Balıkların sahibi… [12 Şubat 2012 Pazar]


Aşağıdaki satırlardan, belki benim gibi siz de pay çıkarırsınız.

Cüneyd-i Bağdâdî hazretlerini bilirsiniz, değil mi; hani evliyanın büyüklerindendir. İsmiyle anılacağı şehre küçüklüğünde geliyor ve 91 yıllık hayatını orada tamamlıyor. Asrının kutbu, yani yaşadığı dönemin en yükseği; talebelerinden binlerce velî zat yetiştiriyor. Kerametleri, nasihatleri, hikmetli sözleri ve ihlaslı amelleriyle meşhur oluyor.

Cüneyd-i Bağdâdî hazretleri, gittiği deniz kenarında bir Mecusi (yani ateşe tapan kişi) görüyor. Adam bol miktarda yem almış ve sudaki balıklara atmakta.
“Ne yapıyorsun böyle” diye sorunca Mecusi: “Balıkları besliyorum, sevap kazanacağım” diyor. Hazret-i Cüneyd: “İyi de senin sevap kazanman için evvelâ iman etmen lâzım. Sen Müslüman değilsin ki, hangi sevaptan bahsediyorsun?” diyor.
Mecusi bakıyor bakıyor ve: “Peki, benim bu balıklara yem verdiğimi o senin bahsettiğin Allah görüyor mu?” diye soruyor. Cüneyd-i Bağdâdî: “Vallahi billahi görüyor. Onun bilmediği, Onun görmediği bir şey yoktur ki” diyor…
O zaman Mecusi: “Bu da bana yeter” diyor…

Cüneyd-i Bağdadi hazretleri üç beş sene sonra hacda, bakıyor ki o Mecusi tavaf ediyor. “Senin burada ne işin var” diye soruyor. “O beni gördü” diyor adam ve şöyle anlatıyor:
“Sen gittikten sonra içimde bir nur parladı. Baktım ki balıkların hepsi Kelime-i şehadet getiriyor, ağaçlara baktım, Kelime-i şehadet getiriyor, ben de Kelime-i şehadet getirmeye başladım. Senin Rabbin beni gördü, O gördüğü için de buraya geldim…
Ve şimdi sana bir nasihat vereceğim: İyilik yap, denize at, balık görmezse, Hâlık (halk eden, yaratan) görüyor” diyor…

Şunu düşündüm bunu okuyunca: Denizdeki balığı besleyen ateşperesti gören Allah, insanlara yapılan iyilikleri görmüyor olabilir mi, bu hiç mümkün mü?
Kurtulmak için bir şey bile kâfi gelebiliyor ama, işte onun ne olduğu bilinmiyor!

Stop
Muammer Erkul
12 Şubat 2012 Pazar

 

 

.

 

5 yorum

 1. Kıymetli kardeşim, size iltifat etmiyorum. Gerçeği söylüyorum. “Balıkların Sahibi” köşe yazınızı okudum. Bana göre çok muhteşem ve mükemmeldi… Satırlarınızda gizli sırlar var. Anladım ki KURTULMANIN YOLU kurtulanlarla beraber olmakmış… Ne mutlu sana.
  Sevgi ve selamlarımı sunarım.
  Mustafa Kandeniz- İzmir

 2. Allahü teala razı olsun. Bu yorum bana da cesaret verdi. Ben de yazmak istedim hemen okur okumaz. Çoğu zaman özellikle böyle yazılar hakkında yorum yazmaktan çekiniyoruz genellikle. İnsanlar ne der diye. Halbuki böyle yazılar bir siyasi yazıdan bir maç yazısından daha önemli olarak yorumlanması lazımdır ama. Ben de tebrik ediyorum. Çoğu zaman sessiz kalsak ta dua edenler çok böyle yazılar için bunu bilsin herkes.

  (Garip ama buraya ismimi yazmaya çekindim yine de)

 3. O kadar sade ve o kadar şifa bir yazı olmuş ki. Hemencecik damarlarına yayılıveriyor insanın. Kaleminize, yüreğinize sağlık…

  CELAL TEMÜR

 4. Kaleminize ve size sağlık efendim.
  Karşılıksız yapılan iyilikler kimin için yapılırmış,karşılıksız mı kalırmış, menkıbe anlatıyor.
  Anlayana…..

 5. ”Alimin mürekkebi, Şehitin kanından ”AĞIR” gelecek…”
  Sen üzülme! Üstadım!…
  Selam ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir