Kırkambar (Kabak çekirdeğinin faydaları)

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI…!

Ahmet Arslan

Almanya’ya gittiğimde eczaneden birşey alacaktım, raflarda bir küçük şeffaf kutuda (Sederjin kutusu kadar) kabak çekirdeğine benzer şeyler gördüm.
Eczacıya; "bu nedir?" diye sorduğumda "kabak çekirdeği" dedi.
Aldım baktım gerçekten çekirdek. Bayağı şaşırdım.
Ne işe yaradığını sormadım ama Almanyada ilaç gibi satıldığına göre bir işe yarıyordur dedim ve 15 senedir hergün bir avuç yiyorum.

 

Neymiş bu kabak çekirdegi?… her derde deva .. aşagıdaki yazıyı kabak çekirdekçiler mi yazmış bilmiyorum..

 

1) Kabak çekirdeği birçoğumuzun zevkle yediği bir kuruyemiş. Aslında yine birçoğumuzun da bilmediği bir sağlık kaynağı.

 

2) Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve tesirli bir şekilde tenyanın dökülmesine sebep olur. Bunun için çocuklarda 40g büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir.

 

3) Kabak çekirdeğinin asıl faydalı olduğu yer ise, iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile alakalı. Şu an kabak çekirdeğinin BPH’ı azalttığı hatta mani olduğu tıbben ıspatlanmış ve kabul görmüş durumda… Yine BPH’la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor.
Kabak çekirdeği karotenoid ihtiva ediyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

 

4) Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca ihtiva ettiğ E vitamini ile hücre zarının oxide olarak bozulmasına mani oluyor. Sağlıklı hücreler kanserde mühim rol oynuyor. Yine E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor.

 

5) Lif ihtiva ettiği için de kanserle alakalı. Lifli gıdalar kabızlık problemini ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor.. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yapmıyor hem de diet yapmış oluyorsunuz. Ama en mühimi kabızlık önlenince antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor.

 

6) Kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından zengin. Ayrıca içinde kemikler ve iştah için mühim bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor.

 

7) Omega 3 ve omega 6 ihtiva ettiğinden beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi müsbet/olumlu yönde etkiliyor. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluşumu ile damarların esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli yüksek olduğundan bu alanla ilaç yapım çalışmaları sürüyor.

 

8) Fosfor ihtiva ediyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması manasına geliyor.
Bilhassa erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesine mani oluyor, yahut azaltıyor.

 

9) Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolesterol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

Hikmet KAPLAN


"iYi DOSTU OLANIN AYNAYA iHTiYACI YOKTUR".
"AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİRLER."Mevlâna Celâleddin-i Rûmî 

 
 
 
 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir