Dağdan geçen gemiler [08 Nisan 2011 Cuma]

22 Nisan “Tuğra Günü”dür! (2)

Yaklaşık on beş sene önce henüz bir çocukken, kırmızı kaplı defterine çizdiği hayali gerçekleştirmenin zamanıydı şimdi. Küffar denize zincir çekmişse Mehmet Hân da gemilerine dağı aşırtırdı!.. Annesi “İmzaların neden çektiriye benziyor?” Diye sorunca cevap vermemişti genç şehzade. Fakat önce imzasını gemilere, sonra da gemilerini; “Mehmed bin Murad han muzaffer daima” yazan tuğrasına benzetmişti!

“Sırrımı sakalımın bir kılı bilse onu koparıp atarım” diyen Fatih’ten emri alan Osmanlı askerleri önce ormanlık yolu açtılar. Sonra döşedikleri ağaç kızakları yağladılar. 70 kadar gemi önce Tophane sahilinden karaya çekildi. Sonra Boğazkesen yokuşundan akıl almaz bir gayretle (şimdiki Galatasaray Lisesi yanına) çıkıldı ve (şimdiki Pera Palas yanından geçerek) Kasımpaşa’dan Haliç’e indirildi…
O gece bir Bizanslı mecnun: “Karşı dağın tepesinde Sultan Mehmet’in tuğraları var! Biri görünüp diğeri kayboluyor!” Diye çok bağırdı, ama “herkes can derdindeyken bu adam sarhoş olmuş” deyip kovdular onu!

Nisan ayının 22’nci sabahı; Mehmet Han’ın tuğrasına benzeyen Türk gemileri Haliç sularındaydı. 22 Nisan “TUĞRA GÜNÜ”ydü! Tuğra Günü; 22 Nisan’dı!.. (Bugüne kadar 22 Nisan’ı neden hiç kutlamadığımızı, niçin “Tuğra Günü” olarak anmadığımızı anlamak güçtür! (O kırmızı defter ile çektiriye benzeyen tuğranın resmini muammererkul.com sitemizde görebilirsiniz.) Bizanslı tarihçi Dukas bile 22 Nisan sabahı için şöyle diyor:
“Böyle bir harikayı kim gördü ve kim işitti? Zamanımızın İskender’i olan II. Mehmet, karayı denize dönüştürdü ve gemileri dalgalar yerine dağların tepesinden geçirdi…”
…..
Not: Yaklaşmakta olan 22 Nisan Tuğra Günü’nüzü şimdiden tebrik ederim! M.E.

Stop
Muammer Erkul
08 Nisan 2011 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir