Borcunuzu ödeyin! [17 Temmuz 2011 Pazar]

Bu memlekette para kazanan her zenginin şu vatana borcu var.
Hele “milletimi, dinimi seviyorum” diyorsa…
Bunu her yerde anlatmaya çalışıyorum, sizler de dile getirin. Borçlu olanlardan hakkınızı talep edin, alacağınızı hatırlatın.

Bu “borç” tercihindir. Geçmişe ve geleceğe bakış açındır…

Keşke milletimiz “zengin edeceği kimseleri seçebilme” kabiliyetine sahip olsaydı! Keşke şu çiğnenen topraklar; “borcunu ödemeyi akıl edebilecek kimselere” verseydi zenginliğini…

Sanat kimin elindeyse kanun ondadır! Çünkü insanları yönlendiren sanattır ve var olan sanattan etkilenen kimseler yazmaktadır kanunları da!..

Günümüz Müslümanları her kandil veya Ramazanda Çağrı filmini izler? Çünkü başka film çekilmedi!.. Çağrı (The Message) tektir! Dost veya düşman herkes İslam hakkında bilgiyi hâlâ bu filmden almaktadır.
Düşünün; kırkındaki zenginlerimiz bu film çekilirken emzikle dolaşıyordu!..

Lütfen bu sözlerimden tahrik olun! Lütfen bana kızın! Lütfen yüreğinizde bir şeyler sızlasın, yalvarıyorum!.. İflas etmeden veya ömrünüz bitmeden lütfen yazlığınızın bedeli kadar parayı, en azından ömrünüzde bir kere sanat için, sinema için ayırın ve hatta bunu da vergiden düşün!
Tarihe geçin!..

Zengin Müslümanlarımızın sinema hakkındaki en büyük temennisi şudur: “Anthoni Quin inşallah Müslüman olarak ölmüştür!”
Zengin milliyetçilerimizin sinema hakkındaki en büyük tesellisi ise şudur: “Mustafa Akkad öldürülmeseydi İstanbul’un fethini çekecekti!”
Vah vah vaah…

Yok mu peki yeni sanatçılar yer yüzünde? Elbette var!
Olmayan; bu konuda kıyılacak paralar!

…..

Dipnot: ”Bari kasabasının romanını yazdırsın, filmini çektirsinler” dediğimde, yanımdaki arkadaşım: “Farkında mısın? Sen, 2 liraya korsanı çıkar diye, gösterimdeki filme gitmeyenlerden bahsediyorsun” demişti!

Stop
Muammer Erkul
17 Temmuz 2011 Pazar

 

2 yorum

 1. Muammer abi, yazı güzel mesaj tamam ama neticesi asla olmayacak bir işten bahsetmişsin.
  Bu ülkede hiç bir MADDİ zengin ve dindar şahıs yazdıklarını yapacak derecede hüsn-i niyete sahip değil.
  Bırak insanlara faydalı olacak eserlere imza atmayı onlara reklam bile vermezler; aman adım dindara çıkar, diyerek.
  Bu zengin güruh en basitinden kiracılarına zam yaparken bile kriz mriz dinlemez enflasyon+dolar kuru+%10 çalışırlar.
  Bu ülkede hiç bir MADDİ zengin ve dindar şahıs yazdıklarını yapacak derecede hüsn-i niyete sahip değil.
  Bırak insanlara faydalı olacak eserlere imza atmayı onlara reklam bile vermezler; aman adım dindara çıkar, diyerek.
  Bu zengin güruh en basitinden kiracılarına zam yaparken bile kriz mriz dinlemez enflasyon+dolar kuru+%10 çalışırlar.

  Ama bir kişi hariç!
  O müstesna büyüğümüz bugün yönetmen ya da oyuncuyum diye ortalıkta dolaşanların çoğuna cesaret verip 1990’larda öyle işler yaptırdı ki Türk sinema tarihinde böyle girişimci görülmemiştir. Üstelik yaptırdığı filmler gerçek Müslümanlığın ne olduğunu ortaya NET olarak seren filmlerdi. Şimdi imkanı olsa yine ve hatta çok daha iyilerini yaptırır.
  Sinema sanatı adına, hem memleketimiz hem de kendi adıma teşekkür edip minnet duyduğum o kıymetli büyüğümüzün kim olduğunu bilmeyip merak eden Turkiye Gazetesi’nin künyesine baksın.
  Sevgiler
  K.OĞUZ

 2. Evet ben de yıllardır aynı şeyi düşünürüm; “neden biz dinimizi anlatan çok etkili bir film yapamıyoruz” diye.
  Ama yok biz yapamayız Muammer abi. Bütün teknik imkanlar olsa bile yapamayız. O duyguyu veremeyiz, hissettiremeyiz. Elin yabancısı (maalesef) bizden çok daha iyi yapıyor bu işleri. Hem görsel hem de duygusal olarak izleyenlere mükemmel bir şekilde hitap ediyorlar. Bugün Hollywood’da yine İslamiyyetin doğuşu diye bir film yapılsa (gerçekleri aynen uygulamak ve fazladan birşey katmamak kaydıyla) Emin olun yer yerinden oynar. Hele bir de mezhep imamlarımızın ve evliyanın hayatlarını anlatan filmler yapılsa var ya…
  Gelecek nesillere mükemmel bir miras olur. Buna gerçekten ihtiyaç var ve ben buna eminim. Benim temennim bizlerden bu görevi layıkı ile yapanların çıkması tabii ki. Neyse lafı yine çok uzattım. Selamün aleyküm…
  Ahmet Faruk Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir