Şiir ve şair üstüne [11 Mart 2011 Cuma]

Ovanın düzünde çayır otlayan koyunla, kayanın başında filiz kemiren keçinin bile biribiriyle kafiyeli meleştiği şu mümbit memleketimiz; sanki bir şair tarlası!..
Öyle mi hakikaten;
Yoksa “sanki” bir şair tarlası, mı?..

Kur’a kutularından çıkacak paralarla bir gecede zengin olmayı uman sabırsızlardan… Çet Türkçesiyle yazan ve kaldırım lisanıyla konuşanlardan şair çıkacağını vehmedenlerin aklına şaşarım!
Ha kelime bilmeden şiir yazmak; ha bostan tarlasında kulaç atmak!..
Anızlar üstünde yüzmeyi öğrenir belki insan; ama kelime bilmeden şiir yazamaz!

İnanın ki iyi şiir fırt diye çıkmaz!
Prematüre ve ölü doğumlar konumuzun bile haricinde elbette, ama doğan yavru nur topu gibi bile olsa göbeğini kesmek, poposunu tokatlamak, ciğerini açmak, yıkayıp temizlemek, ilaçlamak, kundaklamak, emzirmek, bezlemek… Yani emek vermek, büyütmek lazım!
Şunu iyi bilmek lazım:
Şair, yıllar geçtikçe yaşlanır…
Şiir, yaş aldıkça gençleşir!


……………………………………….
BAŞIMIZ SAĞ OLSUN:
İzmir’in ve bütün abilerin başı sağ olsun. Takvimlerde “cemre toprağa düşecek” dendiği gün “Cemre” toprağa düştü! İzmir toprağı ısındı, İzmir toprağı sevindi, yeşile döndü fakat bizler üşüdük, hepimiz donduk, buz tuttuk!
İzmir’in Ziya’ı söndü…
Ziya; ışık demek… Ziya Abi ışığıydı İzmir’in ve nice İzmirli, Ziya Abinin ışığından aydınlanmıştı… Allahü teala rahmet eylesin, mekânını cennet eylesin, sevdikleriyle kucaklaştırsın. Amin diyenleri ve bizleri de büyüklerin şefaatine kavuştursun. Amiiin, amiiin, amin… Fatihanız eksik olmasın. Başınız sağ olsun, başımız sağ olsun…
(Cenaze defnedilirken yazdığım “Cemre toprağa düştü” isimli satırlar da sitemizde…)

Stop
Muammer Erkul
11 Mart 2011 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir