Kırkambar (Bunları yapıyorsanız dikkatli olun)


1. Kredi Kartları: Visa’nın, 100.000 yemek restonında yaptığı araştırmaya göre; kredi kartıyla yemek alan insanlar, nakit parayla yemek alanlara göre yüzde otuz oranında daha çok para harcıyor.
Bu da ortalama bir insan için bir yılda ekstradan 17,160 kalori demek.

2. Televizyon seyretmek: Televizyon karşısında 2 saat geçirenler, yarım saat geçirenlerden daha fazla şişmanlığa meyilli. Televizyon seyrederken hareketsiz kalıyoruz ve kalp atışımız, kan basıncımız ve metabolizmamız yavaşlıyor. Bu da daha az kalori yakmamıza sebep oluyor.

3. Hızlı yemek yemek: Beynimiz tokluk hissini yemek yemeye başlamamızdan 15-20 dk sonra yaşıyor. Hızlı yemek yediğimiz takdirde, tokluk hissedene kadar çok fazla kalori alıyoruz.
Bu da yüksek kan basıncı, obezite ve yüksek kolesterole sebep oluyor.

4. Çalışırken atıştırmak: Bilgisayar başındayken, araba kullanırken, televizyon seyrederken ya da alışveriş yaparken atıştırıyorsanız, kilo alma riskiniz fazla. Çünkü bu tür atıştırma alışkanlık yapıyor.

5. Sık fast food tüketimi: Günümüzde stres ve hızlı hayat tarzı bizi sağlıklı yiyecekler yerine fast food’u tercih etmeye sürüklüyor.
Fast foodlardaki yüksek yağ oranıysa obezitenin mühim sebeplerinden.

6. Duygularla başa çıkabilmek için yemek: Açlık hissetmediğimiz halde, moralimiz bozuk olduğu, kendimizi yalnız hissettiğimiz ya da sinirli olduğumuz zamanlarda haddinden fazla yemek yeriz genellikle.
Kaç kere kendinizi sinirli bir şekilde mutfakta aç olmadığınız halde atıştırırken buldunuz?

7. Egzersize vakit ayırmamak: Hayat koşuşturmacası içinde egzersiz günlük programınıza dahil olmayabilir.
Televizyon karşısında uyuyakalmaktan egzersiz yapmaya vakit kalmıyor malesef!

8. Arkadaşlarınız sizi şişmanlatabilir! Kilo alıyorsanız, kimlerle vakit geçirdiğinize bir bakmanızda fayda var.
Obezite bulaşıcı olabilir!

9. Uyku Azlığı: Uyku eksikliği, “ghrelin” (iştah açıcı bir hormon) salgılamayı sağlayarak obezite riskinizi arttırabilir.

10. Yağ ve Kalorilerin Farkında Olmamak: Çoğu insan, yedikleri şeylerdeki yağ ve kalori değerlerinin farkında değil.
Bu, sağlıksız beslenmeye ve de gereken kalori miktarından neredeyse iki katını almaya sebep oluyor.

11. Kaçırılan Öğünler: Araştırmalara göre, kahvaltı eden insanların aşırı kilolu olma riski diğerlerine göre daha düşük.

12. Rahatsız Kıyafetler: Araştırmalara göre, rahat kıyafetler, fiziksel aktivite oranını arttırıyor. Bol giyilen günlerde, insanlar fazla adım atarak ortalama 25 kalori fazla yakıyor.
Her gün bol giymekse, yılda 6,250 kalori yakımına sebeb oluyor.

13. Tartıları Görmezden Gelmek: Minessota Üniversitesi’ndeki yeni bir araştırmaya göre, kilolarını her gün kontrol edenler, kilo verme konsunda daha başarılı.

14. Sıkıntı: İngiltere’deki bir araştırmaya göre, insanlar sıkıntılıyken daha çok yemek yiyor. Bu da lüzumsuz kilo almak demek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir