Kitaplar [23 Aralık 2007 Pazar]

Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları: Şahane bir kitap!.. Benim gibi, mezarlıklar içinde ve özellikle Eyüp Sultan Kabristanında dolaşırken kendinden geçenler için hazırlanmış… Araştırmalar, şiirler, makaleler, hatıralar, ve bol bol mezar taşı resimleri…
Mezar taşlarımız birer gerçek sanat eseridir. Bu kitap, geçmişten geleceğe yazılmış bu mermerden mektupları okumamızda bize yol gösteriyor. Konu ile ilgilenenler için http://www.mezartaslari.com adresi faydalı olur. Ama, mezarlıkların ve mezar taşlarının sırrını araştırmak için uzun zamanlar harcamış olduğu belli olan Nidayi Sevim tebriki hak ediyor. Ardından daha nicelerinin bu yoldan yürümelerini arzu ederim. “Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları; Eyüp Sultan’da Osmanlı Mezar Taşları ve Mezar Kültürümüz” isimli kitap Abide Yayınları’ndan çıkmış.

Gazi Kovan: Atatürk imzalı “Söz konusu vatan ise, gerisi teferruattır!..” şahane sözüyle başlayan ve 1921-1923 arasına ışık tutan bir duygusal hikaye/çizgi roman. Mavi Medya damgalı… Bildiğim halde tekrar okudum… Gerçek kahramanlık hikâyelerimiz ne kadar çok yazılır ve okunursa; bu ülke evlatları kendi özlerine dönecek, Amerika vahşilerini ve Avrupa yamyamlarını kahraman olarak kalplerine yerleştirmekten o derece uzaklaşacak!.. Fakat doğru olanı yazmak, doğruyu çizmek lazım… Çizerlik bizim eski mesleğimiz. Sanırım resimlere bakışımız biraz daha dikkatli oluyor. Hikaye, üzerine yazılmış notlardan anlaşıldığı üzere; Kurtuluş Savaşımız da dahil olmak üzere tekrar tekrar doldurularak, değişik cephelerde kullanılan “gazi” bir top mermisi kovanının hikayesi… Fakat kitap Nuri Kurtcebe’nin yaşına ve tecrübesine yakışmayan acemiliklerle dolu… Aynı çizimin tekrarları lüzumundan fazla var kitabın içinde ve ama hepsinden önemlisi şu: Her “kovan” kelimesinin yanına; “patlamamış bir top mermisi” resmi çizilmiş!.. Kitap ta bize elbette; “işte bizim şaheserimiz budur” diye gönderilmiş! Halbuki çizen yazıya, yazan çizgiye bakmamış! Hata böyle büyük olmasaydı yazmazdık, üzgünüm…

İyi İnsan Olmak Yürek İster: Dr. Sevim Asımgil’in, daha iyi bir insan olmak için sunduğu ipuçları…
Türkiye’nin Kardelenleri: “Okumayı sevenler ve sevdirenler” üst başlığı ile sunulan, Ali Karaçam’ın hazırladığı bu kitabın özeti, sanırım içindeki şu başlık: Anneciğim, kitabım bitti. Bana kitap al!.. Bu ne güzel söz değil mi? : )
Davranış Mühendisliği: Zihin-Kalp Ekseninde Davranış Mühendisliği, Muhammed Alptekin’in kaleminden…
Bu üç eseri de Nesil Yayınları basmış…

İnovasyon Vadisi: Gaziantep Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve G.S.O. Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer’in önsözüyle sunulan bu broşür/kitap, konu ile ilgilenenler için. http://www.inovasyonvadisi.com adresinden bilgi alınabilir.

 
Stop
Muammer Erkul
23 Aralık 2007 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir