Kırkambar (Sağlık kaynağı karabiber)

SAĞLIK KAYNAĞI KARABİBER


‪Sofralarımıza tat katan karabiber sadece çorbalarımızın ve yemeklerimizin üzerinde bize lezzet vermiyor. Sağlığımıza müthiş katkıları olan bu baharatı yakından tanıyarak onu daha sık kullanmayı ve daha çok sevmeyi başarabiliriz.

Mide: Karabiber, midedeki hidroklorik asiti yükselterek hazmı kolaylaştırır. Midenin düzgün hazım sağlaması ishal, kabızlık, kolit gibi hastalıklara mani olur. Ayrıca karabiber gaz ve idrar söktürücüdür. Gaz birikmesine de mani olur.

Kilo verme: Karabiber, kandaki yağ oranını düşürür ve yeni yağ oluşumuna mani olur. Karabiberli yiyeceklerle diyetinizi destekleyebilirsiniz.

Cilt: Bir cilt hastalığı olan Vitiligonun iyileşmesine yardımcı olur. Londra’da yapılan araştırmalar, karabiberin barındırdığı piperine maddesinin cildin yeni pigmentler oluşturmasını sağladığını gösteriyor. Cilt kanserini yenmek için de destekleyici bir baharattır.

Cinsellik: Karabiberin afrodizya tesri vardır, cinsel gücü arttırır.

Soğuk algınlığı, öksürük: Karabiber, antibakteriyel hususiyetiyle mikroplarla mücadele eder. Öksürüğü söktürmek için balla karıştırılarak yenilebilir.

Solunum: Astım ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisini destekleyicidir.

Antioksidan: İhtiva ettiği antioksidan sayesinde kanseri, kalp ve karaciğer hastalıklarına mani olur.

NOT: Damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar.
Sağlıklı hayırlı uzun ömürler dileriz….
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir