Cips, kedi ve vah vaah!.. [28 Kasım 2010 Pazar]

(İlk cipsi yiyen kişi neden son cipsi de yemek istiyor?)

Aşağıdaki gözlemimi siz de unutmayacaksınız, ben de!
Duymuşsunuzdur: “Mono Sodyum Glutamat maddesi hangi yiyeceğe katılırsa, beyin şaşırıyor ve yenen şeyin tadı çok güzel algılanıyor. Tatlı, tuzlu, acı fark etmiyor; önündekini en lezzetli yiyecek sanıyorsun! Gıda üreticileri bu yüzden MSG’yi kullanıp çok kâr ediyorlar…” Bunu anlatan yazıların devamında (hazır satılan) çorba, köfte harçları, et suyu tabletleri, dondurma, renkli yoğurt ve cips gibi gıdalara bolca kullanıldığından bahsediyor…

Bayramın üçüncü günü, hava şahane; tatilin tadını çıkaran çocuklardan biri terasta kediyle oynuyor. Bir yandan da cips atıştırıyordu… Yere düşen bir küçük parçayı koklayıp yalayan kedi önce onu yedi ve sonra aranmaya başladı. Çocuk, onun cips istediğini anlayamadı önce. Fakat elindeki pakete uzanışını görünce; “ona bir tane vereyim de cipsin kedilerin yiyeceği bir şey olmadığını anlasın!” diye düşündü. Fakat… Bol baharatlı patates cipsini kedi yemeye başladı ve gene istedi. Çocuk şaşkınlık içindeydi ve bir tane daha uzattı.
Onu asıl şaşırtan (hatta haykırtan) şey; parmaklarını yalamasına, oynarken ısırmasına alışık olduğu kedisinin; cips bulaşmış parmağını sanki lezzetli bir yiyecekmiş gibi ısırıp yemeye çalışması, kanatmasıydı! Kedi ise ne yaptığının farkında bile değildi…
Birazdan diğer kedi de gelip cipse yumuldu hatta içine cips sıkıştırılmış kuru ekmeği yediler ve hatta boş pakette kalan cips tozlarına (denemek için) biraz ıslatılarak karıştırılmış gazete parçacıklarını!..

Lütfen dikkat! Para delileri ne yememizi isterse yiyoruz! Pazarda 3 kilosu 1 liradan satılan patatesi kızartıp 20 liradan bize yediriyorlar! İngiliz Kalp Vakfı ise “günde sadece 35 gr cips yiyen bir çocuk yılda 5 litre fabrika kızartma yağı yemiş oluyor” diyor! Devamı ve MSG’nin sağlığa etkileri (muammererkul.com) sitemizde.

Stop
Muammer Erkul
28 Kasım 2010 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir