Kırkambar (Mide ağrısına iyi gelenler)

Mide Ağrısına İyi Gelenler
 

Karnın üst kısmında mide bölgesinde oluşan ve safra kesesi iltihabi, ülser, gastrit, kolit ve mide kanseri gibi sebepleri olabilen ve hayat kalitesini düşürebildiği gibi ölüme varan ciddi neticeleri olabilen ağrıların tamamına mide ağrısı denir. 

Pek çok sebebi olabilen bu rahatsızlık herhangi bir tıbbi ilaç kullanmadan da genelde geçebilmektedir. 
Burada: Mide ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, mide ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir? Gibi soruların cevaplarını aramaya çalışacağız.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

• Tarçın ve bal bilhassa ülsere karşı tesirli olurken, sakinleştirici olan nane ve papatya midede oluşan ağrıyı kesmeye yarar. Bilhassa tarçın; iştahsızlığa, hazımsızlığa ve karın ağrılarına iyi gelmektedir.
Sütün uzun zamandan beri mide ağrılarına iyi geldiği düşünülürdü ama yapılan ilmi çalışmalar sütün, mide ağrısına müsbet/olumlu değil bilakis menfi/olumsuz tesir yaptığını ortaya koymuştur, çünkü sütü gaz yapıcıdır.
• Mide ağrısı çekenlerin soğan ve sarımsaktan kaçınmaları lazımdır.
 


Can sıkıntısına çare

• Mide ağrısı oluştuğunda komforlu bir duruma geçip herhangi bir şey tüketmemek faydalı olabilir. Bu şekilde ağrının ne tür bir ağrı (karın, safra kesesi vb.) olduğu anlaşılabilir.
• Bir bardak ılık su içmek vücutta oluşan gazı dağıtacağından sizi rahatlatabilir.
• Kayısı, kuru erik ve incir bağırsak hareketlerini hızlandırdıklarından ve potasyum açısından zengin olduklarından mide ağrısına iyi gelebilir.
• Kabuğuyla beraber sindirimi zor olan bütün meyve ve sebzelerden kaçınılmalıdır. Bunlardan bilhassa fazla miktarda asit salgılayanlar mide ağrılarına sebep olabilirler.
• Hemen hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi mide ağrısı olanların da sigara ve alkollü içkilerden kaçınması elzemdir.
• Düzenli bir uyku, düzenli yenen öğünler mide ağrılarının geçmesine müsbet/olumlu bir tesir yaparlar. Bilhassa Ramazan ayında mide ağrıları azalır ve bayramlarda ise mide ağrılarının arttığı görülür. Bunun sebebi, bayramlarda mideye aşırı yüklenme ve düzensiz yemek yemedir.
• Evde yapılan vişne suyu ve elma suyunun tüketilmesi mide ağrısına iyi gelir. Vişne suyu karaciğer ve midenin faaliyetlerini düzenlerken, elma suyu bağırsaklara yerleşen parazitlerin dökülmesini sağladığı gibi başta gastrit ve ülser olmak üzere mide rahatsızlıklarına karşı tesirlidir. Elma suyunun baş ağrısına da iyi geldiği görülmüştür.
• Yemeklerde bol bol maydanoz kullanılması mide ağrısına iyi gelir. Maydanozun bilhassa sap kısmının faydalı olduğu bilinmektedir.
• Papatya çayı mide ve karın ağrılarına iyi gelir. Bu çayın sindirim sistemini düzenlediği ve bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sağlıklı, hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir