Yeni seneye plan [30 Aralık 2010 Perşembe]

2000 noktasında şaşkınlıklar içinde kalmıştık, bu kadar uzuuun bir dönemin bitmiş olmasına! Hâlbuki önceden 90’lar, 80’ler ve hatta 70’ler de bitmişti!
Bazen merak ederim; bir uzun yol, yahut durmadan dönmekte olan dünyanın çevresi, bir metrelik şeritlerle mi yoksa yüz metrelik şeritlerle mi ölçersen daha uzun gelir?.. (Tam bunu yazarken ekranda bir yazı belirdi: “11 dakika içinde pili değiştir veya fişi tak” diye uyarıyor…
Peki sizin yedek piliniz var mı, veya fişiniz?
Benim de yok!

Yazıya bakar mısınız şimdi yön değiştirdi, kendi kendine yazılmaya başladı… İşte ikinci uyarı da belirdi, gayriihtiyarî hızlandım yazarken. Gayri ihtiyârî demek ihtiyar adamların işi değil, ihtiyâr dışı demek, yani kendiliğinden… Yakın geçmişte herkes kullanırdı, “atıyorum” demeyen “anadın mı” demeyen herkes!..
Bakar mısınız; pili geçmiş zamandan, dili geçmiş zamana geldik.
Aslında galiba biz, içi geçmiş zamanı konuşuyoruz!..

Son on yılın nasıl geçtiğini fark eden oldu mu? Ben fark edemedim! Hani “vronnn” diye bir araba geçer yanınızdan da ancak; “delirmiş bu” diyebilirsiniz ardından!
Son on yılı hatırlama zorluğu ile son bir yılı hatırlamak aynı…
Kulağınıza fısıldıyorum şu sözü, kimse duymasın:
Ha bin yıııl, ha bir gün;
Bütün geçmişlerin ismi, dün!..

Yol yeniden ikiye ayrılıyor: Şu yöne mi gideceğiz bu tarafa mı sapacağız? Önümüzde yine bir yıl, yeni bir on yıl; ne yapmalıyız bu dönemde? Ardımıza bakalım. Boş geçmemiş zamanları, yaptıklarımızı hatırlarız nasılsa; hadi sayalım son sene içinde yaptıklarımızı… Farkında mısınız, sayamıyoruz! Acaba neden?
Belki de önümüzdeki yılın planını, “yapılan işler listesini” senenin başında kendimiz yapmalıyız. Çünkü yazarsak yapmak kolay oluyor: “Ayda 4 taneden 48 kitap okudum… Haftada 6 saatten 300 saat spor yaptım…” Devamını kendiniz getirin, sene sonunda okuruz.

Stop
Muammer Erkul
30 Aralık 2010 Perşembe

1 Yorum

  1. Anasayfadaki resmi yazıcıdan çıkarttın mı, al sana fıssstık gibi bir takvim!
    Herkese tavsiye ederim 🙂

    Keçi’n 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir