The Way Back [09 Ekim 2011 Pazar]

Özgürlük Yolu” diye çevirmişler de havalı durur deyip İngilizcesini yazdım. Zaten “Dönüş [geri] Yolu” anlamına geliyor ve gerçeklerden derlenmiş muhteşem bir kaçış hikâyesini anlatıyor.
Peki acaba nereden ve kimlerden kaçış?..

Bu filmi baharda beklemeye başlamıştım, nihayet gösterim tarihi geldi.
Sonra ne mi oldu dersiniz?
Film bizim semtte değil, hatta bizim şehirde, bizim kıtada değil, koskoca Türkiye topraklarındaki sadece bir tek (1 tane) salonda izlenmeye sunuldu, o da belli saatlerde. İnanamadım! Nasılsa buraya da gelirdi, bekledim ama tersi oldu. Sanırım bir hafta sonunda İstinye’den de kaldırıldı.
Yaz boyu sinema afişi gözledim, sonra dvd peşine düştüm.
İzlemek bugüne kısmetmiş…

Fakat bu gece şunu iyice anladım ki; artık nesli tükenmiş ve bütün dünyada adeta bir dinozor derekesine inen kart komünistler hâlâ söz sahibidir ve bu ülke gençlerine komünizmin ne cenabet bir pislik durumu olduğunun gösterilmesine mani olmaktadırlar… Aynı buruşuklar, genç kız ve delikanlı oğlanlarımızı; bu güzel ülkemizden (filmde birazcık gösterilen işte o komünizme) kaçmış olan Nazım Hikmet’in şiirleri ve bazı sosyalist şarkıcı/romancıların eserleriyle efsunlayıp, bir pembe ütopyadan kendilerine pay çıkarmaya, yani âhir ömürlerinde de yemlenmeye çalışmaktadırlar…

Özgürlük Yolu sinemalarda oynatılmadı!
Siz bu filmi inadına bulun ve çoluk çocuğunuzla birlikte izleyin.
Fakat onlar size filmde geçen bazı isimleri soracaklar, deyin ki: Alman Yahudisi Karl Marx’ın ortaya attığı (fertlerin elindeki her şeyi devletin aldığı) sosyalizm sistemini ilk uygulayan Lenin’dir. Komünist Partisini kurdu ve bütün dinlere savaş açtı. Lenin 7 yılda 32 milyon, hemen ardından gelen (Yahudi oğlu olarak anılan, Tiflisli) Stalin ise 28 senede 55 milyon cana kıydı. Bunların pek çoğu Müslümandı…

ÖZET: National Geographic destekli gayet iyi çekilmiş bir Peter Weir filmi; Jim Sturgess, Ed Harris, S. Ronan, Colin Farrel oynuyor. Kızıl Rusya zamanında Sibirya’dan ta Hindistan’a kadar yaya kaçışın filmini düşünebiliyor musunuz?

Stop
Muammer Erkul
09 Ekim 2011 Pazar

 

 

 

2 yorum

  1. The Way Back şaheser niteliğinde bir yapıt. “A must see” deniliyor İngilizce’de, yani mutlaka izlenmesi gereken bir film. Haberdar olabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Komünist olduğunu iddia eden bir arkadaşım var ona da tavsiye edeceğim. İnşallah zihnine bir damla aydınlık düşürür.
    Filmin teknik anlamda da hakkı verilmiş kesinlikle. Nuri Bilge tarzı çekim sevenler kaçırmasın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir