Kırkambar (Uzayda gördüklerim)

 

 

 UZAYDA GÖRDÜKLERİM        


Astronot John Gleen, uzay ile ilgili intibalarını şöyle anlatmaktadır:

"Bilindiği gibi ışık, saniyede 300 bin km yol katediyor, yâni bir saniyede dünyanın etrafını 7 defa dolaşıyor. Kâinatımızın boyutlarına bir göz atarsak, hayretimiz daha da artacaktır. Çünkü galaksimizin çapı, yaklaşık olarak 30 000 ışık yılıdır ve kendi yörüngesi etrafında 200 milyon ışık yılında dönmektedir.

Güneş sisteminin ne muazzam bir manevra meydanı olduğunu, bilmem idrak edebiliyor musunuz? 
Bu galaksinin dışında, milyonlarca galaksi daha vardır. Hepsi müthiş bir sür’atle birbirinden kaçıyor gibi dönüyor. Teleskopla dört yönümüze bakıp kâinatın ölçüsünü vermek istersek, en az iki milyar ışık yılı uzunluğunda olduğunu söyleyebiliriz.

Bir de en küçük eleman bilinen atomun yapısını ele alalım:

Bu küçük zerrecikler, güneş sisteminin bir benzeri olan, yapıları ile, aynı kudretin eseri olduğunu gösteriyor ve tıpkı yıldızlar gibi, bir çekirdeğin etrafında, muntazam bir şemâya göre dönüp dururken, o kudrete göre büyük-küçük farkı olmadığını ispat ediyorlar.Acaba bizler, füzelere uzaktan kumanda eden bir kuvvetin tesirlerini, son derece net bir şekilde görüp kabul ederken, güneşi ve bütün yıldızları, hücredeki atomların, boşlukta pervane gibi dolaştıran kudreti nasıl inkâr edebiliriz?
Bazen ufacık füzelere dahî hâkim olamazken, o akıl almaz hız ve büyüklükteki yüz milyarlarca kütlenin, en ufak bir hata dahi yapılmadan gezdirilmesine, nasıl tesâdüf diyebiliriz?

Ben şahsım adına, sadece şunları söylemekle yetineceğim:
"Uzaya çıkıp o muhteşem manevra meydanını gördükten sonra, tesâdüf kelimesini ağzıma
almaktan utanıyorum."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir