Kırkambar (Kötü nefes)

KÖTÜ NEFES
HAKKINDA BİLMEDİĞİMİZ 3 ŞEY

Ağız kokusunun sebebi kükürt bileşenleri
“Piyasada çok fazla koku giderici – önleyici ürün bulunduğundan, ağız temizliği için hiç endişelenmeme gerek yok” diyebilirsiniz. Fakat kronik kötü nefes -halitosis olarak da bilinir- oldukça yaygın bir “insanlık hâlidir.”

Çok iç açıcı bir konu olmayan “kötü nefes” hakkında bilmediğiniz 3 şey:

1) Halitosisin, yani kötü nefesin sebebi olan bileşen, çürük/bayat yumurtada bulunan bileşenlerle aynı. Kanadalı ağız sağlığı uzmanı Dr. Hal-strom, bu kokuya sebep olan kükürt bileşenlerinin, yemek yerken ağızdaki bakterilerin yiyecekle olan etkileşiminden kaynaklandığını belirtti.

2) Diş fırçalamama alışkanlığı:
Ne kadar bakteri, o kadar nahoş nefes… Bakteriler saklanacak yer bulduklarında çok daha fazla çoğalırlar. Bu tür yerler ise şu hâllerde daha çok olur: diş eti hastalığı, diş doktorunun elinden geçmesi gereken bir dişe sahiplik ve diş fırçalamama alışkanlığı. Ayrıca, böbrek hastalıkları balık yemişlik kokusuna, şeker hastalığı ise meyve yemiş gibi bir kokuya sebep olur.

3) Geçici çareler: Bazı koku giderici – önleyici ürünler, ağız içinde biriken bakterileri öldürebilir ve geçici olarak kokuyu giderebilir. Fakat kalıcı çözüm, ağız sağlığından ve temizliğinden geçiyor: Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın; dilinizi, ağız çatınızı da fırçalayın, dişlerinizin en az üçte birine ulaşamayan fırçaya ek olarak günde bir kere diş ipi kullanın, ağzınızı nemli tutması için bol bol su için ve şekerden uzak durun.http://www.turkiyegazetesi.com.tr/makaledetay.aspx?id=521461

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir