerine, Basında tören haberimize yer veren Zaman, Yenişafak, Yeniasya, Milligazte, Star ve Türkiye Gazetesinde’ki köşesinde yer veren Muammer Erkul’a da teşekkürü bir borç biliyoruz.
 
   Törenin en güzel tarafı uzun zamandır görüşememiş olan dostları buluşturması oldu. Hasretler giderildi, sohbetler edildi, muhabbet demine oturuldu. 
 
ESKADER ödül töreninin sona ermesinden sonra salonu teşrif eden bir çok sanatkâr, yazar, akademisyen ve sanatsever, dernek adına şahsımıza, yönetimdeki arkadaşlara teşekkür ettiler. Daha sonra yazılı ve sözlü olarak bir çok tebrik aldık. Onlardan bana ve yönetimdeki arkadaşlara gelen çok az bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. İsimleri alfabetik olarak sıraladım:
 
AYŞE TUNCEROĞLU: “Efendim çok güzel bir program olduğu anlaşılıyor. Emekleriniz, gayretleriniz için edebiyat, sanat ve fikir dünyamız adına müteşekkiriz size. Ve salonu şereflendiren bütün dostlara, üstadlara… ESKADER’in bu yılki ödüllerini kazanan isimleri de tekrar kutluyorum.”
BİLAL SÜRGEÇ: “İşte milletimize, kültürümüze kim faydalı işler yapıyor diye soruluyorsa onlardan biri yukarıda anlatılıyor. Allah nice sağlıklı ömürler versin.”
 
ÇELEBİ ÖZTÜRK: “Güzel görüntüler. Emeği geçenleri kutluyorum.”
ELİF ÖMÜRLÜ UYAR: “Biz de size babam adına çok teşekkür ediyoruz, bütün emeği geçenlerden Allah razı olsun.”
 
ESRA KARA: “ESKADER’deki ödül töreni sizi çok yordu ama değdi diye düşünüyorum. Katılım bayağı fazlaydı, salonu görünce çok mutlu oldum.”
 
FATMA PEKŞEN: ESKADER 2012 ödül töreninin fotoğraflarını izledim. Aranızda bulunamadığım için çok hayıflandım, gıpta ettim doğrusu. O değerli insanlarla bir arada bulunmayı arzulardım. İnşallah başka seferlere diyelim. Emek çekenlerin cümlesinden Allah razı olsun. Nice yıllara inşallah.
 
HASAN OCAKLI: “Elinize sağlık çok güzel bir organizasyondu mutlu olduk, bizleri mesrur ettiniz.”
 
HÜSNA KARANFİL: “ESKADER 2012 Ödülleri 20 Nisan 2013 günü her ânı güzelliklerle dolu bir törenle güzîde isimlere takdim edildi. Katılım epey yoğundu, bu yüzden salona epey bir hareketlilik hâkimdi, ama törenin samimi ve sıcak atmosferi izleyicilere şölen keyfi yaşattı. Öncelikle kulaklarımızı mest eden hârikulâde bir konser icra edildi, gönlümüz yorgunluğundan bir süreliğine de olsa arınarak kendine geldi. Konserin akabinde ödül takdimine geçildiğinde, adını duyduğumuz, çalışmalarını bildiğimiz, hattâ birçoğunun hayranı olduğumuz, lâkin daha önce canlı canlı görme şansına erişemediğimiz birbirinden değerli isimler sahneye davet edildi ve bizler de târihî anlara şahitlik ettik, kelâm ustalarının zarif iltifat ve atışmalarını dinleyerek-görerek tebessüm ettik.”
 
MEHMET KÂMİL BERSE: “Sevgili Mehmet Nuri Bey, sizi tebrik ediyorum, bu önemli bir başarıdır. Her yıl artan oranlarda bu başarınızı devam ettiriyorsunuz. Kültür ve edebiyat dünyasının belleğini tutuyorsunuz. Çalışan başarır, aktif bir tempo ile çalışarak çevrenize de bu enerjiyi veriyorsunuz. Dersaadet Kültür Edebiyat Dil, Sanat ve Tanıtım Platformu Derneği adına kültürel başarılarınızın devamı dileğimle…”
 
MUAMMER ERKUL: “Sadece ESKADER’in değil; kültür ve sanat adına ter dökmüş, ömür vermiş hemen her kişi ve kurumun kaderidir görülmemek veya görmezden gelinmek. Ne acı! Hâlbuki kültür; bütün yüksek dağlardan, yaylalardan süzülüp gelmiş alüvyon… Sanat ise; bu değerli birikimde filizler yeşertmeye, fidanlar büyütmeye çalışmak gibidir! Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği artık Türkiye’mizin gerçeğidir. Mehmet Nuri Yardım ve ekibinin çırpınmalarıyla sayılamayacak hizmetler yapılmaktadır. 2008’den beri verilmeye başlanan Kültür Sanat ödülleri ise; pek çok kıymetli insanın üzerlerindeki, sanki kasten atılmış ‘görünmezlik örtüsünü’ sıyırmak çabasıdır!”
 
NESİBE ÖZDABAK: “Cumartesi günü gerçekleşmiş olan ESKADER Ödül Töreniyle ilgili sizinle paylaşmak istediğim bazı noktalar var. Öncelikle orada muazzam bir atmosfer vardı. Gelmeden önce bu kadar etkileneceğimi beklemiyordum. Fakat programın yapıldığı salondaki atmosfer beni derinden etkiledi. Hepsi saygıdeğer kişilerden, üstatlardan, öğrencilerinden oluşan nezih bir topluluk vardı orada. O atmosferin bende oluşturduğu duygular bambaşka oldu. Sizden bizleri de bu programa davet ettiğiniz ve istifade etmemizi sağladığınız için çok teşekkür ediyorum.  Söylemek istediğim, ödül alan üstatlardan Hasan Lâtif Sarıyüce’den çok etkilendiğim. Sahnedeki bir kaç cümlelik konuşması, çocuk edebiyatına duyduğum ilgiden kaynaklanan bir merak ve ilgi uyandırdı bende. O’nu söyleyecek, anlatacak çok fazla şeyi olan bir derya olarak görüyorum. 
 
OSMAN BAŞ: “ESKADER Yönetim Kurulu’nu tebrik ediyor, yaptıkları çalışmaların çok önemli olduğunu biliyor, saygı, sevgi ve selâmlarımı sunuyorum.”
 
RASİM KAYA: “ESKADER Ödül töreni tek kelimeyle muhteşemdi. Anlamlı ve kayda değer koşuşturmanızı ve emeğinizi kalbi duygularımla tebrik ederim. Selam ve dua ile…”
 
SELVİGÜL ŞAHİN: “Hocam çok güzel bir programdı özellikle müzik ziyafeti ziyadesiyle bizleri ayrı iklimlere taşıdı, her şey için teşekkürler…”
 
ŞAFAK ERGÜN: “Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bu program düzenlenmeli, salon almadı… Cumartesi günü ödül törenine katılanlar Türkiye’nin değerleridir.”
 
UĞUR CANBOLAT: “Güzeldi tören.”
 
ZENNURE YILDIZ BER: “ESKADER Ödül Töreninizle ilgili paylaşım göğsümü kabattı. Bu medeniyetin çocuğu olarak ümitlerim tazelendi. Sizler bu bayrağı taşımasaydınız bize kim mihman olacaktı. Elbette ödüle lâyık çoook kıymetli değerlerimiz var. ESKADER’in ödüle lâyık gördüğü isimlerdeki isabet için hassaten teşekkür etmek istiyorum. Kültür ve sanat bizlerin çok ihmal ettiği bir alan. Büyük bir boşluğu doldurmaktasınız.”

 

Yazının linki:
http://www.sanatalemi.net/kose_yazi.asp?ID=7360 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir