Hüdayi Yolu’ndaki başkan… [19 Aralık 2010 Pazar]

Şu an okuyor olduğunuz Türkiye gazetesinin Stop isimli bu köşesinde, 27 Temmuz 2006 Perşembe günkü, “Hüdayi Yolu” isimli yazımız (Okuyacağınız yazıdaki konu, acaba Hüdâyî hazretlerinin kerametinin bugüne bir işareti, günümüzdeki tezahürü müdür?) sorusuyla başlıyordu.
Üsküdar’dan, Eminönü vapuruna binmiştim. O sıralar şehir dışında yaşadığım için çevreyi inceliyordum ve, ve şu anda bile sanki o anki yaşadığım hayret ve hayranlık hali dün yaşanmış gibi gözümün önünde; işte, görülüyor kadar gerçekti ki; hazreti Hüdayi’nin kayığıyla çizdiği aynı hatta tüp geçit yapmaya başlamışlardı!..

Hemen kaleme aldığım yazı; Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin Bursa kadılığı gibi bir büyük makamı bırakmadan önce Eskici Mehmet Dede ve Üftade hazretleri ile tanışmasını… Üsküdar’a yerleşmesini, Sultan Ahmed Hân’ın hocası olmasını… Sultanahmet Camii’nin açılacağı Cuma günü patlayan fırtına yüzünden hiçbir kayıkçının karşıya geçmediğini… Bazı talebeleriyle birlikte Hüdayi hazretlerinin bindiği kayığın (şimdiki tüp geçidin üstünden) ilerledikçe, fırtınanın dört bir yanlarında durulduğunu ve sanki bir tüp/geçit içindeymişler gibi, sükûnetle karşıya vardıklarını anlatıyordu… Ve bu yapılacak geçidin ismine HÜDAYİ YOLU denmesi gerektiğini teklif ve ısrar ediyordu…

2007 ve 2008 yıllarında 3 yazı daha yazdım köşemde ve sanatalemi.net’te. Sitemiz muammererkul.com’da özel bir bölüm açtık ve bazı arkadaşlar tupgecidinadihudayiyoluolsun.com isimli bir site açıp kampanya başlattılar.
Beş sene geçti, iki kıta bağlandı. Üsküdar’ın başkanı Sayın Mustafa Kara yerinde yaptığı incelemede tüp geçit için “Hüdayi Yolu” ismini zikretti. Tebrik, takdir ve teşekkür ediyoruz. Yakında başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da geçidi kullanarak karşı kıtaya geçecek. Aynı duyarlılığı kendisinden de bekliyoruz.

Stop
Muammer Erkul
19 Aralık 2010 PazarNOT:
Sitemizin ( www.muammererkul.com ) anasayfasının sağ kenarında ÖZEL BÖLÜMLER yazan bir kısım vardır…
Orada alt alta kutucukların/resimlerin birinin üzerinde HÜDAYİ YOLU yazar…
Oraya tıkladığınız zaman bu konu iye ilgili daha önce yayınlanmış yazılarımızı bir arada bulabilirsiniz…
Şu da önemlidir ki:
Bir konu, destekleyenleri çoğaldıkça daha çabuk hayata geçer…
Öyle değil mi?

Öyle ise, geç değil…
Hadi sizler de;
Tüp geçidin adının  HÜDAYİ YOLU olması projesinin parçası olun!

Zaman, yüzlerce yıl bekledi.
Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin kerameti zuhur etti…
Onun (sanki bir tüp geçidin içinden geçer gibi) geçtiği hep yazılan, anlatılan çizgiye/hatta bir tüp geçit yapıldı…

Şimdi de zaman gene bekliyor…
Bu defa SENİ BEKLİYOR, BİZİ BEKLİYOR…
Hüdayi Yolu; "HÜDAYİ YOLU" olarak anılmak için senin, benim ve hepimizin baraz birazcık gayretimizi bekliyor…

Ben varım…
Sen?..
Peki sen;
yok musun?


1 Yorum

  1. Babam l979 yılında elîm bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Babam denizci idi. Bu Hüdayi Yolu’nu bana anlatmıştı. Evet Boğaz’da bir damar var hiçbir fırtına orada etkili değildi, demişti.
    Tüp geçide HÜDAYİ YOLU adı verilmesine çok sevinirim.
    Çok güzel konulara değindiğiniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun.
    Nesrin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir