Nisan, yağmur ve insan… [24 Nisan 2011 Pazar]

Tanıdınız mı bu başlığı? Olsun. İşte yine nisan geldi, gene yağmurlar yağıyor ve tekrar hatırlayıp, hatırlatmak lazım. Çünkü bereketli nisan yağmurları, vücuda zindelik ve enerji kazandırıyor. Çünkü içinde “kullanılabilir demir” var.
Kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarını en doğal yoldan geri kazanabilirsiniz: Yağmur gördüğünüzde dışarı çıkıp bol bol ıslanın!..
Nisan yağmurları başlarken etrafınıza dikkatle, fark etmek için bakın. Değişimi görmek için bakın. Yaprakların boyutlarını, renklerini, tomurcukları hafızanıza kaydedin… Üşüyorsanız yağmur suyunu toplayın ve evde ısıtarak duş alın… Evcil hayvanınız varsa bu sudan içirin, mümkünse yağmurda dolaştırın. Evde yaşlılar varsa onların da ellerine, yüzüne, saçlarına yağmur suyu sürün. Hatta mümkünse hafta başında, kanınızdaki demiri ölçtürün; ıslana ıslana dolaştıktan sonra kanınızdaki demiri tekrar ölçtürün… Böyle tavsiye ediyor uzmanlar.

Nisan yağmurlarında kullanılabilir sevgi var, hissedilebilir şefkat var ve hoşgörü var… Üstelik yağmurlar mayısta da yağacak, martta da yağıyordu… Nisanda da sevgi yağmurları yağıyor yine, her yerde.
Peki biz,,, biz, nerdeyiz?.. Bu yağmurların altında mıyız?
Etrafımıza biraz daha dikkatle bakıyor muyuz; bitkilerin rengini, yaprakların boyunu ve tomurcukları görebilecek kadar?.. Yağmurlar yağarken kaplarımızı doldurmak geliyor mu aklımıza, tekrar yıkanmak için?.. Yaşlılarımızın da bundan mahrum kalmamasına çaba gösteriyor; suyu, elimizle onların da ellerine, yüzlerine, saçlarına sürüyor muyuz?.. Aynı sudan hayvanlarımıza bile içirmeyi düşünüyor muyuz?..

Fark ediyor muyuz gerçekten; nisan yağmurları yağıyor… Ve sevgi yağmurları yağıyor; bir nisandan diğer nisana kadar…
Biz altında dolaşıyor muyuz?..
Islanmayı, biliyor muyuz?..

Stop
Muammer Erkul
24 Nisan 2011 Pazar

————————————————————- 

Bir yağmur haberi de 14 Mayıs 2011 Cumartesi tarihli Türkiye Gazetesi’nden… 🙂

Bahar yağmurunda ıslanarak vitamin depolayın
14 Mayıs 2011 Cumartesi

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, son dönemde Türkiye genelinde görülen yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi olduğunu belirterek, vatandaşlara “bu yağmurda dışarı çıkıp ıslanmaları” tavsiyesinde bulundu.

Bahar yağmurunda ıslanarak vitamin depolayın

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, son dönemde Türkiye genelinde görülen yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi olduğunu belirterek, vatandaşlara “bu yağmurda dışarı çıkıp ıslanmaları” tavsiyesinde bulundu. Saydam, “Yağışlarla birlikte, hem demir, hem mangan, hem çinko, diğer elementler ve de en önemlisi aminoasitler yağıyor. Amino asitler de proteinin temel taşı. Şu günlerde ülkemizde yağan yağmur, bereketin ta kendisi! Bu yağmuru herkese tavsiye ediyoruz. Hiç bekletmeden yağmuru içmek ve ıslanmak faydalı. Buna gökten yağan vitamin bile denilebilir” şeklinde konuştu.

http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?haberid=490457

3 yorum

 1. Yukarıdaki yazıya ek olarak (tabii ki izninizle Muammer Bey!:) ); gözünüze renksiz camları olan bir gözlük takıp yağmur yağarken, dimdik bir şekilde gökyüzüne bakın. Yağmur damlaları yüzünüze ve gözlüğünüzün camlarına çarparken siz damlaları seyredin! Yağmuru alttan seyrettiğinizde gökyüzünden ne kadar çok su indiğini fark edeceksiniz.
  Damlalar; yüzünüze çarparken fevkalade güzel bir ses çıkarıyor. O kadar kuvvetli çarpıyorlar ki yüz kaslarınıza masaj yapıyorlar. Hele gözlüğün camlarına çarpan damlalar!.. Onları görmeye çalışmak çok güzel! Normalde küçücük gördüğümüz bir yağmur damlası gözlük camına çarpınca, kocaman görünüyor ve bir sürü minik parçacığa ayrılıyor. Siz, henüz bir damlanın muhteşemliğini keşfedemeden diğeri geliyor, sonra bir diğeri!..
  Ben yaptım, müthiş bir şey!..
  (Muammer Bey; sanırım böyle bir tecrübe, ruhumuzun demirine demir katar. 🙂 )
  Sevgiyle, saygıyla, teşekkürle…

  Zehra ÖNER

 2. Sayın Erkul yazınızı çok beğendim. Ben gazetenizin abonesi anadolu yakası Kozyatağı’ndan Nursel Kurt. Beğendiğim yazıları kesip dosyalıyorum. Sizin yazınızı da ilave ettim. Bende de yağmurla ilgili bir yazı var. Onu yazmak istiyorum acizane… Yazarlık hayatınızda başarılar diliyorum…
  Yağmur suyuna okunacak dua:

  “Bismillahirrahmanirrahim”
  Ömer ibn-i hattab radıyallahu anhin şöyle dediği rivayet edildi:
  “Resullullah sallalahu ta’ala aleyhi ve sellem buyurdular ki:
  “-Kim yağmur suyundan alır da (bir rivayette nisan yağmurundan) ve üzerine yetmiş defa fatiha süresi ve yetmiş defa ayet’ül kürsi ve yetmiş defa ihlas suresi yetmişer defada mu’avvizeteyn’i (felak ve nas) okursa, nefsim yed-i kudretinde olana (Allah’a) yemin ederim, muhakkak cibril bana geldi ve haber verdi ki:
  “-Her kim bu sudan arka arkaya yedi gün sabahları içerse, muhakkak Allah o suyu içen kimsenin cesedindeki bütün hastalıkları def eder. Ve onu hastalıktan afiyette kılar. Ve damarlarından ve etinden ve kemiğinden ve bütün azalarından hastalığı çıkarır.
  1.Yetmiş defa fatiha suresi
  2.Yetmiş defa ayet’ül kürsi
  3.Yetmiş defa ihlas suresi
  4.Yetmiş defa felak suresi
  5.Yetmiş defa nas suresi

  Nursel Kurt

 3. Ben de dinimizislam.com sitesinde bir dua görmüştüm yağmur suyuna okumak için, paylaşmak istiyorum 🙂
  Dua şöyle:

  6- Yağmur suyuna, Fatiha, Âyet-el-kürsi, İhlas ve Muavvizeteyn 70er defa okunur. Bu sudan aralıksız 7 sabah içenin hastalığı, ağrısı zail olur. [Bunu 5-10 salih müslüman okursa, daha iyi olur.]

  http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1970

  Fatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir