Kırkambar (Çocuklarınıza yedirmeyin)

ÇOCUKLARINIZA YEDİRMEYİN


Amerikan Pediatri Akademisi, bilhassa çocuklar için tehlikeli olabilecek yiyecekleri açıkladı:


1. SOSİS: 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulmalarının yüzde 17’sinin sosisten kaynaklanıyor. Sosisli sandviç, ikaz edilerek satılmalı.

2. FUGU BALIĞI: Kâğıt kadar ince dilimler halinde satılan fugu balığında tetrodoksin adlı, oldukça etkili bir zehir bulunuyor. Bu balığı pişirenler hususi eğitim alıyor.

3. ACKEE MEYVESİ: Batı Afrika ve Jamaika’da yetişen meyve, kesildikten sonra kabuğunun kırmızıya dönmesi beklenmezse koma veya ölüme yol açabiliyor.

4. FISTIK: Toplam nüfusun yüzde birinin fıstık alerjisi var. Ölümle neticelenen alerji vakalarının büyük bölümü fıstıktan kaynaklanıyor.

5. YEŞİLLİK: Ispanak, roka, marul, lahana, kıvırcık salata gibi yeşilliklerin iyi yıkanmaması bağırsak bakterilerine davetiye çıkarıyor.

6. IŞGIN: Bu Asya kökenli bitkiden fazlaca tüketildiğinde bitkideki toksinler zehirlenmeye yol açabiliyor.

7. TON BALIĞI: Dünyanın en çok tüketilen balıklarından olmasına rağmen çok fazla yenildiğinde sinir sistemine zarar vererek kalp hastalıkları riskini artırıyor.

8. MANYOK: Nişastası yapılan bu köklü bitki de eğer doğru tüketilmezse siyanür üreterek zehirlenme riski oluşturuyor.

 

9. KAHVE: İçeceği elde edilen bu bitki, kalp krizine yol açmasının yanı sıra, uyuma zorluğu ve dişlerde sararmaya yol açıyor. Siyanür üreterek zehirlenme riski yapıyor.

 

 
10. MANTAR: Bu bitkinin yabani olanları, zehirlenmelere ve hatta halüsinasyonlara sebep oluyor.

11. PATATES KIZARTMASI: Patates kızartmsının içinde yüksek oranda bulunan akrilamid maddesi sebebiyle uzun süre tüketilirse damar sertliği, şişmanlık ve kansere sebep olabiliyor.

12. HAMBURGER: En zararlı yağ türü olan trans yağların kullanımı nedeniyle kalp hastalıkları meydana geliyor.

13. ALKOLLÜ İÇECEKER: Alkol kullanımı beyin ve sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor.

14. ÜZÜM: Şeker oranı yüksek olan bir meyve olan üzüm, diyabetli kişiler için zararlıdır.

15. SOSİS, SALAM: İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosisin tüketilmesi kansere sebep oluyor.

 
16. ÇİKOLATA: Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddelerini içinde barındıran çikolata kandaki kolesterol miktarını yükseltiyor.

 
17. CİPS: Cips yemek yağ içmekten farksız diyen uzmanlar, kanserden obeziteye, diyabetten alzheimere kadar birçok hastalığa sebep olduğunu vurguluyor.

 
18. DONDURMA: Kolay bozulabilme özelliğine sahip olan dondurmanın içindeki maddelerin bozulma sebebiyle ortaya çıkması bağırsak hastalıklarına yol açıyor.

 
19. ASİTLİ İÇECEK: İçerisinde asit barındıran bu içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına sebep oluyor.

20. HAMUR İŞİ: Bu tür yiyecekler kolesterol dengesini bozuyor.

21. DONDURULMUŞ GIDA: Bu tür besinlerin dondurulma işlemleri esnasında zararlı organizmaların üremesinden dolayı mide ve bağırsak hastalıkları meydana geliyor.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir