Hızlı güreşin ikinci yolu! [10 Temmuz 2009 Cuma]

Pehlivanları hareketlendirmenin ilk yolu; Kırkpınar’ı 40 derecelik deli sıcaklardan, kendi asıl zamanı olan Hıdrellez’e çekmektir! Dünkü yazımız buydu.
600 yıllık Kırkpınar şimdiki tarihe alındıktan beri 50 yıldır güreşseverler eski pehlivanların hızını masallarda dinler olmuş!
Deniyor ki; okullar, yol, otel, filan…
Bu bahaneler elli sene geride kaldı, artık kimse deve kervanıyla gelmiyor Edirne’ye. Sabah Van’dan yola çıkan Selimiye Camii’ndeki ikindi cemaatine yetişiyor… Maçlara, filmlere, pikniklere kaç gün ziyan ediyor da öğrenciler; dünyanın en eski spor geleneği Kırkpınar için birkaç gün çok mu? Hatadan dönülürse kolaylık da bulunur!

Hıdrellezde sıcak mazereti de ortadan kalkacağından, çalışmayan güreşçi (arkası güçlü, seyircisi çok olsa bile) kolayca üç ihtar alabilir.
Final güreşlerindeki ödüller ise (burası çok önemli) ÖDÜL BÖLÜ DAKİKA formülüyle verilir! Misal: Birinciye 18, ikinciye 12 bin lira ödül konulur, fakat bölü 60 (bir saat) şartıyla. Yani 18 bin lira 60’a bölünür ve geçen her dakika ödülün de 1/60’ı (300 lirası) uçar! Herkes bilir ki yarım saat sonra ödülün yarısı, bir saat sonra tamamı uçacak. Böylece uzatmaya gitmeye, puanlama yapmaya, ihtar vermeye lüzum kalmaz. 120 kiloluk dev adamlar zaman geçirmemek için ellerinden geleni yaparlar.(Bu teklifin hayata geçebilmesi için Cumhurbaşkanımızın Sayın Abdullah Gül ve Kırkpınar Ağasının (ikinci yılı) Sayın Seyfettin Selim olması bir şanstır.)

Kırkpınar’ı ilk önce KENDİ ZAMANINA çeker ve ÖDÜLÜ ZAMANA bölersek, güreşlerin sür’at sıkıntısı minimuma iner. Sonra da iş; dünyanın en eski ve en şerefli spor organizasyonu Kırkpınar’ın, uluslararası tanıtımına gelir…

Stop
Muammer Erkul
10 Temmuz 2009 Cuma

NOT:
Sitemizin Seyir Defteri bölümündeki "Kırkpınar" isimli dosyada, hem bu yazının başı olan "Kırkpınar’ı Hareketlendirmenin İlk Şartı" yazısını, hem farklı bir yazı/hatıra ve hem de bolca fotoğraf bulabileceksiniz… 
Aşağıdaki adrese tıkladığınız zaman doğrudan o bölüme geçebilirsiniz:

http://www.muammererkul.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2128&Itemid=25

1 Yorum

  1. İlgili makamlara ulaşır ve tatbik edilir inşallah bu teklif…
    Güzel düşünce sahibi güzel insanın kalemine sağlık.

    H…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir