Kırkambar (Tok tutan gıdalar)

TOK TUTAN GİDALAR

RAMAZAN-İ ŞERİF AYINDA İŞTAH DENGELEMEK, İFTAR SONRASI TATLI İSTEKLERİNİ BASTIRMAK İÇİN, BU GIDALAR FAYDALANMAK İSTEYENLERE ŞİFA DAĞITIYOR… İŞTE RAMAZAN-İ ŞERİF ALISVERIS LİSTENİZE MUTLAKA EKLEMENİZ LAZIM GELENLER…
Diyetisyen Derya Zunbulcan,

TARÇIN
Üzerine yapılan sayısız çalışmanın sonuçları bir tutam tarçının, yemek sonrası insülin tırmanışlarına mani olup açlıklara son verdiğini göstermiştir. Ramazanda kan şekerinin dengelenmesinin yanı sıra trigliseridve kolesterol seviyelerin düşürülmesi isteniyorsa sistemli olarak her gün silme bir çay kaşığı kadar tarçın tüketilebilir.
Sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş, 1 Su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanıza yardımcı olacaktır.

YUMURTA
Bilinen iki çeşit proteinden birinin ANNE SÜTÜ, diğerinin YUMURTA olduğunu biliyor muydunuz?
YUMURTANIN anne sütünden sonra en kaliteli protein olması, uzun süreli doygunluk hissi sağlaması RAMAZAN-İ ŞERİF ayında, sahur sofralarında bulunmasını elzem kılıyor. Kahvaltıda yumurta tüketilen günlerde gün içerisindeki iştah seviyesi daha düşük seyreder. Yapılan çalışmalarda da kahvaltıda yumurta yiyen kişilerin o günkü kalori alımları daha düşük olduğu gösterilmiştir. Yumurta kan şekeri kontrolü de sağlayarak yemek yeme isteğini düşürüyor.

KURU FASULYE
Bir beslenme kılavuzu olan My Pyramid 2005’te haftada 3 su bardağı dolusu fasulye tüketilmesi tavsiyesini biliyor muydunuz?
Günümüzden 7000 sene önce çeşitli medeniyetler tarafından yetiştirildiğini bildiğimiz fasulye RAMAZAN-İ ŞERİFTE kilo kontrolü sırasında en büyük yardımcılarımızdan biri olabilir. Yapılan çalışmalarda baklagil tüketen şahısların kan şekeri kontrolünün daha iyi olduğu ve baklagillerin mükemmel tokluk hissi sağladığı tespit edilmiştir. 1999–2002 yılındaki Milli Sağlık ve Beslenme Sınama Araştırmasındaki araştırmacılar, fasulye tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha iyi kilo kontrolü sağladıkları bulmuştur. RAMAZAN-İ ŞERİFTE fasulye tüketiminizi ana yemeğin yanında bol mevsim yeşillikli kişi başı bir tatlı kaşığı yağlı bir piyaz olarak veya fasulyeyi ana yemek olarak pişirerek dâhil edebilirsiniz.

ESMER BUĞDAY
15. yüzyılda Avrupa’ya gelen esmer buğday, Japonya başta olmak üzere Rusya, Kanada, Fransa ve Türkiye de yetiştirilmektedir. Magnezyum, B vitamini ve manganezden zengin bir besin kaynağıdır. Bu zengin besleyiciliği sayesinde Çin ordusu tarafından güçlerinin artması için tüketildiği de yer almaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda esmer buğday tüketen deneklerin beden yağ yüzdelerinin düştüğü, sağlıklı yağ oranlarına doğru yol aldıkları gösterilmiştir. E vitamini, selenyum, fenolik asit ve kolesterol seviyelerini düşüren flavonoidlerce zengin olan esmer buğday, RAMAZAN-İ ŞERİFDE salatalara, ekmeklere eklenerek hem iştah kontrolünün sağlanması hem de kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kullanılabilir.

ÇÖREKOTU
"Ölümden başka birçok derde deva olduğu" söylenen çörekotu, birçok faydası yanında doygunluk hissi sağlamasıyla da RAMAZAN-İ ŞERİFDE de tüketilmesini tavsiye ediliyor. Sahurda öğütülmüş, ya da tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu, doygunluk hissi dışında zindelik de verir. İhtiva ettiği sağlıklı yağlar, tokluk hissi verir. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız bir sahur kahvaltısına serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağlarken, aynı zamanda mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde tesirli olacaktır.

YEŞİL ÇAY
Yeşil çay, çay yaprakları hasat edildikten sonra hemen kurutulan çaydır. Eski tıbbi kitabelerde çayın ikaz edici olduğu, yorgunluğu izale etme ve beyin fonksiyonları üzerinde müsbet/olumlu tesirlere sahip olduğu yazılmıştır. Yeşil çayın ihtiva ettiği "kateşin" sebebiyle kilo kontrolünde ve vücut yağını azaltmada mühim olduğu görülmüştür. Kalbin fonksiyonunun yükseltilmesinde de tesirlidir.
Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise RAMAZAN-İ ŞERİFte Günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.
Hayırlı RAMAZAN-İ ŞERİFLER…

 
 
 
 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir