Kitaplık [30 Ocak 2005 Pazar]

Hep varmış ve hep vardı, her zaman var olacak,
Kitap olmadığı gün kıyametler kopacak!..
Daha çok ve hatta hep kitaptan bahsetsek hoşuma gider, fakat başka konu yazacak yer kalmaz bize… Bu yüzden dengeyi bulmaya çalışıyoruz. Satın aldığım, okuduğum, hoşlandığım, postayla gönderilen veya ayaküstü öylesine elime tutuşturuluverilen kitaplardan bahsediyorum ara sıra… Bunların bazılarını okuyabilmem, ve her birinden uzun uzun bahsedebilmem mümkün olmasa da, bazen birkaç kitap ismini ard arda sıralamakta yarar vardır, diye düşünüyorum.

Son zamanlarda elime geçen şiir kitaplarının belki de en güzellerinden biriydi KIZILELMA. Kâzım Kürşat Yücel’den… Tarih Düşünce Kitapları (212 511 75 00) arasında çıktı. “Akıp giden zamâna, Dur deme imkânı yok. Onu bir kahramâna, Vur deme imkânı yok…” diyen Yücel’in şiirleri kırmızı birer elma gibi; dişlediğinde dilinin üzerine folklor tadı ve genzine tarih kokusu yayılıyor. Dokusundaysa klasik Türk şiirinin bütün unsurlarını taşıyor… Kilimlerde bile saklı bilmeceleri çözmeye alışanlar bu şiirlerin içindeki sırları çözmeye çalışacak, ve de çok hoşlanacaklar..
Edepli edebiyatı, yazıda mektup tarzını, bir üstada beslenen muhabbeti sevenler; Feyzi Halıcı’yı bilen ve M. Halistin Kukul’u tanıyanlar POST-NİŞÎN’E MEKTUPLAR’dan çok hoşlanacak… (0362 445 01 83)’ten ulaşabilirsiniz..
Edebiyat/sanat için şekil ve tarzından hoşlandığım DERKENAR dergisinin Ocak-Şubat sayısı elimde. www.derkenar.gen.tr
Elips kitap; www.kesittanitim.com iki kitap çıkarmış, “meraklısına” dört dörtlük… Birincisi DAVID BECKHAM (Benim Hayatım) ki poster, albüm kitapçığı ve büyük boy 350 sayfalık kitap hepsi bir kutu içinde… İkincisi, dünyanın sürücü koltuğuna yakın oturanlardan MADELEINE ALBRIGHT… Büyük boy 640 sayfa..

ANKARA’DA SİNEMALAR VARDI (İ.Karagözoğlu) bir sinema makinistinin penceresinden yaşadığı zamanların tarihi, BEN DE BEN (S.Arun), BARIŞIN BÜYÜKELÇİSİ M. DİKERDEM (L.Yılmaz), AYLAK BİLGİ ( T.M.Ceylan), DALGA GİBİ GEÇİYORUM (H.Tüzel) Bu beş kitap ta Bileşim Yayınları’ndan. www.bilesim.com.tr
Sanırım daha önce bahsedemediğim kitaplar: KAİNATIN BAŞŞEHRİ “DİVRİĞİ” (A.Mahir Pekşen)’den hemşehrileri ile sohbet 0346 223 22 21, Beyşehirli dostum Yüksel Lale’den iki şiir kitabı TOMURCUK VE GÜL, ile DÖNEMEÇ 0332 512 17 37… YALNIZLIĞIN SESİ (Halenur Kor) şiir..
TİBET’İN YAŞAM VE ÖLÜM KİTABI (S. Rinpoche), TİBET’İN GENÇLİK PINARI 1-2 (P. Kelder), BEKLENMEYENİ BEKLEYİN (R.V.Oech), DAHA İYİ BİR YAŞAM İÇİN FENG SHUİ İP UÇLARI (D.D.Kennedy), HAYVANLAR, İNSANLAR VE TANRILAR (F.A.Ossendowski) İLİŞKİLER ÜZERİNE, KUTSALCA YAŞAMAK ÜZERİNE, VARLIK VE DOĞRU YAŞAMAK ÜZERİNE (N.D.Walsch) HARBİ DELİKANLILAR (W.Pollack) Kitapların hepsi; genellikle Uzak Doğu inanç, adet ve geleneklerini anlatan kitaplar yayınlayan Dharma ‘dan, www.dharma.com.tr

Stop
Muammer Erkul
30 Ocak 2005 Pazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir