Kırkambar (İlaç kullananların dikkat edeceği şeyler!)

İlaç kullananların dikkat edecekleri şeyler!

Her sene 1,5 milyon insan yanlış ilaç kullanımı sebebiyle hasta olurken 100 bin kişi de hayatını kaybediyor. 

Ancak bu ölümlerin önlenebileceğini söyleyen uzmanlar, insanların kendisini koruması lazım… 
İşte birçok insanın yaptığı tıbbi hatalar: 


1) Benzer isimleri nedeniyle iki ilacı karıştırmak:
Bu durum herhangi bir anda olabiliyor. Belki de doktorun el yazısı okunmayabiliyor. Bu sebeple eczanede ilaç isimleri sisteme yanlış giriliyor. Rapor edilen bütün yanlışların yüzde 25’i benzer ilaç isimlerinin karıştırılmasından kaynaklanıyor. 
Bu durumdan nasıl kurtatırız? 
Doktorunuz yeni bir ilaç yazdığında, doktordan ilacın tam ismini ve kullanım miktarını öğrenin. Eczanede ilacınızı alırken de ilacın isminin, dozunun ve kullanma talimatlarının reçetedeki ilaçla aynı olduğundan emin olun. Eczacıyı ikaz edin…

2) Birbirlerinin yan tesirlerini artarın 2 ya da daha fazla ilaç almak: Her ilacın potansiyal yan etkileri vardır. Fakat problemler aynı anda 2 ya da daha fazla sayıda ilacı içtiğinizde ortaya çıkar. Çünkü bu ilaçlar birbiriyle etkileşime geçebiliyor ve yan tesirlerini artırabiliyor. En yaygın yan etkiler kan basıncının artması ve baş dönmesidir. 
Nasıl korunursunuz? Yeni bir ilaca başladığınızda ilacın potansiyel yan tesirleri hakkında doktorunuza veya eczaneye danışın. 

3) Benzer özelliklere sahip ilaçlardan aşırı dozda almak:
Mesela; ağrınızı kesmek için bir ilaç alıyorsunuz, bunalım probleminiz için bir başka ilaç içiyorsunuz ve bir diğeri de uyku hapı gibi bir ilaç olsun. Bunların hepsi yatıştırıcıdır ve birlikte alındıklarında tesiri zehirleyicidir. Bunun yanında antihistamin gibi reçetesiz satılan ilaçlar, öksürük ve soğuk algınlığı şurupları ile OTC uyku haplarını birlikte içerseniz bilhassa daha genç yetişkinler gibi ilaca bağlı ölüm riskiyle karşılaşırsınız. Bu durumdan korunmak için: Reçetesiz satılan ilaçların üzerinde bulunan risk listesinin bulunduğu ikaz yazılarını okuyun. 
Anahtar kelimeler uyku hali, mide bulantısı, mayışma, sedasyondur. Bunları gördüğünüzde ilaçları içmeden önce eczaneye ya da doktora danışın. 

4) Yanlış doz almak: Doktorlar ilaçları uygun ölçülerde içmemiz için gramla ölçerek verirler. Bu durumla umumiyetle hastanelerde karşılaşılır. Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan İnsülin, en fazla doz hatası yapılan ilaçtır. 
Bu durumdan nasıl korunursunuz? Doktorunuzun verdiği reçeteyi iyi okuduğunuzdan emin olun. Bilhassa da ilacın dozunun yazıldığı bölümün açık ve okunur olmasına dikkat edin.

Sağlıklı hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir