Kayı-3 [17 Nisan 2009 Cuma]

Çoğu öğretmen hiç öğretmeseydi, çoğu tarihçi hiç tarihe yaklaşmasaydı, çoğu yazar ise hiç yazmasaydı daha iyi olmaz mıydı? Adam hem yazar olacak, hem tarihçi olacak, hem de üniversitede öğretim veren bir profesör olacak… Şimdi hafızanızı zorlayıp böyle birinin suratını, sûretini ve içinde gizlediklerini düşünün!
Bizler, atasına söven torunların sınıflarında ziyan olanlardanız!
Hatta korkudan öğrenme kapılarını bile kapattı çoğumuz ve tarih sevgisi kalın surlarımızın dışında kaldı!
Okumayı öğrendiğim zamanlardan beri, en büyük hayallerimdendi: Gülümsemeyi bilen, yazdıkları okunabilen ve kendi tarihimizi seven tarihçilerimizin olması!
İnsan bazen, dualarının kabul olduğunu görüyor…

“Kayı” ismiyle basılan seri kitaplar gördünüz mü? Görün!..
Demek isteyip, dilimin dönmediklerini söyleyen; yazmak isteyip kalemimin yetmediklerini yazan bir tarihçinin eseridir “KAYI” serisi. Hem okuyucusuna, hem de tarihine gülümseyerek bakan profesörlerimizden biridir Ahmet Şimşirgil… Osmanlı’yı anlatmaktadır, hem su gibi akıcı; hem de Osmanlı’ya düşmanlık beslemeden.
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “okunacak yazarlar” listemdekilerden biridir! Çünkü benim için; ne yazdığından daha önemlidir “kimin” yazdığı… Çünkü rengi beyaz görünüyor diye, domuz sütü tavsiye etsem bu ülkenin bebeklerine; çarpılacağımdan korkarım…

“Birincil Kaynaklardan Osmanlı Tarihi; KAYI” ile bitireyim sözümü: 1 ve 2 basılmıştı. Şimdi Kayı-3 de çıktı. Ve seri Yavuz Sultan Selim Han dönemi sonuna kadar geldi… Sözümün ulaştıklarına tavsiye ederim. 3 kitap bir kitap fiyatınadır. (0212)216 82 46, (0506)599 97 13 telefonlarını… www.ademder.org sitesini… Ve info@ademder.org adresinden devamını öğrenebilirsiniz.

Stop
Muammer Erkul
17 Nisan 2009 Cuma

3 yorum

 1. Muammer abi söylenecek bütün sözleri söylemişsiniz fakat, kitabı okumuş birisi olarak tüm seriyi şiddetle tavsiye ediyoruz. Tarihin çok hassas konulardan birisi olduğu ve her esere güvenilmediğinden böylesine titiz bir çalışma ile “birincil kaynaklardan” anlatılan Osmanlı Tarihi’ni ailelerin okumaları ve özellikle çocuklarına okutmalarını diliyor, bizlere böylesine şanlı bir tarih bırakan ve bu eserleri bizlere ulaştıran herkese dua etmemizi umuyorum…
  Hürmetler
  🙂

  T.K

 2. Sayın Erkul ben bir tarih öğrencisi olarak bahsettiğiniz bu seri çok ilgimi çekti,inşallah en kısa zamanda okumak istiyorum. Toplum olarak bizim en büyük sorunumuz belki de tarih bilincinden yoksun oluşumuzdur. Baksanıza olmayan bir ermeni meselesi bile bizim sorumsuzluğumuzdan nerdeyse dünyaya kabul ettirildi. Lütfen tarihimize sahip çıkalım!..

  ZEYNEP

 3. Böyle bir eserin tanıtımını yaptığınız için teşekkür ederim.
  Serinin ilk iki kitabını okumuştum.
  Son kitap ise yeni elime geçti.
  Bugün başladım okumaya. Elinize aldığınız an düşmeyen türden bir eser.

  Allah kitabı yazandan da okumaya vesile olandan da razı olsun.

  HÜSEYİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir