Makale – Sigara Yasak / www.turktakvim.com

MAKALE :

SİGARA YASAK

Yeşilay Haftası 1-7 Mart arasıdır. Özellikle bugünlerde Yeşilay’ı ilgilendiren konuların üzerine büyüteç konur. Peki nedir Yeşilay’ın ilgilenmesi istenen alanlar? En başta sigara… Başka? Filtreli sigara, mentollü sigara, kutu sigara, light sigara, aromalı sigara, sarma sigara, puro, pipo, nargile ve tütün namına daha ne varsa… Bu gidişle böyle kabulleneceğiz Yeşilay’ın faaliyet alanlarını!

Batı ülkelerini örnek aldık ya gene; ekranlar dumansız, tertemiz. Hiçbir rakı sofrasında sigara içildiğini göstermiyorlar! Akşam dizilerinde bile her davette şampanyalar, çoğu yemekte şaraplar içildiğini görüyoruz. Komedilerde; oğullarının ellerinden bira şişelerini çekip alan babalar, kendi kafalarına dikiyor! Drama âşıkları, kederliler, işsizler, ailesine kızanlar, sevdiğinden ayrılanlar, hep; benzini bitmiş vasıtalar gibi tekel bayilerine yanaşıyorlar! Fakat asla ve kat’a ekranlarda sigara içmiyorlar.

Yani şimdi aferin mi demek lazım tütün kullanmayan alkoliklere? Yahut alkol ve uyuşturucular haram olduğu için mi, bu yasaklar sadece sigaraya?

Sigara tiryakileriyle alkolikler kıyaslanmalı! Uyuşturucudan kurtulmakla, sigarayı bırakmak mukayese edilmeli.

Ve tekliftir: İçkilerin de üzerine zararları yazılmalı, aynen sigara paketlerindekiler gibi:

“Alkol insanı gerçek hayattan koparır!

Alkol yalnızlığa iter!

Alkol karaciğeri tüketir!

Ölümlü kazaların çoğuna alkol sebep olur!

Alkol sahte cesaret hissi verir!

Alkol yuva yıkar!

Alkol cinayet işletir…”

Muammer Erkul Türkiye Gazetesi 12.03.2009

GÜNÜN TARİHİ – YEŞİLAY HAFTASI

Yeşilay Derneği, 5 Mart 1920 tarihinde Hilâl-i Ahdar adıyla kuruldu. Bunun için 1 ve 7 Mart tarihleri arası, yurdumuzda Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu dernek, alkollü içki, sigara ve uyuşturucu maddelerin sağlık üzerindeki kötü neticelerini anlatmayı ve vatandaşları bunlardan uzaklaştırmayı gaye edinmiştir. Bu hizmetini TV, radyo, dergi, gazete, broşür ve ilânlarla yapmaktadır.

http://www.turktakvim.com/5/Arka_Yaprak/5/Mart/2010/3/ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir