İlkyardım çantası [19 Eylül 2008 Cuma]

İlk yardım çantaları işe yarar mı? Bu nasıl soru? Eğer aksi olsaydı isimleri bu mu olurdu? İlk yardımı yapmaya yarayan çantaların işe yarayıp yaramadıklarının cevabı son satırda. Fakat oraya varmak için aradakileri okumanız gerekiyor!

İlkyardım çantası, sürülen araba “kaza yapmadan önce” alınır; bir kaza durumunda kullanasınız diye!.. İlkyardım çantanız varsa “başkalarının yarasına da pansuman yapabilirsiniz”, sadece kendinize değil!.. Arabanıza ilkyardım çantası almanız; sizin yol acemisi, kural unutkanı, kullanma beceriksizi veya her an kaza yapmaktan korkan kötü bir sürücü olduğunuzu değil; “tedbirli biri” olduğunuzu gösterir!.. İlkyardım çantası sadece kibar, titiz hanımların arabasında olmaz; işini bilen “beylerin” arabasındaki ilk yardım çantaları genellikle daha çok işe yarar!..
Bir kaza vukuunda açılması muhtemel yaraya tütün basmaya çalışmak, gömlek kolu yırtarak sarmaya uğraşmak mı kolay ve mantıklıdır; yoksa hazırlanmış gazlı bezleri, yara bantlarını, ilaçları, tamponları kullanmak mı?

Her insanın bilmesi şart olan temel bilgiler; birer ilkyardım çantası gibidir!.. Fakat onların, kullanma zamanları gelmeden önce alınmaları lazımdır. Tedarikli olmak; acı ve kan revan içinde aranmaktan iyidir!
Benzerleri yazılabilecek cümleleri neden mi sıraladım buraya?
Bazı bilgileri talep etmenin ayıp olduğunu; böyle bilgilerin kendisine lazım olmayacağını; kendisinin zaten bunları çoktan biliyor olduğunu; eğer birine sorarsa, şu ana kadar bunları bilmediğinin ortaya çıkacağını düşündükleri için mahrum kalanlar ve hatta ulaştığı doğru bilgileri bile elinin tersiyle itenler olduğu için!..

Neticede; ilkyardım çantalarının sadece bazısı, sadece bazen, sadece bazılarının işine yarar. Çünkü ilkyardım çantalarının çoğu; lazım oldukları zaman, lazım oldukları yerde, lazım oldukları halde değildir…
İlk sorunun cevabı: Bir ilkyardım çantası, evet çok işe yarar; zamanında yerindeyse!

Stop
Muammer Erkul
19 Eylül 2008 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir