Kırkambar (Kanser savar gıdalar)

Kanser savar gıdalar

Kırmızı acı biber ve Jalapenos (Güney Amerika’da yetişen ve Meksika yemeklerinde kullanılan acı bir biber cinsi): Bu biberlerde bulunan kapsaisin isimli maddenin kanser hücrelerini yok etme hususiyeti bulunuyor.
 


Avokado:
Glutation isimli antioksidan bakımından zengin olan avokadodaki bu madde, vücuttaki serbest radikallere saldırıyor. Ayrıca avokadoda bol miktarda potasyum ve beta-karoten bulunuyor.


Havuç: Görmeniz için oldukça faydalı olan havuç, ayrıca kansere karşı da tesirlidir. İçinde bulunan beta-karoten akciğer, gırtlak, mide, bağırsak, prostat ve göğüs kanseri gibi birçok kanser riskini azaltmaya yardım ediyor. Ancak, bazı araştırmalar bilhassa sigara içenler gibi yüksek risk grubundaki kişilerin aldığı beta-karoten takviyeleri ile akciğer kanseri arasında irtibat olduğunu gösteriyor.

Keten tohumu: Antioksidanlar gibi sağlıklı besin öğeleriyle dolu olan keten tohumu, vücutta kanserle alakalı değişikliklere mani oluyor. Ayrıca yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri ihtiva eden keten tohumu, göğüs ve kolon kanserine karşı koruma sağlıyor.
 


Sarımsak: Bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardım ediyor ve kansere yol açan maddeleri parçalıyor. Sarımsakta bulunan allium bileşeni, hücrelerinize giren kanserojenlere mani oluyor ve tümör gelişimini yavaşlatıyor. Çalışmalar, sarımsak tüketiminin mide ve kolon kanseri riskini düşürdüğünü gösteriyor. "American Journal of Clinical Nutrition" isimli tıp dergisinde yer alan habere göre, sarımsak takviyesi ilaçlar ise aynı tesiri göstermiyor. Bu sebeple sarımsağı tabii şekliyle yemeniz lazım…

Yeşil çay:
Birçok çalışmaya göre, yeşil çay, her derde devadır. Yeşil çayın cilt, yemek borusu, mide, kolon, pankreas, akciğer, prostat, mesane ve göğüs kanserine mani olmaya yardımcı olduğu biliniyor. Polifenoller ihtiva eden bu çay, antioksidandır. Çalışmalar, polifenollerin tümörlere giden kan desteğini keserek kanserli tümörleri durdurduğunu ya da mani olduğunu gösteriyor.


Meyan kökü: Çalışmalar bu nebatın/bitkinin prostat kanserine mani olduğunu gösteriyor. Çünkü, meyan kökünde bulunan glycyrrhizin isimli madde bu hastalığa oldukça tesirli… Ancak, yüksek tansiyonunuz varsa bu bitkiyi kullanmayın. Meyan kökü şurubu ya da şerbeti aynı tesiri göstermediği için kökün kendisini yemeniz lazım.
 


Biberiye: Çalışmalar, biberiyenin hayvanlarda göğüs ve cilt tümörlerinin gelişimine mani olmaya yardım ettiğini gösteriyor. Ancak, araştırmalar henüz insanlar üzerinde yapılmadı. Fakat, biberiyenin altüst olmuş midenin tedavi edilmesi, sindirim sistemi bozuklukları ve baş ağrısı gibi tıbbi kullanımlarda uzun bir geçmişe sahip olduğu da biliniyor.


Zerdeçal: Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan zerdeçal, iltihapla ilişkili enzimlerin (bilhassa bağırsak ve kolon kanserinde tesirli olan) üretimini yavaşlatmaya yardım ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir