Ya içeri ya dışarı [16 Mart 2002 Cumartesi]

900 kilometre uzaktan bir mesaj aldım geçen gün; biz iki kız evden kaçıyoruz, bize iş bulur musun veya on gün kadar kalacak yer, diyordu…
600 kilometre uzaktan bir mesaj aldım yine o günlerde; ihtiyar babamda HIV+ çıktı, başlangıçmış ama perişan oldum, kendisinin bile rapordan haberi yok, ilk sana söylüyorum. Berberde bulaşmıştır değil mi, diye ağlıyordu…
100 kilometre uzaktan bir mesaj geldi yine; birini çok seviyorum ama ailem izin vermiyor, diyordu…
Bunlarla birlikte daha neleer, neler…
…..
Soranlar ise, senin fikrini merak edip kendi niyetlerini gözden geçirmek yerine sadece kendi hükmettiklerine kendileri gibi düşünen ve kendilerine aynen devam diyecek fikir ortakları aramayı tercih ettiklerinden verdiğin cevapları da beğenmiyorlar bazen… Bunu ise aldığın (yahut hiç alamadığın) karşılıktan anlıyorsun… Bazıları dönüp gidiyor; doğrudan taviz verilmeyeceğini anladıkları mesafeye kadar. Ama dönüp gitmeyenler, veya yollarda kaybolmayanlar bizimle kalıyor; burda, ocağın başında… 

Bugüne kadar aldığım belki de en "komik" mesaj ise, evvelki gün 450 kilometre mesafeden geldi… Aynen şöyle yazıyordu telefonumun ekranında:
"Toplantıdayım sıkıldım bana motive olacağım bir şey yazsana"
Azıcık düşünsenize bu mesajın üzerinde… Toplantıdaymış, sıkılmış, ve motive olacağı birkaç kelime bekliyormuş benden… 450 kilometre mesafede, bilmediğim bir konuda ve bilmediğim kişilerin bulunduğu toplantıdaki birini motive edeceğim, hem de o toplantıda iken yazıştığımız bir gizli mesaj ile!..
…..
Bir saat kadar sonra bir mesaj daha geldi;
"Dediğini yaptım ama daha önce başkan yardımcısı seçildim!.." Diyordu. Şimdi siz belki de merak ediyorsunuz ne yazdığımı, ama önce şunu düşünün; acaba siz olsaydınız ne yazardınız?.. 

Cevabım, sadece iki kelimeydi:
"Dışarı çık!"
…..
"Dışarı çık", sanırım onun hiç beklemediği bir tavsiyeydi ve benim bile ummadığım bir etki meydana getirdi… Sanırım o iki kelimeyi okuduğu an; "nerede bulunması gerektiğini" hatırladı… Dedi ki; ya içerde olmalıyım veya dışarda!.. Burada olamayacaksam bir bütün olarak, o zaman bir bütün olarak yerim dışarda olmalı!..
Bunları düşünerek çekti kendinin tamamını toplantının yapıldığı salona ve başkan yardımcısı olarak çıktı bir saat sonra dışarı!..

Stop
Muammer Erkul
16 Mart 2002 Cumartesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir