Seyir Defteri – 25 Mart 2010 (İsmail Güneş’i unutmadık!)

UNUTMADIK

Unutmadık

25 Mart 2010 Perşembe


İsmail Güneş’i ben de bu memleketin bütün insanları da unutmadık…
Geçen sene bugün meydana helikopter kazasının oluşunayakınbirmerakla kurtulma çabaları dikatle izlendi, ve nihayetinde donmuş bedeniyle karşılaşıldı…

Bugüntü Türkiye Gazetesi’nde geniş olarak işlenmişti İsmail’in hatırası.
Ve altında da İHA’daki arkadaşlarının kaleme aldığı aşağıdaki yazı metni vardı:Umutla beklerken acı haberle kanımız dondu, tıpkı onun kaderi gibi. Bütün ülke senin için ağladı. Ölüm herkes için, ancak böylesi çok hazin oldu.

…..
Tam bir yıl önce 25 Mart 2009 Çarşamba günü o elim helikopter kazasında kaybettiğimiz Sivas Muhabirimiz merhum İsmail Güneş 700 kişilik İHA Ailesi’nin ilk kaybı değildi. Geçmişte de görevi başında yitirdiğimiz arkadaşlarımız oldu. Tekirdağ Muhabirimiz merhum Ali Yürük ve Manisa Muhabirimiz merhum Hakan Südütemiz tıpkı İsmail Güneş gibi görevlerini yaparken hayatlarını kaybetmişlerdi.
Ancak yüreğimiz en çok İsmail Güneş’i kaybettiğimizde yandı. İsmail’in ölümü sadece bizi ve meslektaşlarını değil, 70 milyonu hüzne boğdu, gözyaşları adeta sel oldu.

Sağlığında da defalarca söylediği gibi, sözünü tutmuş ve yaptığı son haberle herkesi atlatarak tarihe mal olmuştu.
Bir taraftan ölüm kalım mücadelesi verirken bir taraftan da haberini en ince ayrıntılarına kadar merkeze yazdırmıştı.
Birçok meslek örgütü O’nu “yılın gazetecisi” seçerek hakkını teslim ediyordu. Engizek Dağları’nın 3 bin metreye varan karlı zirvelerinde dondurucu soğuk ve ölümcül yarasına rağmen 112 acil servis görevlisi ile hâlâ hafızalarda kalan konuşmasındaki nezaket ve incelik O’nun yüksek karakterinin en güzel tezahürüydü.

Sivas Ulu Cami 1 Nisan 2009 Çarşamba günü mahşeri bir kalabalığı ağırlıyordu. İsmail Güneş’i son yolculuğunda uğurlamaya gelen binlerce seveni cami avlusuna sığmayıp caddelere taşmıştı. Sivas’a gidemeyen milyonlarca insan da cenazeyi ekranları başında izliyor, İsmail’e, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na ve aynı kazada hayatlarını kaybeden Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya ve Kaya İstektepe’ye dua ediyorlardı.
Ruhunuz şad olsun.

İHLAS HABER AJANSI

Biz de site olarak hepsine Allah rahmet eylesin, diyoruz…

————————————-

(26 Mart 2010 Cuma tarihli Türkiye Gazetesi’ndeki haber)

Dualarla anıldılar…


 

Anma törenine, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün ve TGRT HABER TV Ankara Temsilcisi Murat Odabaş da katıldı.

Büyük Birlik Partisinin kurucu genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ölümünün 1. yılında Taceddin Dergahı’ndaki kabri başında anıldı. Anma törenine, Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer, kızı Firuze ve oğlu Furkan Yazıcıoğlu’nun yanı sıra, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ve partinin yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün, TGRT HABER TV Ankara Temsilcisi Murat Odabaş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve yakınları katıldı. Kur’an-ı Kerim okunan törende kısa bir konuşma yapan Topçu, “Onun ruhu bizimle. Ülkemizin birliği ve beraberliği daim olsun. Rahmetli genel başkanımız bunu arzu ederdi. Allah hepinizden razı olsun” dedi. Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir mesaj yayımlayarak, “Muhsin Yazıcıoğlu’nu, ebediyete intikalinin 1. yıl dönümünde rahmetle anıyorum” dedi. (İHA)

İsmail Güneş unutulmadı
Muhsin Yazıcıoğlu ile aynı helikopter kazasında hayatını kaybeden İhlas Haber Ajansı muhabiri arkadaşımız İsmail Güneş, Sivas’ta anıldı. Yukarı Tekke Mezarlığı’ndaki kabrinin başında düzenlenen anma programına, İHA Genel Müdürü Fevzi Kahraman, İHA Kayseri Bölge Müdürü Cem Atakan, İhlas Holding Sivas Temsilcisi Cafer Öğrünç, merhum İsmail Güneş’in eşi ve çocukları, yakınları ile meslektaşları katıldı. Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından bir konuşma yapan Fevzi Kahraman, “İsmail kardeşimiz görevi başında şehit oldu. Allah rahmet eylesin, geride kalanlara uzun ömürler temenni ediyorum” dedi. (İHA)

BBP’nin kurucu genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile; aynı kazada hayatını kaybedenler, helikopterin düştüğü Keş Dağı’nda anıldı.

 
 

3 yorum

 1. Bu vahim kazada kaybedilenlerin hiç biri unutulacak gibi değil. Muhsin Yazıcıoğluda en çok içimizi acıtanlardan oldu ama tabii ki o kazada hayatını kaybeden herkes içimizi acıttı ve milyonlar tek bir yürek olup hepsine ayrı üzüldük. Hepsine Allah’tan rağmet diliyor ruhları şad mekanları cennet olsun diyorum. Bu mübarek Cuma gününde onların ruhları için birer fatiha okuyalım, yarın toprağın altına girdiğimizde bizim de ihtiyacımız olacak…

 2. Gerçekten çok acı bir ölüm olmuştu İsmail Güneş’in ölümü…
  Adeta bütün Türkiye gözyaşına boğulmuş; heyecan ve dualarla (hiç değilse onun) kurtuluş haberini beklemiştik. Ama gelmemişti beklediğimiz haber… Son ânına kadar sürdürdüğü yaşama mücadelesi bir noktada son bulmuştu… Onun o çetin mücadelesine yardım edilemeyip/edilmeyip, el uzatılamamış olması çok dokunmuştu belki de bizlere.
  Ve yardım isteyen son sesi çınlayıp durmuştu kulaklarımızda günlerce…
  Ama ben o zaman şunu da düşünmüştüm: İsmail Güneş’in o sesi ve mücadelesiyle ön plana çıkmış olması, onu bir koca Türkiye’nin, hatta dünyanın duasına kavuşturmuştu. O zamanki edilen duaları almak kaç insana nasip olur ki?

  Başta, “adam gibi adam” Muhsin Yazıcıoğlu’nun, İsmail Güneş’in; ses kayıtlarında samimi ifadelerle seslendiği “Erhan abisinin”, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya ve Kaya İstektepe’nin de mekanları cennet olsun…
  Ölümleri acı oldu, gittikleri mekan tatlı olsun inşallah…

 3. Evet gerçekten yardım isteyen son sesi çınlayıp durmuştu kulaklarımızda günlerce…
  İsmail Güneş’in o sesi ve mücadelesiyle ön plana çıkmış olması, onu bir koca Türkiye’nin, hatta dünyanın duasına kavuşturmuştu.
  Sevgili Hicran Seçkin çok güzel ifade etmiş, Allah rahmet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir