Japonya ve sudaki halkalar! [20 Mart 2011 Pazar]

Yıllarca karikatür yapmış, geçimimi çizerek sağlamıştım.
Karikatürcünün amacı; insanlarla alay etmek, olayları hafife almak, kişi ve kurumları küçük düşürmek demek değildir. Meslek, bu hedefle de kullanılabilir belki ama asıl gaye, uzun cümleleri bir kelimeye toplayabilmek, birbiri ardına gelen hadiseleri tek kare içinde gösterebilmektir…

Japon bayrağını hatırlıyor musunuz? Sadece bir daire…
Bütün mesaj işte bu bayrağın içinde saklı: Beyaz kâğıda bir daire çiziyorsun ve ortasında, suyun üzerinde kalmış/kalabilmiş bir tek el bırakıyorsun!..
Asrın felaketinin karikatürü işte bu!

Hâlbuki geçen asrın inanılmazı idi Japonya… Bir zamanlar, tepelerine iki atom bombası düşmüş olan bu millet; insanlığa yeniden doğrulmayı ve çalışma azmini gösterdi. Ulaştıkları noktayı hepimiz gördük. Fakat öyle ki; bu son nokta, sanki bir cümlenin ve hatta cümlesinin (bütününün, hepsinin) son noktası gibi!..
İnanılmaz bir deprem ve ardından daha inanılmaz dalgalar ve ardından daha da inanılmaz radyasyon faciası ki; yer, gök, kar, yağmur, toprak, çamur, hepsi zehir!..
Temizlenebilecek mi bu felaket veya bu hal ne kadar sürecek ve hatta bunu görmeye kimin ömrü yetecek?
Allah başa vermesin; manzara sanki bir Kırkpınar başpehlivanının o gece kötürüm olmasına benziyor!

Batmakta olan nesneler, hani gömülürken suda halkalar meydana getirirler ya… İşte şimdi Japonya belki de tarihinin en büyük facialarından biriyle karşı karşıya. Bu felaket denizinde her bir Japon sanki bir Japonya bayrağı olmuş; kırmızı bir halka içinde, sessizce gömülüyor! Japon Denizi sudaki halkalarla dolu…
Vuku bulan kibrin intikamı değildir umarız!
Dileriz ki Japonya tekrar silkinip doğrulma kudretini bir an evvel kendinde bulur.

Stop
Muammer Erkul
20 Mart 2011 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir