Veda Hutbesindeki vasiyet! [20 Aralık 2009 Pazar]

Çoğumuzun okumuş olduğu “Veda Hutbesi” kimlere vasiyetti? Elbette önce Müslümanlara…
Öyleyse ondan ilk dersi de Müslümanlar almalıydı, öyle değil mi?

Sıkıntılardan geçen ülkemizin doğusunda yaşayanların da çoğu Müslüman değil mi?.. Doğuda, batıda, kuzeyde ve güneyde yaşayan bütün Müslümanların da peygamberi aynı değil mi?..

Peki, ne söylüyor, vasiyeti nedir Muhammed aleyhisselamın; ümmetiyle vedalaştığı hutbesinde?

Şöyle buyuruyor insanlığın Efendisi:

“Eshabım! Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünkü her hâl ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski dalâletlere dönüp de birbirinizin boynunu vurmayın! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki, bildirilen kimse, burada bulunup işitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmiş olur…”

“Eshabım! Cahiliyet devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır…”

“Ey müminler! Sözümü iyi dinleyin ve iyi muhafaza edin! Müslüman, Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait herhangi bir hakka tecavüz, başkasına helal değildir…”

“Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Allah katında en kıymetliniz, takvası çok olan Müslümandır. Arabın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir…”

“Sakat siyah bir köle başınıza âmir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyin ve itaat edin…”

“Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz…”

Bir olmak bütünlük, bölünmek ise yutulabileceğimiz lokmalara küçülmektir!
Osmanlı ağacının çekirdeği Türk’tü ama gövdesi ümmetti. Onun için dalları bu kadar uzun ve meyveleri bu kadar tatlı olmuştu…

Stop
Muammer Erkul
20 Aralık 2009 Pazar

 

6 yorum

 1. Veda Hutbesini ve bu çok önemli konuyu bize tekrar hatırlattığın için, Allahü teala senden razı olsun üstadım, her iki cihanda da umduklarına kavuştursun, korktuklarından emin eylesin… Mükafatın cennet olsun.

 2. Osmanlı ağacının çekirdeği Türk’tü ama GÖVDESİ ÜMMETTİ. Onun için dalları bu kadar uzun ve meyveleri bu kadar tatlı olmuştu…

  Allah razı olsun…
  Sizden şu cümleyi okumayı bekliyormuşum ne zamandır.

 3. Arada hatırlatmak lazım abi, teşekkür ederiz.

 4. Ellerine sağlık Muammer Erkul;

  Bu ülkenin Müslüman insanlarına, üstelik Müslüman olmayan dış devletler, Sevgili Peygamberimizin ümmetine vasiyyet ederek yasakladığı etnik üstünlüğü bir üstünlükmüş gibi kabul ettirebildiler ya, helal olsun(!)…
  Sonra da bu coğrafyadaki Müslüman insanlar “mümin müminin kardeşi” iken “sen şusun ben buyum” diye etnik kökenini öne çıkarma gafletini gösterdiler. Göstermekteler. İşte cahillik esas burada. Okuma yazma bilmeyen değildir cahil… Cahil, kendisiyle hiç alakası olmayan bir şeyi, kendinde bir meziyet olarak görme aptallığıdır.

  Hiç kimse anasının babasının hangi kavimden, hangi soydan, hangi ırktan olduğunu kendisi tayin edemez. Öyleyse bir başkasına soyuyla övünmek kadar aptalca bir şey olabilir mi? Ama bugün ülkemiz bu aptalca konuyu sorun yapıp sonra da çözmeye uğraşıyor. Hem de koca koca âkil adamlar…
  Eyvah ki ne eyvaah…

  Okuyucularına bu hassasiyeti bir kez daha hatırlattığın için Allah senden razı olsun.
  İnşallah Veda Hutbesinin şefaatine nail olursun.
  Selamlar

  Ünal Bolat

 5. Ashabim!

  “Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kalidirilmistir. Allah böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib’in oglu (amcam) Abbas’in faizidir. Lakin anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz.

  “Yok eğer fâizi terketmezseniz, bunun Allah’a ve peygamberine açılmış bir savaş olduğunu bilin. Eğer fâiz almaktan tevbe ederseniz, ana paranız yine sizindir. Böylece ne kimseye haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.” (Bakara: 279)

  Dünya bunu gözden kaçırıyor kimse bundan bahsetmiyor… Müslümanlarda dahil bütün insanlık faize batmış durumda… Peki ne diyor ALLAH kitabında ALLAH’a savaş açmak.. ALLAH’a savaş açan insanlık nasıl iflah olur lütfen bu konuya eğilin diğerleri bu çözülünce çok çabuk hallolur.

  ESRAGÜN YILMAZ

 6. Çok hoş bir yazıydı. Mükemmel bir bakış, yerinde tesbit… Zevkle okudum.
  Tebrik ederim.
  Cenabı Allah razı olsun canım kardeşim…
  Ragıp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir