Kırkambar (Doğru bildiğimiz yanlışlar)


Balık yanında yoğurt yenmez: Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde mahzur yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki ‘histamin’ miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, mesele yok…

Gökkuşağında yedi renk vardır: Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir. İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısına düşürür. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7’den fazla kuşak bulunur.

Pisa Kulesi yamuk yapılmıştır: İtalyanların bu ünlü çan kulesi aslında dik olarak tasarlanmış. Fakat yapıldığı tarih olan 1173 yılından itibaren temeldeki yumuşak zemin sebebiyle güneye doğru kaymaya başlamış.

Su şeffaftır. Denizlerin mavi olmasının sebebi ise gökyüzünün denize yansımasıdır: ‘Su oldukça soluk bir mavi tonundadır. Ancak gökyüzü de denizlerin rengini belirlemede etkilidir.

Kelebeklerin ömrü bir gündür: Bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilir. Ömürlerinde birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilir veya daha sıcak bölgelere göç edebilir.

Vejeteryanler asla hayvansal ürün tüketmezler: Vejeteryanlık bünyesinde birçok alt grubu barındıran bir tarzdır. Balık ve kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünlerini tüketen vejeteryanların oluşturduğu gruplar vardır.

Balıkların hafızası birkaç saniyeliktir: Japon balığı en az üç aylık bir hafızaya sahiptir

Amerika ismi Amerigo Vespucci’den almıştır: Amerika ismini İtalyan haritacı ve tüccar Amerigo Vespucci’den değil, Galli ve zengin bir Bristol tüccarı Richard Ameryk’ten gelmektedir. Ameryk, John Cabot’un ikinci transatlantik yolculuğundaki baş sermayedardı. Mayıs 1497’de Cabot, küçük gemisi Matthew’le Labrador’a ulaştı ve Vespucci’den iki yıl önce Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı oldu.

Devekuşları korkunca kendilerini gizlemek için başlarını kuma gömerler: Anne devekuşları bazen bütün vücutlarını, kanatlarını da açarak toprak üzerine yatırırlar ve yavrularını güneşin kavurucu etkisinden korumaya çalışırlar. Ayrıca devekuşlarının dinlenirken boyun kaslarını rahatlatmak için veya çok sık olmasa da uyurken bazen bu pozisyonu aldıkları biliniyor. Ama kafalarını kuma gömmezler.

Bukalemunlar tehlike hissettikleri anda kamuflaj amacıyla renk değiştirirler: Bukalemunların renk değiştirmesinin sebebi karşı cinsi etkileme veya vücut sıcaklığını ayarlama da olabilir.

Çok şeker yiyen şeker hastası olur: Fazla şeker alımı ile diyabetli olmak arasında herhangi bir bağ yoktur.

Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’dur: Brezilya’nın başkenti Brasilia’dır. (En büyük şehirleri olan Sao Paulo ve Rio de Janerio ile karıştırılır.)

Fransa’nın asker imparatoru Napolyon Bonaparte tekrar tahta çıkmasını engellemek için gardiyanlar tarafından zehirlenerek öldürülmüştür: Otopsiyi yapan Napolyon’un doktoru Francesco Antommarchi, imparatorun mide kanserinden öldüğünü söylemişti.

"Burası Huş’tur, yolu yokuştur.” türküsündeki Huş, Muş’un bir ilçesidir: Huş; Yemen’in başkenti Sana ile Taiz kentleri arasında bulunan bir Türk Kalesinin ismidir.

Çay- kahve kanser riskini artırır: Son yapılan araştırmalara göre çay ve kahvede bulunan kafein beyin kanserinden koruyor.

Beyaz Saray, kubbeli binadır: Kubbeli bina, Amerikan Kongre Binası’dır.
Beyaz Saray ise Amerikan devlet başkanlarının resmi ikametgahı, konutlarıdır.

Kubbesi altın sarısı olan mabed, Mescid-i Aksa’dır: Altın sarısı kubbeli mabed, Kubbetu’s-Sahra, diğer adıyla Hz. Ömer Camisi’dir. Kubbetu’s-Sahra, Resulullah sallalahü aleyhi vesellemin miraca çıkarken bastığı kayanın üzerine inşa edilen sekizgen binadır. Mescid-i Aksa ise Kubbetu’s-Sahra’nın kıble tarafında bulunan daha büyük ve geniş bir mabeddir.

C vitamini soğuk algınlığıyla savaşıyor: C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığını iyileştirmiyor.

Parmak çıtlatmak kireçlenmeye sebep oluyor: Çıkan ses kireçlenmeden değil, eklemler arasındaki hava boşluklarından geliyor.

Fare peyniri sever: Fareler aslında fıstık ezmesi ve kahvaltılık gevrekler gibi şekerli yiyeceklerden hoşlanır.
 
Newton, altında oturduğu ağaçtan kafasına düşen bir elma sayesinde yerçekimi kanununu geliştirdi: Newton’la bir elma arasında kurulan ilk alaka, bilim adamının ölümünden 60 yıl sonrasına dayanıyor: "Bir bahçede gezinirken, elmayı ağaçtan düşüren yerçekimi kuvvetinin yerden belli bir uzaklıkla sınırlı olmadığı, bu kuvvetin çok daha büyük olduğu düşüncesi aklına geldi." (John Conduitt)

Einstein matematik dersinde başarısızdı: Bu, hemen herkesin inandığı yanlış bir bilgidir. Kaynağı ise 1935 yılında yayımlanan bir makaleye dayanır. Matematik derslerinde başarısız olan pek çok öğrenci bu hikâyeden cesaret alarak kendileri için de bir umut olduğunu düşünseler de, işin aslı Einstein henüz daha çok küçükken dehasını ispatlamıştı.

Ispanak insanı güçlendirir – tıpkı Temel Reis gibi: Bu efsane, ıspanağın demir açısından zengin olduğu gerçeğinden ileri gelir. Fakat tam bu noktada bir hata yapılıyor, çünkü aslında ıspanakta sanıldığı kadar çok demir bulunmaz. Bu efsane bir el yazısı hatasından kaynaklanmaktadır. 1870’de bir doktor ondalık işaretini yanlış yere koyduğu için, ıspanağı olduğundan on kat fazla demir ihtiva ediyor gibi göstermiş oldu.

Yemek yanında su içilmez: Birçoğumuz yemek yerken su içmenin kilo aldıracağını düşünürüz. Ne kadar susasak da su içmeyi yemekten 1-2 saat sonrasına saklarız veya yemeğe başlamadan içeriz. Kulaktan dolma bu inancın tersine yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz, tam tersi iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Yalnızca sindirim problemi olanlar yemek sırasında su içmemeli.

Yemekte hiç konuşulmaz: Aslında yemekte hiç konuşmamak mecusi adetidir. Çirkin olmayan güzel şeyler konuşarak yemeği zevkli hale getirmek lazımdır.

Alexander Graham Bell telefonu icat etti: Hepimiz Graham Bell’in telefonu icat ettiği ve ilk olarak sekreteri Watson’ı aradığı hikâyeyi duymuşuzdur. Fakat aslında çalışan ilk telefon bundan 15 yıl önce, Alman Philipp Reis tarafından yapılmıştı. "Reis Telephon" ismini verdiği bu cihazı, ilk olarak 1861’de sunmuştu. Reis Telephon, müzik notalarını oldukça net olarak, ancak insan sesini zayıf bir şekilde iletebiliyordu. İnsan sesinin tel üzerinden ilk iletiminin Reis tarafından üretilen cihazla gerçekleştirildiği su götürmez bir gerçek. Ancak buna rağmen bütün övgüyü Bell alıyor.

Zıplayamayan tek memeli hayvan fildir: Fakat zıplayamama konusunda tek olduğuyla ilgili popüler efsanenin aksine, bu beceriksizlik yalnızca file ait değildir. Amerika’ya has, ismini "tembellik" kelimesinden (sloth) alan bir hayvan, hayat tarzıyla da uyumlu olarak, zıplayamaz. Ayrıca, gergedan ve su aygırı da zıplayamayan memelilerdir, fakat fillerin aksine, koşarlarken dört ayaklarını birden aynı anda yerden kesebilirler.

İlk otomobil’i Henry Ford icat etmiştir: Her ne kadar aynı zamanlarda Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, ve Siegfried Marcus gibi birçok Alman mühendis fikirlerini hayata geçirmeye çalışmış olsa da, modern otomobillerin ilk örneğinin Karl Benz tarafından ortaya konduğu bilinmektedir. Otomobilin mucidi olarak sayılan Henry Ford’a bu ünü kazandıran üretim bandını geliştirip, seri üretim teknolojisini başarıyla kullanmasıdır.

Suşi, çiğ balıktır: Suşi çiğ balık demek değildir ve tüm suşilerin içinde de çiğ balık bulunmaz. Japonların çiğ balık için kullandıkları terim "sashimi"dir. Suşi terimi ise yemeğin içindeki pilavın ekşi bir sosla birlikte hazırlanmasına gönderme yapar. Pilavda kullanılan malzemelerin arasında geleneksel olarak çiğ balık kullanılıyor olabilir, ancak bu pilavda aynı zamanda pişirilmiş deniz ürünleri, balık yumurtası, yumurta veya çeşitli sebzeler de bulunur. Yosuna sarılmış suşi ve diğer malzemelerden oluşan yemekler ise suşi değil "makizushi" olarak adlandırılır.

Çin Seddi aydan Görünebilir: Ay üzerindeyseniz pek çok şey görebilirsiniz ama Çin Seddi bunlardan biri değildir. 1938 tarihli "Second Book of Marvels" isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etti. Ama Çin Seddi sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte ve bu da onu bırakın aydan uydudan izlerken bile çıplak gözle görmeyi imkansız hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir