Enver Abi’li hatıralar (Şaban Çakır – “Başkasının kazancı sermaye olmaz”)

 

2001 krizi  tüm Türkiye’yi kavuruyordu.
Şirketler batıyor, insanlar işsiz kalıyor ve ülke uçurumun kenarında idi.

Ben de krizin 2. yılında çalıştığım kurumdan çıkartılmak durumunda kaldım. Evim kira idi, birikimim yoktu. Neler yapabilirim sorusunun cevabını araştırmaya başladım. Kendi arkadaş çevremizde olmayan, fazla sermaye gerektirmeyen bir iş yapmamız gerekirdi.
Uzun araştırmalar sonunda çiçekçilik işi fazla sermaye gerektirmeyen bir iş idi.
Askerliğini yapmış ve işi gücü olmayan kayınbiraderimi evladım gibi gördüğüm için bir meslek sahibi olsun,  para kazansın niyeti ile "Kayseri’den İstanbul’a gel beraber çiçekçilik dükkânı açalım" diyerek çağırdım. O da tamam dedi ve İstanbul’a geldi.
Çevremizde arkadaşlardan çiçekçilik yapan yoktu. Ancak çiçekçilik ile ilgili hiçbir bilgimiz de yoktu. Kayınbiraderi Fatih’te bir çiçekçinin yanına çırak olarak verdim. 3-5 ay orada çiçekçiliği kısmen öğrendi. Daha sonra oradan ayrılarak çiçekçilik üzerine bir işyeri açtık.
Bir usta aldık, çevremiz geniş olduğu için kısa zamanda iyi ve hatırı sayılır noktaya geldik. Bu arada Bakırköy’de bir şube açtık. Çiçekçi olmamız hasebi ile her Cuma günü Enver Abi nerede ikamet ediyorsa oraya en güzel kokulu çiçeklerden buket yapıp gönderirdim.
Her gördükleri yerde ve son zamanlara kadar ismim çiçekçi kalmıştı ve "çiçekçi" diye hitap ederlerdi.

Günler böyle süre giderken bekar olan kayınbiraderimi evlendirmemiz gerekiyordu. Enver Abilerin tavsiyeleri ile Bursa’dan rahmetli İsmail Görün abinin kızını aldık. Kayınbirader evlendikten bir süre sonra onunla ayrılmamız gerekti.
Çiçekçilik mesleğini ben de öğrenmiştim.
Müşteri portföyüm de vardı.
Devren kiralık bir çiçekçi dükkanı buldum. Beş bin lira gibi bir paraya bana devredecekti.
Durumu Enver abiye bir mail ile arz ettim.
Mailime cevap verdiler. Ve şöyle diyorlardı: 
‘’Borç para ile iş yeri açılmaz, başkasının kazancı sermaye olmaz’’
 daha önce çalıştığın İhlas Vakfı’na dön ve orada çalış buyurdular.

Ben de bu emir üzerine 2004 yılında İhlas Vakfına tekrar geri döndüm. O gün bugün İhlas vakfında çalışmaya devam ediyorum ve manevi olarak çok büyük kazanımlar elde ettim.

Şaban Çakır 
Kurumsal İletişim Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir